AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivləri sentyabrın 19-da II Fəxri Xiyabanda görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, xatirəsini dərin ehtiramla anıb, məzarı üzərinə əklillər qoyublar.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova çıxış edərək 24 il öncə dünyasını dəyişmiş böyük alimin keçdiyi həyat yolundan, zəngin və dəyərli elmi fəaliyyətindən danışıblar. G.Baxşəliyeva Aida xanımın həm bir alim kimi dünya şərqşünaslıq elminə böyük töhfələr verdiyini, həm də bir ana kimi Azərbaycan qadınına örnək ömür yaşadığını qeyd ediblər.
Aida xanımın müasir ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni səhifə açdığını söyləyən G.Baxşəliyeva onun yeni bir məktəbin əsasını qoyduğunu bildirib. Böyük alimin qoyduğu zəngin elmi irslə yanaşı, elmi kadrların hazırlanmasında göstərdiyi xidmətlərdən söz açan G.Baxşəliyeva onun Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı bir təşkilatçı kimi özünü göstərdiyini vurğulayıb.
G.Baxşəliyeva Aida İmanquliyevanın itkisinin bütövlükdə Azərbaycan elminin böyük itkisi olduğunu qeyd edib.

Staffs of the Institute of Oriental Studies of ANAS and State Committee for Family, Women and Children Affairs have pilgrimaged the grave of Aida Imanguliyeva, notable orientalist-scientist, Dr. Philology and Professor, in the 2nd Alley of Honor, put wreath in front of it and commemorated her On September 19.
Director of the aforementioned institute corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva and chairman of State Committee for Family, Women and Children Affairs Hijran Huseynova stated that, Aida khanum Imanguliyeva was one of the first researchers of new era Arabic literature in Azerbaijan oriental studies and she has opened a new page in study of contemporary Arabic literature.
Dealing with Professor Aida Imanguliyeva’s rich academic heritage, merits in staff training, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva noted her as a highly skilled scientific organizer during her leadership to the Institute of Oriental Studies.