Elm və təhsildə İKT-nin tətbiqi imkanları müzakirə olundu
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AR Təhsil Nazirliyinin İnformasiya şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev və müdir müavini, həmin şöbənin qeyri-hökumət təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələri ilə iş sektorunun müdiri Cəsarət Valehov ilə görüş keçirildi. Məqsəd institutun fəaliyyəti ilə yaxından tanışlıq və iki qurum arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olmuşdur.
AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev qonaqlara institutda yaradılmış maddi-texniki və innovativ şəraitlə bağlı ətraflı məlumat verdi.
Son dövrlər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında İKT sahəsində genişmiqyaslı islahatların aparıldığını söyləyən alim bununla əlaqədar AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu qarşısında müəyyən vəzifələrin qoyulduğunu, AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin (EKŞ) AMEA-nın institut və təşkilatlarını zəruri olan müasir şəbəkə xidmətləri ilə təmin etdiyini vurğuladı.
“Əsas məqsədimiz Azərbaycan elm və təhsil mühitini Avropanın elm, təhsil fəzasına inteqrasiya etdirərək ölkəmizdə dünya standartlarına uyğun texnologiya və xidmətlərin istifadə edilməsinə, tədqiqatçılarımızın bu mühitdə daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə şərait yaratmaqdır”, – deyə bildirən institut direktoru elektron elmin ölkədaxili və beynəlxalq inteqrasiyasının inkişaf etdirilməsi məqsədilə AzScienceNet EKŞ-nin Avropanın elm və təhsil şəbəkəsinin formalaşdırılmasına məsul olan GEANT Assosiasiyasında milli şəbəkə operatoru kimi qeydiyyatdan keçdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT Assosiasiyası və onun tərəfdaş olduğu layihələrdə ölkəmizi təmsil edir: “İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu GEANT Assosasiyası ilə sıx əməkdaşlıq edərək Azərbaycanın milli elm və təhsil şəbəkəsi olan AzScienceNet-in sürətli inkişafına nail olmuşdur. Şərqi Avropa və Cənubi Qafqazda regional elm və təhsil şəbəkəsinin yaradılması üçün GEANT şəbəkəsi tərəfindən həyata keçirilən “EaPConnect” layihəsi  yerli alim, tələbə və təqdiqatçıların qlobal tədqiqat və təhsil əməkdaşlığında iştirakının asanlaşdırılmasına imkan yaratmışdır”.
Akademik R.Əliquliyev elektron elmin texnoloji platforması olan AzScienceNet EKŞ-nin infrastrukturunun 95 faizinin fiber-optik kabel əsasında qurulduğunu, texniki imkanlarının artırılmasından sonra internetə çıxış sürətinin 410 Mbit/san-ə çatdırıldığını, AMEA-nın institut və təşkilatlarının AzScienceNet şəbəkəsinə qoşularaq genişzolaqlı internet istifadəçisinə çevrildiyini söylədi.
Qeyd olundu ki, AzScienceNet-də AMEA-nın elmi qurumlarının əməkdaşlarına göstərilən Eduroam xidməti ölkənin elm və təhsil müəssisələri əməkdaşlarına Eduroam xidmətinə qoşulan təşkilatların şəbəkə infrastrukturundan istifadə edərək İnternet şəbəkəsinə ödənişsiz və sərbəst qoşulmaq imkanı verir. Bu xidmət AzScienceNet istifadəçilərinə dünyanın istənilən yerindən qlobal internet şəbəkəsinə qoşulmağa şərait yaradır.
Qonaqlar, həmçinin AzScienceNet EKŞ-nin Verilənlərin Emalı Mərkəzi (Data Mərkəz) ilə tanış oldular. R.Əliquliyev bildirdi ki, texniki göstəricilərinə görə beynəlxalq standartlara cavab verən Verilənlərin Emalı Mərkəzi AMEA-nın institut və təşkilatlarının fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili, institutların alim və mütəxəssislərinin dünya elmi mühitinə inteqrasiyası üçün  geniş imkan yaradır, hostinq, bulud servisləri təqdim edir.
Sonra institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) olan qonaqlar müasir kompüter, proyektor və elektron lövhələrlə təchiz olunmuş auditoriyalarla, o cümlədən test texnologiyaları əsasında doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə onlayn doktorluq imtahanlarının keçirilməsi prosesi ilə yaxından tanış oldular. R.Əliquliyev TİM-in fəaliyyəti haqqında məlumat verərək AMEA-nın institut və təşkilatlarının doktoranturasına fəlsəfə fənni üzrə qəbul və doktorluq imtahanları, institutun doktoranturasına qəbul və ixtisas imtahanları, eləcə də AMEA magistrantları üçün informatika fənni və ümumi fənlər üzrə dərs və imtahanların yüksək səviyyədə təşkil edildiyini qeyd etdi. Dərslərin institutun alim və yüksəkixtisaslı mütəxəssisləri tərəfindən tədris edildiyini nəzərə çatdırdı.
Sonra Distant Tədris Mərkəzində AMEA Gəncə Bölməsi ilə videokonfrans sistemi vasitəsilə canlı bağlantı yaradıldı, Gəncədə yaşayan doktorant və dissertantlar üçün distant formada keçirilən informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları müşahidə olundu. R.Əliquliyev qonaqlara mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verərək TİM-də 2011-ci ildən distant tədris xidmətlərinin göstərildiyini bildirdi, Naxçıvan və Gəncədə yaşayan doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə təşkil edilmiş kursları məsafədən dinlədiklərini və gələcəkdə digər bölgələrdə də distant tədris mərkəzlərinin yaradılmasının planlaşdırıldığını vurğuladı.
Mərkəzdə elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində bir sıra layihələrin həyata keçirildiyini bildirən akademik burada həmçinin ali məktəb tələbələri arasında İnformatika üzrə Ümumrespublika Olimpiadası və orta məktəb şagirdləri arasında İnformatika Layihələri Olimpiadasının təşkil olunduğunu, orta məktəb müəllimləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırdı.
İnstitutda Viki-Mərkəzin AMEA Rəyasət Heyətinin Qərarı ilə 2014-cü ildən fəaliyyət göstərdiyini qeyd edən R.Əliquliyev Vikipediya virtual ensiklopediyasının Azərbaycanın dünyada daha geniş təbliği istiqamətində böyük imkanlara malik olduğunu, milli maraqların qorunması,  ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi, Azərbaycanın tarixi və müasir həqiqətlərini, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin burada yerləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Mərkəzin vikimetrik tədqiqatların aparılması, ayrı-ayrı sahələrin alim və mütəxəssisləri üçün Vikipediyaya dair nəzəri və praktiki dərslərin tədrisi, vətəndaşlar arasında Vikipediyanın populyarlaşdırılması və onların burada Azərbaycanın maraqlarına uyğun fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün təbliğat-təşviqat işlərinin aparılması məqsədilə təşkil olunduğunu bildirdi. Akademik Azərbaycan alimlərinin viki-layihələrdə yaxından iştirakını təmin etmək üçün AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarında viki-qrupların formalaşdırıldığını söylədi, akademiya alimləri tərəfindən əldə olunmuş nailiyyətlərin mütəmadi olaraq Vikipediyaya daxil edildiyini diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, Viki-Mərkəzdə AMEA institut və təşkilatlarının əməkdaşlarına Vikipediya və viki-texnologiyaları ilə idarə olunan müvafiq layihələrdə işləmək üçün zəruri biliklərin tədrisi məqsədilə treninqlər keçirilir, burada iştirak edən şəxslərə sertifikatlar təqdim olunur.
Sonra qonaqlar institutun Elektron Kitabxana Mərkəzində əməkdaşlar üçün yaradılmış innovativ şəraitlə tanış oldular. Ən müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş Elektron Kitabxana Mərkəzinin fəaliyyət istiqamətlərindən söz açan R.Əliquliyev oxucuların özünəxidməti həyata keçirə bilməsi üçün 3M texnologiyasının quraşdırıldığını nəzərə çatdırdı. Alimin sözlərinə görə, sifarişlərin idarə olunması, oxuculara xidmətin həyata keçirilməsi, müxtəlif hesabatların hazırlanması məqsədilə Avropanın bir sıra ali məktəb və elmi təşkilatlarında uğurla istifadə olunan “Exlibris” şirkətinin Alephino Kitabxana İdarəetmə Sistemi tətbiq olunur.
Akademik resursların təsnifatı və predmetləşdirilməsinin ABŞ Konqres Kitabxanasının təsnifat sistemi ilə həyata keçirildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, institut Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun üzvü olaraq bir sıra elektron resurs bazalarına giriş imkanına malikdir. İnstitut əməkdaşları nüfuzlu rəqəmsal kitabxanalara (EBSCO, eİFL və s.) çıxış imkanları əldə etmişdir.
Həmçinin qeyd etdi ki, mərkəzdə alim və tədqiqatçıların elmi əsərlərinin, o cümlədən əsərlərə olan istinadların sayının müəyyənləşdirilməsi məqsədilə bir sıra elmmetrik və bibliometrik göstəricilərdən istifadə etməklə elmi tədqiqatlar aparılır.
Sonra qonaqlar institutun “İnfoTV” internet televiziyası, İnternet-kafe, o cümlədən Multimedia Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən “İnformasiya texnologiyaları” nəşriyyatında təklif olunan xidmətlər və məhsullarla tanış oldular, onlara Yaponiya və Almaniya istehsalı olan genişformatlı, yüksəksürətli rəqəmsal çap avadanlıqları, müxtəlif kitab, dərslik və jurnalların nəşri ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verildi.
Görüşdə, həmçinin AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və AR Təhsil Nazirliyi arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, elm və təhsilin inteqrasiyası nəticəsində əldə olunan nailiyyətlərin, elmi innovasiyaların təhsil mühitinə transferi məsələləri ətrafında müzakirələr aparıldı. Bu sahədə əməkdaşlıq münasibətlərinin gücləndirilməsi və peşəkar kadr hazırlığının həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulandı.

Possibilities of application of ICT in science and education
ANAS Institute of Information Technology held a meeting with the head of the Department of the Ministry of Education of Azerbaijan Elnur Aliyev, and Deputy of head of the sector for work with non-governmental organizations and mass media of the same Department Jasarat Valehov on July 1. The purpose of the visit was to familiarize with the activities of the institute and discuss cooperation prospects between the two structures.
Director of the Institute, Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliev informed the guests about the Institute created the material and technical and innovation conditions.
Speaking about the recent increases at ANAS of large-scale reforms in the field of ICT, scientist said that, in this regard, the Institute of Information Technology of ANAS assigned specific tasks, scientific computer network (SCN) provides the institutions and organizations of ANAS by necessary modern network services.
The scientist noted that, the main goal is through the integration of Azerbaijani science and education in the European environment to create the conditions for the application of the country's technology and services that meet international standards, as well as for the efficient operation of domestic researchers in this field.
R.Alguliyev informed that, Institute of Information Technology represents our country in the Association of GEANT and in projects, which partner it is: "Through close cooperation with the Association of GEANT Institute of Information Technology has achieved a high-speed development of the national research and educational network in Azerbaijan - AzScienceNet.
With the aim of creating a regional research and education network in Eastern Europe and the Southern Caucasus carried out by the Association of GEANT project "EaPConnect" facilitated the participation of local scientists, students and researchers in the field of global cooperation in research and education. Academician R.Alguliyev noted that, the technological platform of electronic science SCN AzScienceNet has a fiber-optic cable infrastructure for 95%, after the increase in technical capacity in the Internet access speed was the 410 Mbit / s.
The guests acquainted with the data processing centers (Data Center) AzScienceNet. R.Alguliev informed that, is responsible for its technical performance to international standards Data Center creates opportunities for efficient organization of the activities of institutions and organizations of ANAS, scientists and specialists of integration into the world scientific environment, provides services to hosting and cloud.
Then the guests familiarized auditoriums of Training and Innovation Centre (UIC), equipped with modern computers, electronic whiteboards and projectors, including the process of doctoral examinations on computer-based test technologies via the Internet.
Informing about the activities of UIC, R.Alguliyev stressed that, admission exam and PhD to doctorate at the institutions and organizations of ANAS, exams and exams on the specialty at the institute, as well as exams in computer science and general subjects in magistracy ANAS organized at a high level.
Further, in the distance learning center via video conferencing system was established a direct link with the Ganja ANAS Department and carried out monitoring of the doctoral examinations in computer science, which took place in remote form.
Informing about the activities of the center, Academician informed that, since 2011 the institution has a service for distance learning. Here to perform remote sessions on computer science for doctoral students and dissertators living in Ganja and Nakhchivan.
Further it is planned the creation of distance learning centers in other regions of the country.
R.Alguliyev also informed about the Wiki center operates in the institute according to the Decree of the Presidium of ANAS, 2014.
According R.Alguliev, virtual encyclopedia Wikipedia has a great potential in the field of wide propaganda of Azerbaijan in the world, but also has important implications in terms of the preservation of national interests, the timely identification of sources of real and potential threats against our country, placing the contents here, reflecting the history, modern realities, cultural and moral values of Azerbaijan.
Academician said that, in order to ensure direct participation of Azerbaijani scientists in the wiki projects in all academic institutions and organizations formed a wiki group and achieve academic scientists are introduced regularly in Wikipedia.
He noted that, purpose imparting the necessary knowledge to employees of ANAS institutes and organizations to work with the relevant projects managed Wikipedia and wiki technologies are conducted, at the end of which the participants presented the certificates to the wiki-center.
Next, the guests got acquainted with innovative conditions created for the staff at the Center for e-library of the Institute. Speaking about the activities of the Centre, equipped with the most modern equipment, R.Alguliyev brought to the attention, that, in order to implement self-service for readers installed 3M technology.
According to the scientist, purpose order management, implementation services for readers, the preparation of various reports used successfully Library "Exlibris" control system Alephino Company used in a number of universities and research organizations in Europe.
Academician noted that, classification and resource featuring carried out the classification system of the US Congress Library. He noted that, as a member of the Azerbaijan Library Information Consortium, the Institute has the ability to enter the number of bases of electronic resources. The employees also have the possibility of release in the authoritative digital library (EBSCO, eİFL etc).
Also noted that, the in order to determine the number of scientific publications of scientists and researchers, as well as links to them at the center conducts research using a number of scientific-metric and bibliometric indicators.
Next, the guests got acquainted with the Internet TV "InfoTV" Internet cafes, as well as the services and products of the publishing house "Information Technology" at the Media Center, as well as receive information on the widescreen and high-speed digital printing equipment produced in Japan and Germany, the publication of various books, textbooks and journals.
During the meeting they discussed issues concerning the relations of cooperation between the Institute of Information Technology of ANAS and the Ministry of Education of AR, the results achieved in the integration of science and education, scientific innovations in the formation of a transfer of scientific innovation in the educational environment. He is stressing the importance of strengthening the relations of cooperation and professional training in this area.