“Azərbaycan xalçaları” elmi- publisistik jurnalının XIX sayı nəşr olunub
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan “Azərbaycan xalçaları” elmi-publisistik jurnalının bu nömrəsində də respublikamızın ictimai, mədəni, elmi həyatına dair rəsmi xronika, həmçinin incəsənət, tarix, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, elmi məqalələr, maraqlı tərcümə materialları daxildir. Jurnalda Bakıda keçirilən Dağıstan mədəniyyəti günləri haqqında reportaj təqdim olunub. Azərbaycan və Dağıstan alimlərinin “Dərbənd xalçaçılığı” elmi layihəsinin nəticələrinin müzakirəsinə həsr edilmiş görüşü haqqında məlumat verilib.
Bakıda keçirilən “I Beynəlxalq Türk Dünyasının ortaq dili-naxışlar” adlı simpoziumu, burada dinlənilən məruzələr, simpozium çərçivəsində keçirilən tədbirlər haqqında materiallar yer alıb. Oxucular jurnalın bu sayında tarix üzrə fəlsəfə doktoru, professor Vidadi Muradovun “Türk dünyası xalçaçılığında “Əjdaha” motivi”, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru X.Əsədovanın “Rusiya Etnoqrafiya Muzeyində və Dövlət Ermitajında qorunan Azərbaycan xalçaları”, professor A.Soysaldının (Türkiyə) “Üsküp və çevrəsində təsbit edilən kilim və digər yayğı örnəkləri”, sənətşünaslıq doktoru Elmira Gülün (Özbəkistan) “Özbəkistanda xovsuz xalça: növlərin çoxçeşidliliyi” kimi xalçaçılıq məsələlərini əhatə edən materiallarla tanış ola biləcəklər. Nəşrdə, həmçinin akademik Kamal Abdullayevin “Multikultural təhlükəsizliyin təmin olunmasında Azərbaycan Respublikasının təcrübəsi”, Vidadi Muradovun “Naxçıvan diyarında tikinti sənətinin inkişafı tarixindən”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İradə Məmmədovanın “Aleksey Saltıkovun “İrana səyahət” əsərində Azərbaycan türklərinin həyat tərzinin təsviri”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Həbibə Əliyevanın “Azərbaycanın orta əsr silahları üzərində kitabələr”, TÜRKSOY-un qərarı ilə 2016-cı ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş olan Şəki şəhərinin yaranma tarixinə, memarlığına, maddi-mədəniyyətinə həsr edilmiş məqalələr də təqdim olunub.
Jurnalın baş redaktoru Əməkdar İncəsənət Xadimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, professor Vidadi Muradovdur.

Вышел в свет 19-й номер журнала «Азербайджанские ковры»
В девятнадцатый номер научно-публицистического журнала «Азербайджанские ковры» – одного из научных изданий по искусствоведению и истории Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, вошли материалы официальной хроники, относящиеся к общественной, культурной, научной жизни нашей страны, а также авторские публикации, научные статьи, интересные переводы, посвященные вопросам культуры, истории, отдельным областям декоративно-прикладного искусства.
В журнале представлены репортажи о Днях культуры Дагестана в Баку, встрече азербайджанских и дагестанских ученых, посвященной обсуждениям итогов научного проекта «Дербентское ковроткачество». В нем также опубликованы материалы о первом международном симпозиуме «Узоры - единый язык тюркского мира», проведенном в Баку, мероприятиях, состоявшихся в его рамках, доклады. В этом номере читатели смогут ознакомиться с материалами, посвященными различным проблемам ковроткачества, такими как «Мотив «Дракон» в ковроткачестве тюркского мира» доктора философии по историографии, профессора В.Мурадова, «Азербайджанские ковры, хранящиеся в Российском этнографическом музее и Государственном Эрмитаже» доктора философии по искусствоведению Х.Асадовой, «Килимы и другие ковровые изделия, сотканные в Ускупе и окрестностях» профессора А.Сойсалды (Турция), «Безворсовый ковер в Узбекистане: многообразие видов» доктора искусствоведения Э.Гюль (Узбекистан). В номере также представлены статьи академика Кямала Абдуллаева «Практика Азербайджанской Республики в обеспечении мультикультуральной безопасности», д.ф.и. Видади Мурадова «Из истории развития строительного дела в Нахчыванском крае», д.ф.и. Ирады Мамедовой «Отражение образа жизни азербайджанских тюрков в произведении А.Д.Салтыкова «Путешествие в Иран», д.ф.и. Габибы Алиевой «Надписи на средневековых оружиях Азербайджана», материалы, посвященные истории, архитектуре, материальной культуре города Шеки, который по решению ТЮРКСОЙ удостоен звания «Столица культуры тюркского мира-2016».
Главный редактор журнала – заслуженный деятель искусств, доктор философии по истории, профессор Видади Мурадов.