"Naxçıvan diyarındakı zəngin memarlıq abidələri, onun ayrılmaz tərkib hissəsi olan qalalar məhz Azərbaycan dövlətçilik tarixinin, xalqımızın azadlıq uğrunda mübarizə əzminin simvolları kimi xüsusi əhəmiyyətə malikdir. “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransı qədim Naxçıvana qarşı ərazi iddiaları irəli sürən düşmənə ən layiqli cavabdır."
Bu fikirləri iyulun 9-da “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransının açılış mərasimində iştirak edən AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə mətbuat nümayəndələrinə müsahibəsində deyib.
Akif Əlizadə qeyd edib ki, beynəlxalq konfrans Azərbaycanın ictimai və humanitar elmlərinin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olmaqla yanaşı, həm də milli vətənpərvərlik ruhunun aşılanması, xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinin təbliği baxımından da xüsusi məna kəsb edir. Konfransın digər bir əhəmiyyəti isə müasir şəraitdə Azərbaycanın apardığı informasiya müharibəsində bu siyasətə dəstək verməsidir.
“Hamımıza yaxşı məlumdur ki, bütün beynəlxalq hüquq prinsiplərinin, ümumbəşəri insani dəyərlərin ziddinə olaraq torpaqlarımızın bir hissəsini işğal etmiş ermənilərin digər qondarma iddialarının əsas hədəflərindən biri də Azərbaycanın qədim diyarı olan Naxçıvandır. Onlar hər cür yalan və uydurmanı özlərinin elmi yanaşmasına çevirərək bu regionla bağlı təhrif olunmuş tarixi məlumatlar yaymaqdan çəkinmirlər. Ötən il akademiyanın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli iclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xüsusi olaraq qeyd etdi ki, informasiya müharibəsi şəraitində alimlərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Cənab Prezident bu baxımdan tarix elminin inkişafını mühüm prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirdi. Belə bir şəraitdə bu torpaqların ta qədim zamanlardan xalqımıza məxsusluğunun əsas göstəricisi, tarixi sübutu, pasportu olan Naxçıvan qalalarının tədqiqi və təbliği xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu mənada Naxçıvanda keçirilən beynəlxalq konfrans həm də dövlət başçısının çağırışına layiqli cavabdır” – deyə Akif Əlizadə qeyd edib.
Tarix boyu Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan və alınmaz qalaları ilə tarixdə iz qoyan qədim Naxçıvan diyarının, ilk növbədə, əsas dövlətçilik mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayan akademik deyib ki, orta əsrlərdə paytaxtı Naxçıvan şəhəri olan Atabəylər dövləti Azərbaycan xalqına intibah mədəniyyəti bəxş edib, daha sonralar Naxçıvanşahlıq dövləti, Naxçıvan xanlığı yalnız bu diyarın deyil, bütövlükdə Azərbaycanın siyasi və sosial-mədəni inkişafında əhəmiyyətli rol oynayıb. Tarixdə olduğu kimi, bu gün də Naxçıvan müasir Azərbaycanın sosial-siyasi və elmi-mədəni həyatında yerinə yetirdiyi məsuliyyətli missiya baxımından, sözün həqiqi mənasında, müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin və siyasət tarixinin əsas mərkəzlərindən biridir. Hazırda Naxçıvan Muxtar Respublikası nəinki Azərbaycanın, geniş mənada dünyadakı hərtərəfli inkişafın önündə gedir.
AMEA-nın prezidenti bildirib ki, çoxillik axtarışlar və ardıcıl yaradıcılıq səyləri nəticəsində muxtar respublikada yaradılmış sanballı ensiklopedik nəşrlər, salnamələr və antologiyalar yüksək elmi səviyyədə qəbul edilən ciddi və əhəmiyyətli əsərlərdir. Naxçıvanda yaşayıb-yaradan elm adamlarının çoxillik birgə səyləri nəticəsində meydana çıxmış 3 cildlik “Naxçıvan tarixi” monoqrafik tədqiqatı son illərdə Azərbaycanda humanitar və ictimai elmlər sahəsində ən sanballı nəşrlərdən biridir. Heç şübhəsiz, azərbaycanşünaslığa böyük töhfə olan çoxcildlik Azərbaycan tarixinin üzvi tərkib hissəsi kimi, mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük uzaqgörənliyi nəticəsində AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin yaradılması ilə regionda elm sahəsindəki çoxəsrlik ənənələrin yenidən canlandırıldığını vurğulayan Akif Əlizadə deyib: “Bu gün muxtar respublikanın bütün istiqamətlər üzrə yüksək səviyyədə inkişafına uğurla xidmət edən özünəməxsus idarəetmə sistemində elmin və təhsilin xüsusi yeri var. Məhz bu siyasət nəticəsində bu gün Naxçıvanda elm inkişaf edir. Məhz bu siyasət nəticəsində Naxçıvan tarix elminin inkişafı istiqamətində ciddi addımlar atılır, tarixi abidələr bərpa olunur, onların qorunaraq gələcək nəsillərə saxlanılması istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilir. Bu yaxınlarda Əlincəqala, Gülüstan türbəsi bərpa edilib, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədri “Qarabağlar Türbə Kompleksinin bərpası və tədqiq olunması haqqında” 2016-cı il iyulun 4-də Sərəncam imzalayıb. Azərbaycanın elmi ictimaiyyəti bütün bu addımları alqışlayır”.

Akif Alizadeh: "The International Conference is the most adequate response to the enemy put forward territorial claims against the ancient Nakhchivan"
"Located on the territory of Nakhchivan rich architectural monuments and are integral parts of the fortress are of particular importance as symbols of the history of the statehood of the Azerbaijani people and its will to fight for freedom. International conference "Fortress Nakhchivan: history and today" - the most adequate response to the enemy, nominated the territorial claims with respect to the ancient Nakhchivan".
This was announced by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh on July 9, in his interview to the staff of print media at the opening ceremony of the International Conference "Nakhchivan castles: in history and today."
Akif Alizadeh noted that, an international conference has a special significance, not only in terms of the development of social sciences and humanities in Azerbaijan, but also training the national spirit of patriotism, propaganda stories of heroism of our people. Another importance of the conference is to support this policy in the information war carried out by Azerbaijan in modern conditions.
Turning lies and fabrications of the scientific approach, they do not refuse to distribute the distortion of historical information on the region.
Last year, at the ceremonial meeting devoted to 70th anniversary of the Academy, President Ilham Aliyev stressed that, in the conditions of information warfare on our scientists have a great responsibility.
In such circumstances the study and promotion of Nakhchivan fortresses, is the main indicator and the historical evidence of a long-standing affiliation land to our people is of particular importance. From this point of view, conducted in Nakhchivan the International Conference is worthy answer the call of the president"- said Akif Alizadeh.
Stressing that, as an integral part of Azerbaijan throughout history, ancient Nakhchivan region is one of the main centers of statehood, the academician noted that the state Atabay, with its capital in the city of Nakhchivan contributed to the formation of the culture of the Renaissance in Azerbaijan, and further state Nahchyvanshahov, Nakhchivan Khanate played a major role in the political and socio-cultural development not only of this region but also in the whole of Azerbaijan.
It should be noted that, from the point of view of a responsible mission, carried out in the socio-political, scientific and cultural life of Azerbaijan and Nakhchivan is currently one of the main centers of the independent Azerbaijani statehood and political history.
ANAS President said that, the monumental encyclopedias, yearbooks and anthologies, created as a result of successive years of searching and creative efforts in the autonomous republic, are perceived as serious and important works.
As a result of a joint long-term work of science figures, living and creating in Nakhchivan, there was a three-volume monographic study "History of Nakhchivan", which is considered one of the most powerful media in recent years in the field of humanities and social sciences in Azerbaijan.
Stressing that, with the establishment of the Nakhchivan branch of ANAS due to the vision of the great leader Heydar Aliyev in the field of science in the region awakened centuries-old traditions Akif Alizadeh said: "At present, science and education have a special place in the kind of system
management
, successfully serving the high level of development in all areas of the autonomous republic.
Thanks to this policy in Nakhchivan is developing science and making major steps towards the development of history of Nakhchivan, restored historic sites and implemented comprehensive measures aimed at their preservation and transmission to future generations. Recently restored mausoleum of Gulustan, as well as chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic signed a decree "On the restoration and study of mausoleum complex Garabaglar" on July 4, 2016. And the scientific community of Azerbaijan welcomes all those steps. "