Bu yaxınlarda Naxçıvan Muxtar Respublikasında Culfa rayonunun Ərəfsə kəndi yaxınlığında aparılan araşdırmalar zamanı qaya işarələri aşkar olunub. Naxçıvanda ilk dəfə aşkar olunan bu işarələrin bənzərlərinə Cənubi Azərbaycan və Şərqi Anadoluda rast gəlinib.
Məlum olduğu kimi, Urartular Naxçıvan ərazisini işğal edə bilməsələr də buraya dağıdıcı yürüşlər təşkil etmişlər. Naxçıvanın qədim sakinləri bu yürüşlərin qarşısını almaq üçün möhtəşəm qalalar inşa etmişdir. Sədərək qalası, Oğlanqala, Qarasu qalası, Qız qalası Urartuların qərbdən və Arpaçay vadisindən edilən hücumlarının qarşısını almışdır. Bu istiqamətdə müqavimətə rast gələn düşmən qüvvələri öz hücumlarını Əlincəçay vadisindən gerçəkləşdirmək istəmişdir. Bu istiqamətdə Naxçıvana daxil olan yolları Qazançıqala kimi möhtəşəm qala qoruyurdu. Qaya işarələri Qazançıqala yaxınlığında aşkar olunmuşdur. Geniş bir coğrafiyada yayılan qaya işarələrinin anlamı tam açılmasa da tədqiqatçılar bu işarələrin müəyyən mərasimlərin icrası və qurban kəsmə ilə bağlı olduğunu söyləmişlər.
Belə nəticəyə gəlmək olar ki, Qazançı qalasına hücuma hazırlaşan Urartular Ərəfsə kəndi yaxınlığında dayanaraq qurban kəsmə mərasimi keçirmişlər. Qədim dünyanın bir çox xalqlarında daş dəyişməyən, yenilənməyən əbədi dünyanın simvolu olmuşdur. Qaya işarələrinin də qazılması dini inanclarla bağlı olub onlara uğur gətirməliydi. Lakin Culfa rayonunun köhnə Xoşkeşin kəndi yaxınlığında Urartu kralı Menuaya (e. ə. 810-786) aid kitabə bu yürüşün uğursuzluğundan xəbər verir. Qələbə çala bilməyən Menua Ərəzin kəndindən keçərək Arazın cənubunda Pluadi adlı yerdə Urartuların baş tanrısı Xaldinin şərəfinə qala və məbəd tikdirir, qurban kəsdirir. Urartu krallarının dağıdıcı yürüşlərinə baxmayaraq onlar heç vaxt bu ərazini işğal edə bilməmişlər. Baş tanrının şərəfinə Naxçıvanda deyil Arazın cənubunda qala və məbəd tikdirilməsi onların bu ərazidə möhkəmlənə bilmədiyini təsdiq edir. Onların işğal etdikləri ərazidə Urartuların Naxçıvanda məskunlaşması ilə bağlı heç bir epiqrafik və arxeoloji dəlil yoxdur.

Недавно в ходе археологических раскопок, вблизи села Арасфы Джульфинского района в Нахчыванской Автономной Республике были обнаружены наскальные знаки. Схожие знаки встречались в Восточной Анатолии и Южном Азербайджане.
Как известно, несмотря на то, что урартцам не удалось занять территорию Нахчывана, они осуществили сюда разрушительные походы. Для предотвращения походов древними жителями Нахчывана были построены грандиозные крепости. Садаракская крепость, Оглангала, Гарасу, Гыз галасы предотвратили атаки урартцев из запада и долины реки Арпачай. Встретив сопротивления в этом направлении, противник стремился реализовать свои атаки из долины реки Алинджачай. В связи с этим была воздвигнута крепость Газанчыгала, обороняющая дороги, ведущие в Нахчыван. Отметим, что значения распространенных на широком географическом пространстве знаков недостаточно раскрыты. По словам исследователей, значения обнаруженных в Нахчыване знаков связаны с определенными церемониями и жертвоприношением.
Можно прийти к выводу, что урартцы, готовившиеся к атаке на крепость Газанчы, проводили церемонию жертвоприношения вблизи села Арафса. Для многих древних народов камни являлись символом неизменяющегося, невозобновляющегося вечного мира. Наскальные знаки также были связаны с религиозными взглядами. Но обнаруженная недалеко от села Хошкешин Джульфинского района старая надпись, относящаяся к королю Урарту Meнуа (810-786 гг. до н.э.), сообщает о неудаче этого похода. Не сумев одержать победу, Менуа строит храм и крепость на местности под названием Плуади на юге Араза в честь главного бога урартцев Халди, а также осуществляет жертвоприношение. Несмотря на разрушительные походы королей Урарту, им никогда не удалось оккупировать эту территорию. Строение крепости и храма в честь главного бога на юге Араза, а не в Нахчыване подтверждает, что они не смогли закрепиться в Нахчыване. Также на оккупированных территориях не существует никаких эпиграфических и археологических доказательств в связи с обитанием урартцев в Нахчыване.