Mərkəzi Elmi Kitabxanada Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd olunub
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil Problemləri İnstitutu (TPİ) və Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) birgə təşkilatçılığı ilə 5 oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə TPİ, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kolleci, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Bakı Qızlar Universitetinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov əlamətdar gün münasibətilə fondun kollektivi adından müəllimləri təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bütün müəllimləri təbrik edib. O, özünün müəllim ailəsində doğulduğunu və bununla fəxr etdiyini bildirib. Bu sənətin çətin və şərəfli olduğunu qeyd edən akademik müəllimin dünyagörüşünü, tələbə-müəllim münasibətini çox gözəl dərk etdiyini söyləyib.
Təhsillə elm arasında vəhdətin əhəmiyyətindən danışan İ.Həbibbəyli cəmiyyətin elm üzərində qurulduğunu vurğulayıb.
Bakıda keçirilən V Beynəlxalq Humanitar Forumun iştirakçısı, Litva Elmi-Tarixi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Algimantas Liekis Azərbaycan və Litva xalqlarının oxşar cəhətlərindən danışıb. Alim Azərbaycanda şahid olduğu multıkultural və tolerant həyat tərzinə valeh olduğunu qeyd edib. Bunun dünya üçün bir nümunə olduğunu bildirib. Bu cür həyat tərzinin gənclərə aşılanmasında, nəsildən-nəslə ötürülməsində müəllimlərin böyük əməyi qeyd edilib.

On October 4, event dedicated to 5 October – Teachers’ Day co-organized by ANAS Central Scientific Library, Knowledge Foundation under President of the Republic of Azerbaijan, Institute of Educational Problems and Baku city Education Office.
Event brought together student and teacher staff of Institute of Educational Problems, Azerbaijan State Pedagogical College, Azerbaijan Languages University, Azerbaijan State Pedagogical University and the University “Gizlar”.
CEO of the Knowledge Foundation Ogtay Samadov congratulated staff of the foundation on the occasion of this remarkable day and wished successes.
Chairman of Education and Science Committee of the Milli Majlis Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli also congratulated all teachers and noted that, he was born in a family of teachers and proud of it.
Makin speech on importance of unity between science and education I.Habibbeyli underlined that society is built on science.
An attendee of 5th Baku Humanitarian Forum, Director of Lithuanian Scientific History Institute Professor Algimantas Liekis spoke about similar aspects of Azerbaijan and Lithuania peoples. Scientist fascinated by the multicultural and tolerant way of life in Azerbaijan and said that this is a good example for the world.
Other speakers congratulated the teachers as well, and wished success to the owners of this noble profession.
Later on, students and pupils’ congratulations were listened and a group of active teachers awarded.