Sentyabrın 21-də keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın vitse-prezidenti, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyevin “Neft və qaz elmi 2030: gələcəyə baxış” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Alim institutun inkişafı üçün vacib strateji istiqamətlərdən bəhs edib. İ.Quliyev bildirib ki, hazırda neft və qaz axtarışları 7-14 km dərinlik mərhələsinin başlanğıcındadır: “Bu da öz növbəsində, müasir geofiziki üsulların dərində olan yataqların öyrənilməsinə adaptasiyasını tələb edir”.
Akademik intellektual neft-qaz yataqlarının araşdırılması istiqamətində fundamental tədqiqatların aparılmasının da qarşıda duran vacib məsələlərdən olduğunu deyib. Qeyd edib ki, bu sahədə problemlərin həlli superkompüter texnologiyaları əsasında yeni metodların tətbiqi ilə mümkündür.
Məruzəçi, həmçinin neft-qaz elminin inkişafında qazhidratların, karbohidrogenlərin alternativ mənbələrinin – ağır neftin, şist neft və qazın, böyük təzyiq altında sularda həll olmuş qazların öyrənilməsini perspektiv istiqamətlərdən biri kimi qeyd edib. İ.Quliyevin sözlərinə görə, 2030-cu ildə Azərbaycan tamamilə yeni karbohidrogen xammalının istifadəsi üzrə dünya lideri ola bilər: “Artıq bir neçə ildir ki, AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu almaniyalı həmkarları ilə birlikdə Azərbaycanın palçıq vulkanlarından ayrılan karbohidrogen qazlarının uzunmüddətli termik monitorinqini aparırlar. Alınan nəticələr məhz bərpa olunan karbohidrogen sisteminin yaradılması üçün əsas olacaq”.
Akademik onu da bildirib ki, gələcəkdə Neft və Qaz İnstitutunun əsas istiqamətlərindən biri neft sənayesinin iqtisadiyyatı və onun inkişafının proqnozlaşdırılması olacaq. Artıq AMEA-da sahələrin proqnozlaşdırılması aparılır, o cümlədən neft və qaz qiymətlərinin bazar tələbatı əsasında dəyişiklik dinamikasının riyazi modelləri hazırlanaraq sınaqdan keçirilir.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyətində müzakirə olunub. Qəbul edilmiş qərarla böyük dərinliklərdə neft yataqlarının geofiziki və geokimyəvi axtarışı, intellektual yataqların fundamental tədqiqatı, qazhidrat yataqlarının elmi araşdırılması, palçıq vulkanlarında neft və qaz ehtiyatlarının bərpası, şist neft və qazının geoloji və kimyəvi tədqiqi, neft sənayesinin iqtisadiyyatı və geoekoloji problemlər AMEA Neft və Qaz İnstitutunun prioritet tədqiqat istiqamətləri olaraq təsdiq edilib.
Qərarda, həmçinin perspektiv plana uyğun olaraq institutun yeni avadanlıq və proqram bazası ilə təchiz edilməsi və digər məsələlər də yer alıb.
Tədbirdə Biofizika İnstitutunun strukturunun təsdiqi, Tarix İnstitutunun strukturunda dəyişiklik edilməsi, Elm Tarixi İnstitutunun Elmi şurasının tərkibinin təsdiqi, AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovanın 80 illik yubileyinin keçirilməsi, Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı Fuad Əliyevin Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda ezamiyyət müddətinin uzadılması, həmçinin Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlının AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunması haqqında da qərarlar qəbul edilib.

Discussed research priorities of ANAS Institute of Oil and Gas
At the regular meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences, which took place on 21 September, was listened the report of Vice President of ANAS, director of the Oil and Gas Institute, Academician Ibrahim Guliyev "Coal Science 2030: vision into the future."
In its report, the scientist has listed the most important strategic directions of scientific research of the Institute of Oil and Gas of ANAS. Academician Ibrahim Guliyev noted that the current search for oil and gas fields is conducted at a depth of 7-14 km. This has created the need for adaptation of modern geophysical methods to study at a depth of field.
The scientist stressed that one of the important tasks is to conduct fundamental research for the study of intelligent oil and gas fields. He pointed out that to solve the problems existing in this field, it is necessary to apply new methods, based on supercomputer technologies.
The speaker also said that one of the perspective directions in the development of oil and gas science is the study of alternative sources of hydrocarbons and gas hydrates - heavy oil, shale oil and gas dissolved in groundwater gases. Ibrahim Guliyev noted that in 2030 Azerbaijan can become a world leader in the use of completely new hydrocarbon raw materials: "For several years, scientists of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS together with German colleagues conducted a long-term thermal monitoring of hydrocarbon gases released from the mud volcanoes of Azerbaijan. The results will form the basis for the creation of recoverable hydrocarbon system. "
Stressing that in the future one of the main activities of the Institute of Oil and Gas is the study of economy of the oil industry and forecasting its development, Academician informed that ANAS is already underway forecasting the development of various industries, including compiled and tested mathematical models of the dynamics of changes in oil prices and gas based on market requirements.
After listening to the report, discussions took place. By the adopted resolution, research priorities of the Institute of Oil and Gas of ANAS were defined as follows: geophysical and geochemical prospecting for oil at great depth, fundamental research of intellectual fields, the scientific study of deposits of gas hydrates, the recovery of oil and gas reserves in the mud volcanoes, geological and chemical research of shale oil and gas production, the study of the economy of the oil industry and the geo-ecological problems. Also in the resolution reflected issues such as equipping the institute according to the long-term plan with new equipment, software and database, etc.