Forumun “dəyirmi masası”nda texnologiyaların konvergensiyası və gələcəyə dair proqnozlar ətrafında müzakirələr aparılıb
V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində keçirilən “dəyirmi masa”lardan birində “Texnologiyaların konvergensiyası və gələcəyə dair proqnozlar: XXI əsrin əsas çağırışları” mövzusu müzakirə edilib.
“Dəyirmi masa”da ABŞ, İtaliya, Rusiya, Qazaxıstan, Meksika, Avstriya və digər ölkələrdən alimlər, Nobel mükafatı laureatları iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxışında tədbirin əsas məqsədinin yüzlərlə insanın bir araya gələrək siyasət, elm və iqtisadiyyatın müxtəlif problemlərinin müzakirəsi və bu məsələlərin həllinə kömək etmək olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, XXI əsrdə yaşamağımıza baxmayaraq dünyada bir çox insan multikulturalizm modelindən uzaq yaşayır: “İnsanların siyasi, elmi, iqtisadi problemlər səbəbindən bir-birindən uzaqlaşmasının şahidi oluruq. Dünyada insanların hələ də elektrik enerjisindən, təhsildən təcrid vəziyyətdə, qida yoxsulluğu şəraitində yaşadığını görürük. Biz bu problemlərin həlli istiqamətində görüləcək işlərin müzakirəsi üçün bir araya gəlmişik”.
Alim texnologiyaların konvergensiyasının yalnız təbii və texniki elmləri əhatə etmədiyini, hazırda bu prosesin ictimai və humanitar elmlər arasında da müşahidə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu aspektdə konvergensiya humanitar və təbii elmlərin qarşılıqlı əlaqəsini əks etdirir.
Müasir dövrdə İKT sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışan alim vurğulayıb ki, texnologiyaların sürətli intellektualizasiyası bəşəriyyətin sosial inkişafı üçün əlverişli şərait yaratmaqla yanaşı, onun təbii intellektinin inkişafina da təkan verir.
AMEA prezidenti ölkəmizdə son zamanlar həyata keçirilən köklü islahatlardan, innovativ layihələrdən və Azərbaycanın beynəlxalq arenada artan nüfuzundan da danışıb. Bildirib ki, qloballaşma şəraitində, ənənəyə münasibətdə dayanıqlılıq, davamlılıq mühüm prinsiplərdəndir. Dayanıqlı olmayan, möhkəm milli kökə söykənməyən və ardıcıl olaraq davam edib vətəndaşlıq hüququ qazana bilməyən ənənələr qloballaşma dövrünün tələblərinə cavab verə bilməz. Azərbaycan bütün əsrlər boyu dayanıqlı və möhkəm ənənələrə malik olub.
Tədbirdə fizika üzrə Nobel mükafatı laureatı Corc F.Smut “Bizim çağırışları əks etdirən elmi-texniki inkişaf perspektivləri” mövzusundakı çıxışında müasir dünyada elektrik enerjisinin idarə olunması, elektrikin paylanması və düzgün istifadə edilməsi məsələlərindən söz açıb. Alim bu sahədə dünyanın qabaqcıl bazarlarındakı vəziyyəti müqayisəli təhlil edib.
Nobel mükafatçısı deyib ki, xərclənən vəsait böyük vəsaitdir və enerji mənbələrini, yeni texnologiyaları əhatə edir. Qarşıdakı onillikdə texnologiyalar daha da inkişaf edəcək. Əsas dəyişikliklərdən biri paylaşma iqtisadiyyatı ilə bağlıdır. İqtisadi məsələlər ictimai inkişafın bünövrəsində durur və iqtisadi inkişafa nail olmadan humanitar sahədə hər hansı irəliləyiş mümkün deyil. Həmçinin bu iki sahə arasında qarşılıqlı dialektik əlaqə var. Bu baxımdan “dəyirmi masa”da müzakirə edilən məsələlər böyük əhəmiyyət daşıyır.
Meksikanın “The News” qəzetinin baş redaktoru Tereza Anna Marqolis “N-ci tərtib terror” mövzusunda məruzəsində dünyada terror aktlarının artmasından, nüvə materiallarının terrorçuların əlində daha çox toplanmasından danışıb. O deyib ki, nüvə silahları sülh və əmin-amanlıq üçün böyük təhlükə yaradır. Terror qruplaşmaları tərəfindən gözlənilən bu təhlükənin qarşısının alınması üçün dünyanın mütərəqqi qüvvələri səylərini birləşdirməlidirlər.
ABŞ-ın “Heritic” Fondunun Katrin və Şelbi Kallm Deyvis adına İnstitutunun nümayəndəsi Ariel Koen “Texnologiyalar və proqnozlar: XXI əsrin əsas sosial və siyasi çağırışları” mövzusunda məruzəsində ABŞ-da və müxtəlif ölkələrdə hazırlanan, məlumat toplanması məqsədlərinə xidmət edən proqramlardan söz açıb. O deyib ki, bu məlumatlar məhsullar və yaxud fərdlər barədə ola bilər. Bu, sosial müharibələrin infrastrukturu ilə bağlıdır. Kiber müharibəsi təhlükəsi realdır. Müxtəlif təhlükəli proqramlar bizim infrastrukturumuzu məhv edə bilər. Ona görə də bu proqramların qarşısı alınmalıdır.
İtaliyalı senator Canluka Kastaldi “Gələcək bərpa olunan enerjilərə məxsusdur” mövzusunda məruzəsində enerji mənbələrindən düzgün istifadənin vacibliyini vurğulayıb.
“Dəyirmi masa”da Almaniyanın Köln Tətbiqi Elmlər Universitetinin təmsilçisi Reza Talebi-Daryani “2001-2015-ci illər TEMPUS layihələrinin ən yaxşı nümunəsi: azərbaycanlı tələbələrin Bolonya prosesinə uyğun olaraq tədris və tədqiqat təcrübələrini artırmaq məqsədilə Avropa universitetləri ilə birgə fəaliyyəti”, italiyalı mütəxəssis xanım Karmen Lasorella “Arzu edilən gələcək üçün əldə edilmiş texnologiyalar və insan kapitalı”, ABŞ-ın Kaliforniya Texnologiya İnstitutunun nümayəndəsi, kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Rudolf Markus “F1-ARPase fermentinin birmolekullu tədqiqi: nəzəriyyə və təcrübə ilə müqayisə”, Rusiyanın “Kurçatov İnstitutu” Milli Tədqiqat Mərkəzinin təmsilçisi Yaroslav Ştrombax “Rusiyada nüvə enerjisinin dayanıqlı və təhlükəsiz inkişafı”, Avstriyanın Beynəlxalq Hüquq və Qlobal Siyasi Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Anis Bayrektareviç “İqlim dəyişməsinin geosiyasəti: Kvant buddizminin gələcəyi”, Qazaxıstanın Təhlil və Proqnoz Mərkəzinin nümayəndəsi Kazbek Kazkenov “Gələcək: verifikasiya, çağırışlar və çoxmədəniyyətlilik”, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşı Şahin Məmmədov “Elementar zərrəciklərin güclü qarşılıqlı təsirinin holoqrafik dualizmi” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik A.Əlizadə “dəyirmi masa”ya yekun vuraraq səmərəli müzakirələrin aparıldığını, dəyərli fikir və təkliflərin səsləndirildiyini söyləyib.

На одном из «круглых столов», проведенных в рамках V Бакинского международного гуманитарного форума, была обсуждена тема «Конвергенция технологий и прогнозы будущего: основные вызовы ХХI века».
В «круглом столе» приняли участие ученые из США, Италии, России, Казахстана, Мексики, Австрии и других стран, лауреаты Нобелевской премии.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что основная цель мероприятия – обсудить различные политические, научные, экономические проблемы, оказать помощь в их решении. Несмотря на то, что мы живем в ХХI веке, многие люди в мире далеки от модели мультикультурализма, сказал он. Политические, научные, экономические проблемы отдаляют людей друг от друга. Мы видим, что люди в мире все еще лишены электрической энергии, возможности получить образование, испытывают недостаток продуктов питания. Мы собрались для обсуждения работы, которую предстоит выполнить для решения этих проблем. Азербайджан уже в пятый раз выступает в качестве важной площадки для стран мира с точки зрения обсуждения вопросов мультикультурализма, толерантности, гуманизма. Посредством форума Азербайджан демонстрирует миру, что альтернативы мультикультурализму, гуманизму и толерантности нет. На фоне свирепствующих в мире конфликтов, терроризма люди живут в страхе перед будущим. Участие в Форуме политиков, ученых, специалистов из различных стран пропагандирует в международном масштабе жизнь людей в условиях мира, братства и мультикультурализма.
Говоря о теме «круглого стола», президент НАНА отметил, что для построения будущего нужны сотрудничество, диалог. Бакинский форум, который проводится уже пятый год, имеет большое значение в мировом масштабе. Форум стал платформой для международного обсуждения самых актуальных вопросов гуманитарной сферы. В работе форумов участвуют видные представители политической элиты мира, лауреаты Нобелевской премии, известные общественно-политические деятели. Другой особенностью форума является его организация на высоком уровне.
Говоря о национально-духовных ценностях азербайджанского народа, академик А.Ализаде рассказал об этапах исторического развития нашей страны, расположенной на пересечении Востока и Запада, высоких темпах развития в последние годы. Он подчеркнул, что Азербайджан всегда был сторонником мира.
Лауреат Нобелевской премии по физике Джордж Ф.Смут в докладе на тему «Перспективы научно-технического развития, отражающие наши вызовы» рассказал об управлении электрической энергией в современном мире, вопросах распределения и правильного использования электричества. Ученый провел сравнительный анализ ситуации в этой сфере на ведущих мировых рынках.
Главный редактор мексиканской газеты The News Тереза Анна Марголис рассказала об увеличении количества террористических актов в мире, о том, что в руках террористов сосредоточено большое количество ядерных материалов. Она сказала, что ядерное оружие представляет большую угрозу для мира и стабильности. Прогрессивные силы мира должны объединить усилия для предотвращения этой угрозы, исходящей от террористических группировок.
В докладе на тему «Технологии и прогнозы: основные социальные и политические вызовы ХХI века» представитель Института имени Кэтрин и Шелби Калом Дэвис Фонда Heritic США Ариэль Коен рассказал о программах, подготовленных в США и различных странах в целях сбора информации. Он сказал, что эти сведения могут быть и о продукции, и об индивидах. Это связано с инфраструктурой социальных войн. Угроза кибер-войны реальна. Программы различной опасности могут уничтожить нашу инфраструктуру. Поэтому необходимо предотвратить эти программы.
Итальянский сенатор Джанлука Кастальди в докладе на тему «Будущее принадлежит возобновляемой энергии» подчеркнул важность правильного использования энергетических источников.
Затем с докладом на тему «Лучшие образцы проектов ТЕМРUS 2001-2015 годов: совместная деятельность с европейскими университетами для обучения азербайджанских студентов в соответствии с Болонским процессом и повышения их исследовательской практики» выступил представитель Кельнского университета прикладных наук (Германия) Реза Талеби-Дарьяни. Он рассказал о работе в рамках партнерства с Министерством образования по приведению азербайджанской системы образования в соответствие с европейскими стандартами, достигнутых успехах. Отметив, что последний проект ТЕМРUS в Азербайджане охватывает 2012-2016 годы, Р.Талеби-Дарьяни подчеркнул, что основной целью является усиление вузовских лабораторий для обучения. Он отметил, что основная цель Болонского процесса заключается в приведении процесса обучения в соответствие с европейскими стандартами образования.
На «круглом столе» были заслушаны доклады итальянского специалиста Кармен Ласореллы, представителя Калифорнийского технологического института США, лауреата Нобелевской премии по химии Рудольфа Маркуса, представителя Российского национального исследовательского центра «Институт Курчатова» Ярослава Штромбаха, председателя Центра международного права и глобальных политических исследований Австрии Анис Байректаревич, представителя Центра анализа и прогнозов Казахстана Казбека Казкенова, сотрудника Бакинского государственного университета Шахина Мамедова. Были проведены прения по докладам, даны ответы на вопросы.
Подводя итоги «круглого стола», академик А.Ализаде сказал, что состоялись плодотворные обсуждения, прозвучали ценные мысли и предложения.
В заключение «круглого стола» была принята Декларация V Бакинского международного гуманитарного форума.