Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Sentyabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. O, akademik Adilə Namazovanı 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və Azərbaycan Prezidentinin alimə təbrik məktubu ünvanladığını xatırladıb. Akademik Adilə Namazova isə öz növbəsində ona və Azərbaycan elminə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısına təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə elmlər doktoru Arif Mehdiyevin “Narkotik asılılığın korreksiyasının yeni immunokimyəvi üsulu” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi narkotik asılılığın dünyada müxtəlif əhali qrupları arasında geniş yayıldığına görə tibbi problemdən sosial problemə çevrildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, narkotik asılılığı insanın mənəvi aləmini tükəndirir və sosial baxımdan təhlükəli şəxsiyyətə çevirir.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müvafiq strukturların yaradılması haqqında” və “AMEA-nın Elm Tarixi Muzeyinin yaradılması haqqında” qərarlarından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub. Bölmənin qərarı ilə AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında İnformasiya texnologiyaları və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb.
Tədbirdə II Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin qərarından irəli gələn bir sıra məsələlər də müzakirə olunub.
İclasda Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova yubileyi ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Akademik İradə Hüseynovanın AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinə ictimai əsaslarla rəhbərlik etməsi haqqında qərar verilib. Həmçinin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Şirinova həmin institutun Təhsil, Şahzadə Mədətova isə İnformasiya və innovasiya şöbəsinin müdiri vəzifələrinə təsdiq ediliblər.

19 сентября в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание бюро Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН).
Академик-секретарь отделения, академик Ахлиман Амирасланов, открывая мероприятие вступительным словом, проинформировал о вопросах повестки дня. Он поздравил академика Адилю Намазову в связи с 90-летним юбилеем и напомнил, что ученому было направлено поздравительное письмо Президентом Азербайджана. Академик Адиля Намазова, в свою очередь, выразила благодарность главе государства за оказанное внимание и заботу.
На мероприятии был заслушан доклад заведующего Лабораторией молекулярных основ интегративной деятельности Института физиологии им. А.И.Гараева НАНА, доктора биологических наук Арифа Мехтиева «Новый иммунохимический метод коррекции наркотической зависимости». Докладчик отметил, что из-за того, что наркотическая зависимость широко распространена среди различных групп населения в мире, данная проблема от медицинской проблемы превратилась в социальную. По его словам, наркотическая зависимость истощает духовный мир человека и превращает его в опасную с социальной точки зрения личность.
Затем были обсуждены вопросы, вытекающие из постановлений Президиума НАНА «О создании соответствующих структур по связям с общественностью в научных учреждениях и организациях НАНА» и «О создании Музея истории науки НАНА». По решению отделения в Центральном ботаническом саду НАНА был создан Отдел информационных технологий и связей с общественностью.
На мероприятии был обсужден ряд вопросов, вытекающих из постановлений Президиума НАНА относительно проведения II Азербайджанского фестиваля науки.
На заседании научный секретарь Института ботаники, доктор философии по биологии Хураман Халилова в связи с юбилеем была награждена Почетной грамотой ОБМН.
В заключение был рассмотрен ряд кадровых вопросов. Было принято решение относительно руководства академика Ирады Гусейновой Отделом фундаментальных проблем биологической продуктивности Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА на общественных началах. Доктор философии по биологии Сара Алиева была назначена на должность ученого секретаря Института зоологии НАНА, доктор философии по биологии Лала Мадатова – заведующей Отделом образования, Шахзада Мадатова – заведующей Отделом информации и инновации того же института.