Mərkəzi Elmi Kitabxanada Beynəlxalq Müəllimlər Günü qeyd olunub
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil Problemləri İnstitutu (TPİ) və Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) birgə təşkilatçılığı ilə 5 oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə TPİ, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kolleci, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Bakı Qızlar Universitetinin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov əlamətdar gün münasibətilə fondun kollektivi adından müəllimləri təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bütün müəllimləri təbrik edib. O, özünün müəllim ailəsində doğulduğunu və bununla fəxr etdiyini bildirib. Bu sənətin çətin və şərəfli olduğunu qeyd edən akademik müəllimin dünyagörüşünü, tələbə-müəllim münasibətini çox gözəl dərk etdiyini söyləyib.
Təhsillə elm arasında vəhdətin əhəmiyyətindən danışan İ.Həbibbəyli cəmiyyətin elm üzərində qurulduğunu vurğulayıb.
Bakıda keçirilən V Beynəlxalq Humanitar Forumun iştirakçısı, Litva Elmi-Tarixi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Algimantas Liekis Azərbaycan və Litva xalqlarının oxşar cəhətlərindən danışıb. Alim Azərbaycanda şahid olduğu multıkultural və tolerant həyat tərzinə valeh olduğunu qeyd edib. Bunun dünya üçün bir nümunə olduğunu bildirib. Bu cür həyat tərzinin gənclərə aşılanmasında, nəsildən-nəslə ötürülməsində müəllimlərin böyük əməyi qeyd edilib.

В Центральной научной библиотеке отпразднован Международный день учителя
4 октября в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА при совместной организационной поддержке Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Института проблем образования (ИПО) и Управления образования по городу Баку (БГУО) состоялось мероприятие, посвященное 5 октября - Международному дню учителя.
В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты Азербайджанского государственного университета языков, Азербайджанского государственного педагогического университета, Азербайджанского государственного педагогического колледжа и Бакинского университета для девушек.
Исполнительный директор Фонда знаний Октай Самедов от имени коллектива фонда поздравил учителей по случаю знаменательного дня и пожелал им успехов.
Председатель Комитета науки и образования Милли Меджлиса, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли поздравил всех учителей с Международным днем учителя. Он отметил, что гордится тем, что родился в семье учителей.
Рассказав о значении науки и образования, И.Габиббейли подчеркнул, что общество строится на науке.
Участник прошедшего в Баку V Международного гуманитарного форума, директор Научно-исторического исследовательского института Литвы, профессор Альгимантас Лекис рассказал о схожих особенностях азербайджанского и литовского народов. Ученый отметил, что он в восторге от мультикультурального и толерантного образа жизни, свидетелем которого он стал в Азербайджане. Он отметил, что это является образцом для всего мира. Было подчеркнуто, что именно учителя имеют большие заслуги в привитии молодежи подобного образа жизни и передаче его из поколения в поколение.