Aqrar sahənin inkişafına elmi dəstək verilir
Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən prioritetlərdən biri də kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq edilən innovativ layihələrdir. Ölkəmizin tərəqqisinə zəmin yaradan sözügedən sektora alimlərimiz tərəfindən elmi dəstək verilir. Bu məqsədlə AMEA-da aktual tədqiqatlar aparılır, dünya təcrübəsi öyrənilir. Sözügedən layihələrdən biri də rayonlarımızda yerləşən akademiyanın dayaq məntəqələrində görülən əməli tədbirlərdir.
Burada aparılan təcrübələr, görülən işlərlə yaxından tanış olmaq məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevİşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev Kürdəmir, Ağsu, Ağdaş və Ucar dayaq məntəqələrində olublar.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə Kürdəmir rayonundakı Botanika İnstitutu Karrar dayaq məntəqəsində tarla təcrübələrinin vəziyyəti və bitkiçilik məhsullarına baxış keçirib. Bildirilib ki, buradakı 132 hektarlıq ərazidə taxıl, arpa, həmçinin quraqlığa davamlı şoranlı torpaqlarda yetişən tərəvəz və yem bitkiləri əkilib. Bu bitkilər təcrübə məqsədilə yetişdirilməklə yanaşı, gələcəkdə Kür-Araz ovalığında aqrar sahənin inkişafı üçün də nəzərdə tutulub. Bitkilərlə bağlı aparılan təcrübələr onların inkişaf xüsusiyyətləri, ərazinin həmin bitkilər üçün məhsuldarlığı ilə bağlıdır. Hazırda 4,1 hektar ərazidən 9,8 ton arpa yığılıb. Bundan əlavə, xeyli miqdarda taxıl yığımı da gözlənilir.
Bildirilib ki, 132 hektar torpaq sahəsinin 103 hektar ərazisi hazırda istifadəyə verilib. Boş qalmış sahənin isə gələn ildən istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Sonra Ağsu təcrübə dayaq məntəqəsinə baş çəkilib. Zoologiya İnstitutu dayaq məntəqəsinin müdiri Akif Qədirov bildirib ki, ümumi torpaq sahəsi 157 hektar olan bu ərazidə əkinçiliklə yanaşı, fermer təsərrüfatının da inkişafı nəzərdə tutulub. Ərazidə 80 hektar arpa və buğda bitkiləri əkilib. Həmçinin burada elmi eksperiment üçün 15 ədəd gürzə ilanı saxlanılır.
Məntəqədə 1990-cı illərdən qalmış binalar yerləşir ki, onlar da qısa müddətdə təmir olunaraq yararlı vəziyyətə gətirilib. Bu binalar elmi tədqiqat işlərinin aparılması, quşçuluq təsərrüfatının yaradılması üçün əlverişlidir.
Daha sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Ağdaş elmi tədqiqat bazasının fəaliyyəti ilə tanışlıq olub. Bazanın rəhbəri Mabud Rəsulov aparılan təcrübələr barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, 23 hektara malik ərazi əsasən genetik ehtiyatlar fondunun toplanması, çəyirdəkli, tumlu meyvələrin genefondu, yerli növdə meyvələrin bu ərazidə  yetişdirilərək qorunub saxlanması üçün nəzərdə tutulub. Həmçinin institut tərəfindən  tərəvəzçilik, meyvəçilik, pambıqçılıq, yem və  texniki bitkilər üzrə elmi tədqiqat işləri aparılır.
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri və əkinçiliklə bağlı yenilikləri nəzərə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində məntəqədə çalışan alim və mütəxəssislərlə söhbət aparılıb, inzibati binalara, maddi-texniki bazaya baxış keçirilib və qarşıya qoyulan vəzifələrin icra vəziyyəti müzakirə edilib, müvafiq tapşırıqlar verilib. Məntəqələrdə elmi araşdırmaların aparılması məqsədilə laboratoriyaların təşkili təklif edilib.

Одним из приоритетов в сфере развития ненефтяного сектора в Азербайджане являются инновационные проекты, осуществляемые в области сельского хозяйства. Отечественными учеными оказывается научная поддержка указанному сектору, создающей основу для прогресса нашей страны. С этой целью в НАНА проводятся актуальные исследования и изучается мировой опыт. Одним из осуществляемых проектов являются практические меры, предпринимающиеся в опорных пунктах академии, расположенных в районах.
С целью ознакомления с проводмым здесь опытом и проделанной работой президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президент академии, академик Ибрагим Гулиев, начальник Управления делами, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев побывали в опорных пунктах Кюрдамирского, Агсуинского, Агдашского и Уджарского районов.
Сначала делегация провела осмотр состояния полевых опытов и растениеводческой продукции в опорном пункте Каррар Института ботаники Кюрдамирского района. Было отмечено, что территория в 132 гектаров засеяна пшеницей, ячменью, а также засухоустойчивыми овощами и кормовыми растениями, растущими в засоленной почве. Эти растения выращиваются не только с целью накопления опыта, но и для развития в дальнейшем аграрного сектора в Кура-Аразской низменности. Эксперименты, проводимые с растениями, связаны с особенностями их развития и плодородностью участка для растений. В настоящее время на территории площадью 4,1 гектаров было собрано 9,8 тонн ячменя. Кроме того, ожидается сбор большого количества зерна.
Было отмечено, что 103 гектаров территории земельного участка площадью 132 гектара сдана в эксплуатацию. Свободные земельные участки планируется сдать в эксплуатацию со следующего года.
Затем был совершен визит в опытный опорный пункт в Агсу. Директор опорного пункта Института зоологии Акиф Гадиров сообщил, что на территории общей площадью 157 гектаров наряду с земледелием предусмотрено также развитие фермерского хозяйства. На территории были посажены ячменевые и пшеничные растения, занимающие 80 гектаров. Для проведения научных экспериментов здесь также содержатся 15 гадюк.
На участке расположены построенные в 1990 году здания, которые за короткий срок были отремонтированы и приведены в пригодное состояние. Эти здания благоприятны для проведения научно-исследовательских работ и создания птицеводческого хозяйства.
Далее состоялось ознакомление с деятельностью Агдашской научно-исследовательской базой Института генетических ресурсов. Руководитель базы Мабуд Расулов проинформировал о проводимых экспериментах. Он отметил, что территория площадью 23 гектара предназначена, в основном, для накопления фонда генетических ресурсов и сохранения здесь генофонда косточковых и семенных фруктов, а также местных видов фруктов. Институтом также проводятся научно-исследовательские работы в области хлопководства, овощеводства, плодоводства, технических и кормовых растений.
Директор Института почвоведения и агрохимии, доктор аграрных наук Аловсат Гулиев проинформировал о выполненных научно-исследовательских работах и новшествах в области земледелия.
В рамках визита были проведены беседы с действующими в опорных пунктах учеными и специалистами, проведен осмотр административных зданий и материально-технической базы, обсуждено состояние выполнения поставленных задач и даны соответствующие поручения. Было также выдвинуто преложение об организации лабораторий с целью проведения научных исследований.