"Naxçıvan diyarındakı zəngin memarlıq abidələri, onun ayrılmaz tərkib hissəsi olan qalalar məhz Azərbaycan dövlətçilik tarixinin, xalqımızın azadlıq uğrunda mübarizə əzminin simvolları kimi xüsusi əhəmiyyətə malikdir. “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransı qədim Naxçıvana qarşı ərazi iddiaları irəli sürən düşmənə ən layiqli cavabdır."
Bu fikirləri iyulun 9-da “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransının açılış mərasimində iştirak edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə mətbuat nümayəndələrinə müsahibəsində deyib.
Akif Əlizadə qeyd edib ki, beynəlxalq konfrans Azərbaycanın ictimai və humanitar elmlərinin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, həm də milli vətənpərvərlik ruhunun aşılanması, xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinin təbliği baxımından da xüsusi məna kəsb edir. Konfransın digər bir əhəmiyyəti isə müasir şəraitdə Azərbaycanın apardığı informasiya müharibəsində bu siyasətə dəstək verməsidir.
“Hamımıza yaxşı məlumdur ki, bütün beynəlxalq hüquq prinsiplərinin, ümumbəşəri insani dəyərlərin ziddinə olaraq torpaqlarımızın bir hissəsini işğal etmiş ermənilərin digər qondarma iddialarının əsas hədəflərindən biri də Azərbaycanın qədim diyarı olan Naxçıvandır. Onlar hər cür yalan və uydurmanı özlərinin elmi yanaşmasına çevirərək bu regionla bağlı təhrif olunmuş tarixi məlumatlar yaymaqdan çəkinmirlər. Ötən il akademiyanın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli iclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xüsusi olaraq qeyd etdi ki, informasiya müharibəsi şəraitində alimlərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Cənab Prezident bu baxımdan tarix elminin inkişafını mühüm prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirdi. Belə bir şəraitdə bu torpaqların ta qədim zamanlardan xalqımıza məxsusluğunun əsas göstəricisi, tarixi sübutu, pasportu olan Naxçıvan qalalarının tədqiqi və təbliği xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu mənada Naxçıvanda keçirilən beynəlxalq konfrans həm də dövlət başçısının çağırışına layiqli cavabdır” – deyə Akif Əlizadə qeyd edib.
Tarix boyu Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan və alınmaz qalaları ilə tarixdə iz qoyan qədim Naxçıvan diyarının, ilk növbədə, əsas dövlətçilik mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayan akademik deyib ki, orta əsrlərdə paytaxtı Naxçıvan şəhəri olan Atabəylər dövləti Azərbaycan xalqına intibah mədəniyyəti bəxş edib, daha sonralar Naxçıvanşahlıq dövləti, Naxçıvan xanlığı yalnız bu diyarın deyil, bütövlükdə Azərbaycanın siyasi və sosial-mədəni inkişafında əhəmiyyətli rol oynayıb. Tarixdə olduğu kimi, bu gün də Naxçıvan müasir Azərbaycanın sosial-siyasi və elmi-mədəni həyatında yerinə yetirdiyi məsuliyyətli missiya baxımından, sözün həqiqi mənasında, müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin və siyasət tarixinin əsas mərkəzlərindən biridir. Hazırda Naxçıvan Muxtar Respublikası nəinki Azərbaycanın, geniş mənada dünyadakı hərtərəfli inkişafın önündə gedir.
AMEA-nın prezidenti bildirib ki, çoxillik axtarışlar və ardıcıl yaradıcılıq səyləri nəticəsində muxtar respublikada yaradılmış sanballı ensiklopedik nəşrlər, salnamələr və antologiyalar yüksək elmi səviyyədə qəbul edilən ciddi və əhəmiyyətli əsərlərdir. Naxçıvanda yaşayıb-yaradan elm adamlarının çoxillik birgə səyləri nəticəsində meydana çıxmış 3 cildlik “Naxçıvan tarixi” monoqrafik tədqiqatı son illərdə Azərbaycanda humanitar və ictimai elmlər sahəsində ən sanballı nəşrlərdən biridir. Heç şübhəsiz, azərbaycanşünaslığa böyük töhfə olan çoxcildlik Azərbaycan tarixinin üzvi tərkib hissəsi kimi, mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük uzaqgörənliyi nəticəsində AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin yaradılması ilə regionda elm sahəsindəki çoxəsrlik ənənələrin yenidən canlandırıldığını vurğulayan Akif Əlizadə deyib: “Bu gün muxtar respublikanın bütün istiqamətlər üzrə yüksək səviyyədə inkişafına uğurla xidmət edən özünəməxsus idarəetmə sistemində elmin və təhsilin xüsusi yeri var. Məhz bu siyasət nəticəsində bu gün Naxçıvanda elm inkişaf edir. Məhz bu siyasət nəticəsində Naxçıvan tarix elminin inkişafı istiqamətində ciddi addımlar atılır, tarixi abidələr bərpa olunur, onların qorunaraq gələcək nəsillərə saxlanılması istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bu yaxınlarda Əlincəqala, Gülüstan türbəsi bərpa edilib, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədri “Qarabağlar Türbə Kompleksinin bərpası və tədqiq olunması haqqında” 2016-cı il iyulun 4-də Sərəncam imzalayıb. Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti bütün bu addımları alqışlayır”.

Акиф Ализаде: «Международная конференция является самым достойным ответом врагу, выдвигающему территориальные притязания в отношении древнего Нахчывана»
«Расположенные на территории Нахчывана богатые архитектурные памятники и являющиеся его неотъемлемой частью крепости имеют особое значение как символы истории государственности азербайджанского народа и его воли к борьбе за свободу. Международная конференция «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня» - самый достойный ответ врагу, выдвинувшему территориальные притязания в отношении древнего Нахчывана».
Об этом заявил президент НАНА, академик Акиф Ализаде 9 июля в интервью, данном сотрудникам печатных органов на церемонии открытия Международной конференции «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня».
Акиф Ализаде отметил, что международная конференция обладает особым значением не только с точки зрения развития общественных и гуманитарных наук Азербайджана, но и воспитания национального патриотического духа, пропаганды истории героизма нашего народа. Очередное значение конференции заключается в оказании поддержки данной политике в процессе информационной войны, проводимой Азербайджаном в современных условиях.
«Всем хорошо известно, что основной мишенью вымышленных претензий армян, оккупировавших часть наших земель вопреки международным юридическим принципам и общечеловеческим ценностям, является древний край Азербайджнана – Нахчыван. Превращая лжи и вымыслы в научный подход, они не отказываются распространять искаженную историческую информацию относительно этого региона. В прошлом году на торжественном заседании, посвященном 70-летнему юбилею академии, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев особо отметил, что в условиях информационной войны на наших ученых возложена большая ответственность. В таких условиях исследование и пропаганда Нахчыванских крепостей, являющихся основным показателем и историческим доказательством давней принадлежности земель нашему народу, имеет особое значение. С этой точки зрения, проводимая в Нахчыване международная конференция является достойным ответом призыву главы государства», - выразил Акиф Ализаде.
Подчеркнув, что будучи неотъемлемой частью Азербайджана на протяжении всей истории, древний Нахчыванский край являлся одним из основных центров государственности, академик отметил, что государство Атабеков со столицей в городе Нахчыване внесло свой вклад в формирование культуры Возрождения в Азербайджане, а далее государство Нахчываншахов, Нахчыванское ханство сыграли большую роль в политическом и социально-культурном развитии не только этого края, но и Азербайджана в целом. Следует отметить, что с точки зрения ответственной миссии, осуществляемой в социально-политической и научно-культурной жизни Азербайджана Нахчыван и в настоящее время является одним из основных центров независимой азербайджанской государственности и политической истории.
Президент НАНА отметил, что монументальные энциклопедические издания, ежегодники и антологии, созданные в результате многолетних поисков и последовательных творческих усилий в автономной республике, воспринимаются в качестве серьезных и значимых трудов. В результате совместного многолетнего труда деятелей науки, проживающих и творящих в Нахчыване, возникло трехтомное монографическое исследование «История Нахчывана», которое считается одним из самых весомых изданий последних лет в области гуманитарных и общественных наук в Азербайджане.
Подчеркнув, что с созданием Нахчыванского отделения НАНА благодаря дальновидности великого лидера Гейдара Алиева в области науки в регионе пробудились многовековые традиции Акиф Ализаде добавил: «В настоящее время наука и образование занимают особое место в своеобразной системе управления, успешно служащей высокому уровню развития всех направлений автономной республики. Именно благодаря этой политике в Нахчыване сегодня развивается наука, предпринимаются серьезные шаги в направлении развития исторической науки Нахчывана, реставрируются исторические памятники и осуществляются комплексные меры направленные на их сохранение и передачу грядущим поколениям. Недавно был восстановлен мавзолей Гюлистан, а также председателем Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики подписано Распоряжение «О реставрации и исследовании мавзолейного комплекса Гарабаглар» от 4 июля 2016 года. А научная общественность Азербайджана приветствует все эти шаги».