İpəkçilik Azərbaycanın milli və mədəni sənətidir
Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafı əsas etibarilə qədim tarixə və zəngin ənənələrə malik Şimal-Qərb bölgəsinin, xüsusilə də Şəkinin adı ilə bağlıdır. Burada ipəkçilik ənənələri əsrlər boyu qorunub saxlanılmış, inkişaf etmiş, yerli əhalinin həyatında mühüm rol oynamışdır. Şəkidə ipəkçiliyin inkişaf etməsi, ondan təsərrüfat sahəsində geniş istifadə olunması bu diyarda aparılan arxeoloji tədqiqatlarla sübuta yetirilmişdir.
Əvvəllər Şəkidə (Nuxa) ipəkçiliklə şəxsi fabriklərdə, emalatxanalarda sahibkarlar məşğul olmuş, məhdud şəkildə fəaliyyət göstərmişlər. Sonralar bu qiymətli məhsulun, Şəki ipəyinin şöhrəti həm ölkədə, həm də xaricdə yayılmış, bu məhsula olan tələbat artmağa başlamışdır. Şəki yalnız Azərbaycanda deyil, ümumiyyətlə regionda ipəkçilik mərkəzlərindən biri olmuş və bu, hətta Şəkinin gerbində də öz əksini tapmışdır.
Şəki ipəyi hər zaman dünya bazarlarında öz şöhrətini qoruyub saxlamış, bu bölgənin baraması, ipək sapı da yüksək qiymətləndirilmişdir. Şəki vilayətində ipəkçilik inkişaf etdikcə onun texnologiyası və istehsalını mənimsəyən xüsusi ixtisaslaşmış təbəqə də formalaşmışdır.
Azərbaycanın tarixi “Böyük İpək yolu”nun üzərində yerləşməsi bütövlükdə respublikada, xüsusən də Şəkidə bu sahənin təşəkkül tapmasına və inkişafına səbəb olmuş, digər ölkələrlə ticarət iqtisadi əlaqələrinin genişlənməsinə təkan vermişdir. Arxeoloji faktlar göstərir ki, hələ qədim Qafqaz Albaniyası dövründə insanlar məbəd torpaqlarında ipəkçiliklə məşğul olmuşlar. 1985-ci ildə Şəkinin Küdürlü kəndi ərazisində tədqiq edilən 7 saylı kurqandan kəsik konusu xatırladan kauri və qiymətli metaldan barama qurdunu xatırladan sırğalar aşkar edilmişdir. Belə ki, e.ə. II minilliyin I rübünə aid olan bu kurqanda iki nəfər dəfn edilmişdir.
Ərəb işğalları ilə əlaqədar olaraq ölkədaxili və beynəlxalq ticarət yollarının dəyişməsi, ipəkçiliyin  tənəzzüllünə səbəb olsa da, ipəkçilik yaşamaqda davam etmiş və şəkililər XX əsrin sonu-XXI əsrin əvvəllərinə kimi  bu şöhrəti yaşatmağa nail olmuşlar.
Beynəlxalq və ölkədaxili ticarət yolları xalqların mədəni əlaqələrinin inkişafında, onların yaxınlaşmasında, bir-biri ilə nailiyyətləri, yeniliyi, hətta dini görüşləri, əxlaq və ənənələri paylaşmasında, iqtisadiyyatın tərəqqi və tənəzzülündə mühüm rol oynayır. Azərbaycanla Hindistan arasında qədim əlaqələrin olması barədə hələ XIX əsrdə arxeoloji materiallar əsasında məşhur fransız arxeoloqu Jak de Moqran məlumat vermişdir. Onun aşkar etdiyi boz əqiq möhür üzərində Bos Zebu adlanan hind donqar öküzünün şəkli oyulmuşdur. J.Morqanın sözlərinə görə, qiymətli daş üzərinə belə bir şəklin həkk olunması Hindistan xalqları ilə Xəzər dənizi sahilində yaşayan xalqlar arasında qədim zamanlarda bilavasitə əlaqələr olduğunu göstərir. Şəki hələ tunc dövründə uzaq Çin və Hindistanla əlaqə saxlamış və əlaqələrin yaranmasında bu ərazinin də daxil olduğu beynəlxalq ticarət yolları mühüm rol oynamışdır.
XVIII-XIX əsrlərdə Şəkidə ipəkçilik özünün ən yüksək inkişaf nöqtəsinə çatmışdır. Bu illərdə Azərbaycanda hər il 9-10 min ton yaş barama məhsulu istehsal edilmiş, ipək məhsulları əsasən Rusiyaya, oradan isə Avropa ölkələrinə ixrac edilmişdir. Xüsusən də Şəkidə istehsal edilən ipək məhsulu öz keyfiyyəti ilə fərqlənir,  xarici bazarlarda yüksək qiymətləndirilirdi. İlk dəfə 1829-cu ildə Şəki şəhərində ipək zavodu inşa edilmiş və 1830-cu ildən başlayaraq ipək parça istehsalı təşkil edilmişdir.
Sovet dövründə Şəki-Zaqatala bölgəsində sosial-iqtisadi və mədəni həyatın inkişafında ipəkçiliyin müstəsna rolunu nəzərə alaraq, Zaqafqaziyada yeganə, istehsal gücünə görə keçmiş SSRİ-də üçüncü İpək kombinatı Şəkidə yaradılmışdır. Bu müəssisə həm keyfiyyətcə, həm də çeşid baxımından fərqlənən ipək məhsulları istehsal etmişdir. Öz keyfiyyəti ilə fərqlənən bu məhsullar SSRİ-nin bütün respublikaları və regionlarına ixrac edilmişdir.
Ötən əsrin 60-70-ci illərində Azərbaycanda ipəkçilik yenidən inkişaf etmiş, ildə 7800 ton yaş barama məhsulu hasil edilmişdir. 70-80-ci illərdə ölkəmizdə, o cümlədən Şəkidə ipəkçiliyin inkişafı xüsusilə vüsət almışdır. Həmin illərdə respublikada ildə 5-6 min ton yaş barama və ondan 350-400 ton xam ipək istehsal olunur, on milyonlarla kvadratmetr müxtəlif çeşidli ipək parça toxunurdu.
90-cı illərin əvvəllərində Azərbaycanın ikinci dəfə öz müstəqilliyinə qovuşduğu ilk illərdə ipəkçiliyin inkişafında ciddi tənəzzül başlanmış, uzun illər ərzində qurulmuş iqtisadi əlaqələr tamamilə qırılmışdır. Lakin ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanda digər sahələr kimi, ipəkçiliyə olan münasibət də kökündən dəyişmiş, bu sənayenin bərpası istiqamətində zəruri işlər görülmüşdür. H.Əliyev 2001-ci ildə Şəkidə olarkən ipək kombinatının fəaliyyəti ilə də maraqlanmış və onun bilavasitə tapşırığı, imzaladığı müvafiq sərəncamla həmin il kombinatın fəaliyyətinin bərpasına kömək məqsədi ilə dövlət büdcəsindən xeyli miqdarda vəsait ayrılaraq müəssisə işə salınmışdır.
2005-ci ildə Qara Dəniz, Xəzər Dənizi və Orta Asiya İpək Assosasiyası (BASCA) yaradılmışdır. Qurumun əsas vəzifələri kənardan resurslar cəlb etməklə ipəkçilik layihələri həyata keçirmək, o cümlədən ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığı təmin etməkdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, dosent Yusif Şükürlü 2016-cı ilin aprel ayında BACSA-nın Azərbaycan üzrə milli koordinatoru seçilmiş və İcraiyyə Komitəsinin üzvü olmuşdur. Assosasiyanın qərarına görə, 2017-ci ildə baş tutacaq 8-ci Beynəlxalq Konfrans Azərbaycanda - Şəki şəhərində keçiriləcəkdir.
Ölkəmizdə 1500 illik tarixi olan ipəkçilik bu gün də inkişaf edən sahələrdən biridir. 2015-ci il ildə AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzin mütəxəssisləri tərəfindən “Azərbaycanın Şimal-Qərb bölgəsində ipəkçilik sənayesinin inkişaf konsepsiyası” hazırlanmış və AMEA Rəyasət Heyətinə və Şəki rayon İcra Hakimiyyətinə təqdim edilmişdir . Konsepsiyada Azərbaycanın milli və mədəni sənəti olan ipəkçiliyin əvvəlki şöhrətinin bərpası, beynəlxalq təcrübəyə istinad edərək innovativ yanaşmanın tətbiqi və yeni mütərəqqi texnologiyalardan istifadə etməklə ipəkçiliyin inkişafı nəzərdə tutulmuşdur. Sənədin imzalanmasında əsas məqsəd  AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin nəzdində hüquqi şəxs statusuna malik tut ipəkqurdu toxumu yetişdirilməsi ilə məşğul olan müasir kümxananın yaradılması, ölkədə ipəkçiliyin inkişafına dair uzunmüddətli dövlət Proqramının qəbul edilməsi, ölkədə tut ipəkqurdu toxumu hazırlayan müəssisələri ən müasir avadanlıqlarla təchiz etmək, keyfiyyətli cinslərdən ibarət toxum hazırlanmasını təmin etməkdir. İpəkçilikdə beynəlxalq təcrübələrin və nəticələrin öyrənilməsi və innovasiyaların tətbiqi istiqamətində işlərin genişləndirilməsi, beynəlxalq standartlara cavab verən rəqabətədavamlı, keyfiyyətli ipəkçilik məhsullarının istehsalının təşkilinə yardım və nəzarət etmək, bu sahədə elmi tədqiqatların dairəsini genişləndirmək də konsepsiyanın məqsədlərindəndir.
Təqdim edilən konsepsiyada tut bağlarının yaradılması və becərilməsi prosesində intensiv üsullardan istifadə üzrə mütəxəssislərin hazırlanması, tut bağlarına aqrotexniki qulluq, zərərverici və xəstəliklərlə mübarizə istiqamətində və barama toxumu emalı sahəsində mütəxəssis kadrların hazırlanması kimi istiqamətləri də müəyyən edir.
İpəkçilik sənayesinin müasirləşdirilməsi üçün bir sıra mühüm tədbirlər yerinə yetirilməlidir ki, buraya ipəkqurdu yetişdirilməsində müasir üsul və texnologiyalardan istifadə, süni yemləmə tətbiq etməklə tut ipəkqurdu yetişdirilməsinin təşkili, keyfiyyətli ipəkqurdu toxumunun yetişdirilməsi üçün müasir avadanlıqlardan istifadə etməklə toxum istehsalını təmin etmək və s. aiddir.
Hazırda dünya təcrübəsində ipəkçilikdə mövcud olan mütərəqqi texnologiyaları tətbiq etmək, tut ipəkqurdunun yetişdirilməsində süni yemlərdən istifadə etməklə xaricdən gətirilmiş tut ipəkqurdu cinslərindən və yerli xətt və cinslərdən istifadə etmək, o cümlədən Şəki Regional Elmi Mərkəzinin ipəkçilik üzrə mütəxəssislərinin təcrübə mübadiləsi məqsədilə xaricdə ixtisaslaşma kursunda iştirak etməsini təmin etmək beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlərdir.
Konsepsiyanın səmərəli həyata keçirilməsinin əsas şərti onun gerçəkləşməsini təmin edə bilən səmərəli icra mexanizminin yaradılmasıdır. Konsepsiyanın həyata keçirilməsi dövlət orqanları ilə yanaşı, yerli özünü idarəetmə orqanlarının, fermerlərin və sahibkarların, yerli əhalinin bu prosesə cəlb olunmasını şərtləndirir, dövlət büdcəsinin təminatı ilə yanaşı, xarici və yerli investorların cəlb olunmasını, alternativ maliyyələşdirmə mexanizmlərinin tətbiqini nəzərdə tutur.
15 sentyabr 2016-cı il tarixdə isə ölkə Prezidenti İlham Əliyev Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafına dövlət dəstəyi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Əsas məqsəd ölkədə kənd təsərrüfatının ənənəvi sahələrindən olan ipəkçiliyin inkişafına dövlət dəstəyini gücləndirmək, bu sahənin potensial imkanlarından səmərəli istifadə etmək, rəqabət qabiliyyətini və barama istehsalı ilə bağlı əhalinin məşğulluğunu artırmaq, marağını gücləndirmək və sosial rifahını daha da yaxşılaşdırmaqdır.
Əminliklə demək olar ki, bu kimi əhəmiyyətli addımların atılması yaxın gələcəkdə ipəkçilik sahəsində duran mühüm məsələlərin öz həllini tapmasına, bu sahənin Azərbaycanın ən gəlirli sahələrindən birinə çevrilməsinə imkan verəcək.

Развитие шелководства в Азербайджане, в основном, связано с имеющим древнюю историю и богатые традицииСеверо-Западным регионом, в частности, Шеки. Здесь на протяжении столетий были сохранены и развитытрадиции шелководства, которые сыграли важную роль в жизни местного населения. Развитие шелководства в Шеки, широкоеиспользование в области промышленности были доказаны археологическими исследованиями, проведенными в этом крае.
Ранее в Шеки (Нуха) шелководством занимались предприниматели в собственных фабриках, мастерских. Позже слава этого ценного продукта - шекинского шелка распространилась как в стране, так и за рубежом, начал расти спрос на эту продукцию. Шеки был одним из центров шелководства не только в Азербайджане, но и в регионе в целом, и это даже нашло свое отражение на гербе Шеки.
Шекинский шелк все время сохранял свою популярность на мировых рынках, высоко ценились кокон и шелковые нити этого региона. По мере развития шелководства в Шеки сформировалось особое специализированное сословие, присвоившее его технологию и производство.
Расположение Азербайджана на историческом «Великом Шелковом пути» способствовало становлению и развитию этой сферы в республике, в частности, в Шеки, а также придало импульс расширению экономических связей с другими странами. Археологические артефакты свидетельствуют о том, что еще в период древней Кавказской Албании люди занимались шелководством на территориях храмов. В 1985 году в ходе археологических исследований, проведенных в кургане № 7, расположенном на территории села Кюдюрлю Шекинского района, были выявлены изготовленные из драгоценных металлов серьги, напоминающие шелкопряд. Так, в восходящем к I кварталу II тысячелетия до нашей эры кургане было похоронено два человека.
Изменение внутренних и международных торговых путей в связи с арабскими нашествиями, хотя и способствовало упадку шелководства, эта область продолжила свое существование, и жители этого региона добились сохранить эту славу с конца XX до начала XXI века.
Международные и внутригосударственные торговые пути играют важную роль в развитии культурных связей народов, в их сближении друг с другом, обмене мнениями относительно религиозных верований, традиций, а также в развитии и спаде экономики. О наличие древних связей между Азербайджаном и Индией еще в XIX веке на основе археологических материалов дал сведения известный французский археолог Жак де Морган. Шеки еще в эпоху бронзы поддерживал связи с Индией и Китаем. В налаживании этих связей важную роль сыграли международные торговые пути, куда входят эти территории.
В XVIII-XIX веках шелководство в Шеки достигло самого высокого уровня развития. В эти годы в Азербайджане ежегодно производилось 9-10 тысяч тонн мокрого шелкопряда. Шелковые продукции в основном экспортировались в Россию, а оттуда - в Европейские страны. Производимая в Шеки шелковая продукция отличалась своим качеством и высоко ценилась в зарубежных рынках. В 1829 году в городе Шеки была построена фабрика по производству шелка, а начиная с 1830 года, здесь было организовано производство шелковой ткани.
Учитывая исключительную роль шелководства в развитии социально-экономической и культурной жизни в Шеки-Загатальском регионе в советский период, в Шеки был учрежден единственный в Закавказье и третий по мощности в бывшем СССР Шелковый комбинат. Это предприятие производило продукцию, отличавшуюся как с точки зрения качества, так и видового разнообразия. Данная продукция экспортировалась во все республики и регионы СССР.
В 60-70-е в годы прошлого века в Азербайджане шелководство вновь стало развиваться. Ежегодно производилось 7800 тонн мокрого шелкопряда. В 70-80-е годы в нашей стране, в частности, в Шеки развитие шелководства получило широкий размах. В эти годы в республике ежегодно производилось 5-6 тысяч тонн мокрого шелкопряда, 350-400 тонн шелка-сырца, а на последующих этапах изготавливались десятки миллионов квадратных метров шелковой ткани.
В начале 90-х годов, в первые годы после обретения Азербайджаном своей независимости во второй раз, наблюдался серьезный спад в развитии шелководства, налаженные за долгие годы экономические связи, были прерваны. Но после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева во второй раз к власти в Азербайджане, отношение к шелководству в корне изменилось, была проделана необходимая работа, направленная на восстановление промышленности. Находясь с визитом в 2001 году в Шеки, Г.Алиев интересовался с деятельностью комбината, по непосредственному поручению и подписанным им в том же году соответствующим распоряжением из государственного бюджета были выделены значительные средства на восстановление деятельности предприятия.
В 2005 году была создана Шелковая ассоциация Черного и Каспийского морей и Средней Азии (BASCA). Наряду с привлечением ресурсов со стороны в основные обязанности организации также входят осуществление проектов, связанных с шелководством и обеспечение двустороннего и многостороннего сотрудничества. В апреле 2016 года директор Шекинского регионального научного центра Национальной академии наук Азербайджана, доцент Юсиф Шукюрлю был избран национальным координатором BASCA по Азербайджану и членом Исполнительного комитета. Согласно решению ассоциации, Восьмая международная конференция проведение которой предстоит в 2017 году, состоится в городе Шеки.
Обладающее 1500-летней историей шелководство в нашей стране и сегодня является одним из самых развитых сфер. В 2015 году специалистами Шекинского регионального научного центра была подготовлена и представлена в Президиум НАНА и Исполнительную власть Шекинского района «Концепция развития шелководства, как промышленности в Северо-Западном регионе Азербайджана». В концепции предусмотрено восстановление прежней славы национально-культурного искусства Азербайджана – шелководства, применение инновационных подходов, ссылаясь на международный опыт, а также развитие шелководства с использованием новых прогрессивных технологий. Основной целью подписания документа является создание червоводни при Шекинском региональном научном центре НАНА, принятие государственной Программы по развитию шелководства, оснащение самым современным оборудованием учреждений, занимающихся выращиванием семян тутового шелкопряда, обеспечение подготовки семян из качественных сортов. К задачам концепции относятся изучение международного опыта и достижений в области шелководства и расширение работ в области применения инноваций, оказание помощи организации производства отвечающей международным стандартам конкурентоспособной, качественной продукции шелководства, расширение научных исследований в данной сфере.
Представленная концепция также определяет подготовку специалистов по применению интенсивных методов в процессе создания и выращивания тутовых садов и кадров в области агротехнического ухода за тутовыми садами, борьбы против паразитов и болезней, обработки семян шелкопряда.
В настоящее время обеспечение участия специалистов в квалифицированных курсах за рубежом в целях применения прогрессивных технологий в мировой практике, использования зарубежных и местных видов тутового шелкопряда с применением искусственных кормов, в том числе обмена опытом являются мерами, предусмотренными в рамках развития международного сотрудничества.
Основным условием эффективного осуществления концепции является создание эффективного производственного механизма. Осуществление концепции обусловливает привлечение к данному процессу государственных органов, органов местного самоуправления, фермеров и предпринимателей, местного населения, государственного бюджета, иностранных и местных инвесторов, применение альтернативных механизмов финансирования.
15 сентября 2016 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о государственной поддержке развитию шелководства в Азербайджане. Основная цель заключается в усилении государственной поддержки шелководству, эффективном использовании потенциальных возможностей данной сферы, повышении конкурентоспособности населения и его занятости в производстве шелкопряда, пробуждении интереса и улучшении социального благосостояния.
Можно с уверенностью отметить, что в ближайшее время предпринятые шаги способствуют решению существенных вопросов в области шелководства и превращению данной сферы в одну из самых доходных отраслей Азербайджана.