Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin iclasında bir sıra mühüm məsələlər müzakirə olunub
Sentyabrın 19-da AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib.
Bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. O, akademik Adilə Namazovanı 90 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib və Azərbaycan Prezidentinin alimə təbrik məktubu ünvanladığını xatırladıb. Akademik Adilə Namazova isə öz növbəsində ona və Azərbaycan elminə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısına təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun İnteqrativ fəaliyyətin molekulyar əsasları laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə elmlər doktoru Arif Mehdiyevin “Narkotik asılılığın korreksiyasının yeni immunokimyəvi üsulu” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi narkotik asılılığın dünyada müxtəlif əhali qrupları arasında geniş yayıldığına görə tibbi problemdən sosial problemə çevrildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, narkotik asılılığı insanın mənəvi aləmini tükəndirir və sosial baxımdan təhlükəli şəxsiyyətə çevirir.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müvafiq strukturların yaradılması haqqında” və “AMEA-nın Elm Tarixi Muzeyinin yaradılması haqqında” qərarlarından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub. Bölmənin qərarı ilə AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında İnformasiya texnologiyaları və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi yaradılıb.
Tədbirdə II Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsi haqqında AMEA Rəyasət Heyətinin qərarından irəli gələn bir sıra məsələlər də müzakirə olunub.
İclasda Botanika İnstitutunun elmi katibi, b.ü.f.d. Xuraman Xəlilova yubileyi ilə əlaqədar BTEB-in Fəxri Fərmanı ilə təltif edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Akademik İradə Hüseynovanın AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinə ictimai əsaslarla rəhbərlik etməsi haqqında qərar verilib. Həmçinin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sara Əliyeva AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Lalə Şirinova həmin institutun Təhsil, Şahzadə Mədətova isə İnformasiya və innovasiya şöbəsinin müdiri vəzifələrinə təsdiq ediliblər.

On September 19, Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) held the next bureau meeting at the Presidium of ANAS.
Academician-Secretary of ANAS Academician Ahliman Amiraslanov opened the meeting and informed about issues of agenda. He congratulated Academician Adila Namazova on the occasion of 90th jubilee and reminded the letter of congratulation by Azerbaijan President to the scientist. In her turn, Adila Namazova expressed gratitude to the President for care and attention to Azerbaijan science.
At the meeting was delivered a lecture by laboratory head of Molecular Basis of the Integrative Activity under Institute of Physiology named after A.I.Garayev, Dr. Biology Arif Mehdiyev on "The new immunochemical method of correction in drug addiction". Lecturer noted that, therefore drug addiction is widespread among various groups in the world it has shifted from medical problem into social.
Then, were discussed issues stemming out from decisions of the Presidium “About establishment of particular structures of public relations to the scientific ventures and organizations of ANAS” and “About establishment of the Museum of Science History of ANAS”. By the decision of the Division, department of information technologies and public relations has been created at the Central Botanical Garden of ANAS.
Event also discussed the issues arising from decision of Presidium on conducting II Azerbaijan Science Festival.
At the meeting scientific-secretary of the Institute of Botany PhD in Biology Khuraman Khalilova was awarded the Certificate of Merit of the DBMS.
In closing, several staff problems were issued. It was decided to define Academician Irada Huseynova to be in charge at the Department of Fundamental Problems of Biological Productivity of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies on social grounds. Moreover, PhD in Biology Sara Aliyeva was approved to the post of scientific secretary to the Institute of Zoology of ANAS, PhD in Biology Lala Shirinova – chief of Education Department and Shazadeh Madatova to the chief department of Information and Innovation.