Aqrar sahənin inkişafına elmi dəstək verilir
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən prioritetlərdən biri də kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq edilən innovativ layihələrdir. Ölkəmizin tərəqqisinə zəmin yaradan sözügedən sektora alimlərimiz tərəfindən elmi dəstək verilir. Bu məqsədlə AMEA-da aktual tədqiqatlar aparılır, dünya təcrübəsi öyrənilir. Sözügedən layihələrdən biri də rayonlarımızda yerləşən akademiyanın dayaq məntəqələrində görülən əməli tədbirlərdir.
Burada aparılan təcrübələr, görülən işlərlə yaxından tanış olmaq məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevİşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev Kürdəmir, Ağsu, Ağdaş və Ucar dayaq məntəqələrində olublar.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə Kürdəmir rayonundakı Botanika İnstitutu Karrar dayaq məntəqəsində tarla təcrübələrinin vəziyyəti və bitkiçilik məhsullarına baxış keçirib. Bildirilib ki, buradakı 132 hektarlıq ərazidə taxıl, arpa, həmçinin quraqlığa davamlı şoranlı torpaqlarda yetişən tərəvəz və yem bitkiləri əkilib. Bu bitkilər təcrübə məqsədilə yetişdirilməklə yanaşı, gələcəkdə Kür-Araz ovalığında aqrar sahənin inkişafı üçün də nəzərdə tutulub. Bitkilərlə bağlı aparılan təcrübələr onların inkişaf xüsusiyyətləri, ərazinin həmin bitkilər üçün məhsuldarlığı ilə bağlıdır. Hazırda 4,1 hektar ərazidən 9,8 ton arpa yığılıb. Bundan əlavə, xeyli miqdarda taxıl yığımı da gözlənilir.
Bildirilib ki, 132 hektar torpaq sahəsinin 103 hektar ərazisi hazırda istifadəyə verilib. Boş qalmış sahənin isə gələn ildən istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Sonra Ağsu təcrübə dayaq məntəqəsinə baş çəkilib. Zoologiya İnstitutu dayaq məntəqəsinin müdiri Akif Qədirov bildirib ki, ümumi torpaq sahəsi 157 hektar olan bu ərazidə əkinçiliklə yanaşı, fermer təsərrüfatının da inkişafı nəzərdə tutulub. Ərazidə 80 hektar arpa və buğda bitkiləri əkilib. Həmçinin burada elmi eksperiment üçün 15 ədəd gürzə ilanı saxlanılır.
Məntəqədə 1990-cı illərdən qalmış binalar yerləşir ki, onlar da qısa müddətdə təmir olunaraq yararlı vəziyyətə gətirilib. Bu binalar elmi tədqiqat işlərinin aparılması, quşçuluq təsərrüfatının yaradılması üçün əlverişlidir.
Daha sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Ağdaş elmi tədqiqat bazasının fəaliyyəti ilə tanışlıq olub. Bazanın rəhbəri Mabud Rəsulov aparılan təcrübələr barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, 23 hektara malik ərazi əsasən genetik ehtiyatlar fondunun toplanması, çəyirdəkli, tumlu meyvələrin genefondu, yerli növdə meyvələrin bu ərazidə  yetişdirilərək qorunub saxlanması üçün nəzərdə tutulub. Həmçinin institut tərəfindən  tərəvəzçilik, meyvəçilik, pambıqçılıq, yem və  texniki bitkilər üzrə elmi tədqiqat işləri aparılır.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri və əkinçiliklə bağlı yenilikləri nəzərə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində məntəqədə çalışan alim və mütəxəssislərlə söhbət aparılıb, inzibati binalara, maddi-texniki bazaya baxış keçirilib və qarşıya qoyulan vəzifələrin icra vəziyyəti müzakirə edilib, müvafiq tapşırıqlar verilib. Məntəqələrdə elmi araşdırmaların aparılması məqsədilə laboratoriyaların təşkili təklif edilib.

Scientific support to the development of the agrarian sector
One of the priorities, implementing in the development of non-oil sector in Azerbaijan, is the innovative projects applied to the agriculture. Scientific support is given to the ongoing sector by our scientists. In this respect, urgent studies are carried out and learnt world experience at the Azerbaijan National Academy of Sciences. The taken measures at the strongholds of academy in the regions are one of the mentioned projects.
With the purpose to get acquainted experiences conducted and done works, President of ANAS Academician Akif Alizadeh, Vice-President Academician Ibrahim Guliyev, chief of the Department of Affairs Fatali Abdullayev visited the strongholds of Kurdamir, Agsu, Agdash and Ujar. In advance, delegation inspected field conditions and crop production at the Karrar stronghold of the Institute of Botany in Kurdamir.
The 132 acres of land here covers grain and barley fields, while fruits, vegetables and forage crops have grown in drought-resistant saline soils. Though these crops were grown for the purpose of experience, they are intended for development of agriculture in the Kura-Araz lowland. Currently, 9.8 tons of barley were harvested from area of 4.1 hectares, in addition, is expected to yield a considerable amount of grain.
It was noted that up to now has been used only a small part of 132 hectares of land, 103 hectares of land currently being used. The desolate land will be commissioned in the next year.
Then, Agsu stronghold was visited as well. Akif Gadirov, head of the stronghold of Institute of Zoology, stated that, territory with total land area of 157 hectares, was envisaged for development of farming besides agriculture.
Barley and wheat crops were planted in 80 hectares of area. Also, 15 adders are kept here for scientific experiment.
Premises from 1990 locate at the stronghold, while they also come in handy as soon as possible and in a state of repair. These buildings are flexible for conducting research, including for the establishment of poultry farms.
Later, was familiar with the activities of Agdash scientific research base of the Institute of Genetic Resources. Chief of the Base Mabud Rasulov informed about experiments conducted.
He noted that 23 hectares provided for collection of genetic resources fund, gene fund of stone and seedy fruits, and to preserve local varieties of fruit. Meanwhile, research work is done by the institute over vegetable, fruit, cotton, and forage crops.
Director of the Institute of Soil Science and Agro Chemistry, Dr. Agrarian Sciences Alovsat Guliyev drew attention to the agriculture-related innovations.
During the visit, was told to scholars and experts working at the stronghold, administrative buildings, and material-technical base was reviewed and discussed the status of implementation of tasks, given appropriate instructions. The organization of laboratories for the purpose of scientific research has been proposed.