Sentyabrın 23-də ADA Universitetində “Əşyaların İnterneti”nə (Internet of Things – IoT) həsr olunan seminar keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın institut və təşkilatlarından olan nümayəndələr, informasiya texnologiyaları sahəsi üzrə aparıcı alim və mütəxəssislər, o cümlədən universitetin tələbələri iştirak ediblər.
Seminarı giriş sözü ilə açan ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev öncə yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə müəllim və tələbələri təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Alim Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin xarici alimlərin mühazirələri ilə tanış olması və beynəlxalq aləmə inteqrasiyası baxımından bu kimi tədbirlərin müntəzəm olaraq keçirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
ABŞ-ın Merilend Universitetinin alimi, akademik Roald Saqdeev çıxış edərək “Əşyaların İnterneti” dövrünün siyasətçilər və texnoloqlar tərəfindən 4-cü sənaye inqilabı adlandırıldığını diqqətə çatdırıb. 1, 2, 3 və 4-cü sənaye inqilablarının xüsusiyyətlərindən söz açan məruzəçi onların şərti xarakter daşımasına baxmayaraq artıq geniş ictimaiyyət tərəfindən qəbul olunduğunu bildirib.
Sonra ABŞ-ın Kaliforniya ştatında yerləşən və dünyanın İT mərkəzi hesab edilən Silikon Vadisindən dəvət olunmuş professor Daniel Usikov “Əşyaların İnterneti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, “Əşyaların İnterneti” bütün elektron qurğuların vahid sistemə qoşulmasıdır ki, bu da daha geniş mənada informasiya cəmiyyəti infrastrukturu adlandırılır.
Sonra D.Usikov sürücüsüz avtomobillər, fitnes-trekerlər, ağıllı saatlar, dronların vasitəsilə çatdırılma xidməti və s. ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirib. “Əşyaların İnterneti”nin istifadə olunduğu sferalar, müsbət və mənfi tərəfləri, müvafiq sahə ilə məşğul olan aparıcı şirkətlər, mövcud qanunvericilik bazası və normativ tələblər barədə ətraflı məlumat verib. Alim çıxışının sonunda “Əşyaların İnterneti” bizi qələbəyə aparacaq!” şüarını səsləndirib.
AR Milli Məclisinin deputatı Tahir Mirkişili öz çıxışında konfransın əhəmiyyətini önə çəkərək 4-cü sənaye inqilabının verdiyi imkanlar və yaratdığı problemlərdən söz açıb. Həmçinin, sənaye inqilabının Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının inkişafı, ölkənin sosial-iqtisadi həyatı və digər sahələrə təsirindən danışıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev XXI əsrin ən mühüm çağırışlarından olan “Əşyaların İnterneti”nin yeni elmi istiqamət olduğunu bildirib. Alim rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə 2000-ci illərin əvvəllərindən başlayaraq müvafiq sahə üzrə prioritet elmi istiqamətlərdə araşdırmaların aparıldığını, dissertasiyaların müdafiə olunduğunu, müxtəlif kitabların, monoqrafiyaların, elmi məqalələrin çap olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-da artıq xeyli müddətdir ki, seysmoloji, ekoloji, radioloji, meteoroloji, astronomik, tibbi tədqiqatların və monitorinqlərin aparılmasında “Əşyaların İnterneti”ndən istifadə olunur.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, “Əşyaların İnterneti” təkcə sənaye sektorunda deyil, cəmiyyətin bütün fəaliyyət sferalarında, o cümlədən sosial-iqtisadi sahələrdə inqilabi dəyişikliklərə səbəb olur, yeni dəyərlər, münasibətlər formalaşdırır.
“Müasir dövrdə “Əşyaların İnterneti” dünya elminə geniş imkanlar açmaqla yanaşı, müxtəlif istiqamətlərdə bir sıra problemlər də yaradır”, – deyə bildirən akademik bu sahədə əsas problemin virtual məkanın real məkanla inteqrasiyası olduğunu qeyd edib. R.Əliquliyev “Əşyaların İnterneti”nin texnoloji, hüquqi, sosial-iqtisadi, ekoloji və s. kimi müxtəlif aspektlərinin müzakirəsi, eləcə də bu məsələlərə diqqətin cəlb edilməsi baxımından seminarın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.

On September 23, ADA University held a seminar devoted to “Internet of Things –IoT”. The event brought together delegates of institute and organizations, leading scientist and specialists in the sphere of information technology, including students of the university.
Rector of ADA University Prof. Hafiz Pashayev congratulated student and teacher staff on the occasion of start of the new academic year and wished them successes.
Scientist at the Maryland University U.S. Academician Roald Saqdeev brought to mind that, era "Internet of Things" is called 4th industrial revolution by politicians and technologists. Making speech on 1st, 2nd and 3rd industrial revolutions the lecturer noted their adoption by a wide range of public as well.
Then, Professor Daniel Usikov, who was invited from Silicon Valley, located in state of California and is considered one of the world's IT center, made a presentation on “Internet of Things”.
D.Usikov demonstrated the video on driverless cars, fitness-trackers, smart watches, delivery service through drones and so on. Also, informed about spheres where is used "Internet of Things", positive and negative sides, leading companies involved in the relevant field, existing legal framework and regulatory requirements. At the end of his speech he sounded the slogan "Internet of Things", will take us to the future!”
Deputy of Milli Majlis Tahir Mirkishili put to the fore the importance of the conference and spoke about opportunities and challenges of 4th industrial revolution. Moreover, he told about impact of this revolution to the development of ICT, social-economic life and other spheres in Azerbaijan.
Later on, Academician-Secretary of ANAS director of the Institute of Information Technology Academician Rasim Alguliyev highlighted that, “Internet of Things", one of the most important challenges of the XXI century, is a new research direction. Scientist drew attention to the studies carried out at the institute chaired by him since the beginning of the 2000s in the relevant realm over priority directions, including defending of theses, publishing various books, monographs, and numerous articles. He said that, “Internet of Things” is used in ANAS significantly for seismological, ecological, radiological, meteorological, astronomic and medical studies as well as monitoring.
According to R.Alguliyev “Internet of Things” causes revolutionary changes not only in industry sector, but also in all activities of society, and forms new values and attitudes.
“Besides opening up opportunities for world science “Internet of Things" creates a number of problems in different directions," – said academician and notified the key problem in this area the integration of the virtual space in real space.