Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) arasında uzun illər aparılan elmi əməkdaşlığın səviyyəsini, səmərəliliyini artırmaq məqsədilə PMİ -də Elm və Tədris Mərkəzi açılıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov və PMİ-nin direktor vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov mərkəzin açılışını edərək, əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıblar.
Bildirilib ki, mərkəzin yaradılmasında məqsəd tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə və magistrantlarda tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan təcrübi bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, kimya və ekologiya sahələrində istehsalat və elmi yeniliklərin, innovasiyaların tədris prosesinə cəlb edilməsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması, universitet və institut arasında elmi-tədqiqat və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlığın yaradılması və inkişaf etdirilməsindən ibarətdir.

With the purpose to increase the efficiency of long-termed collaboration between Sumgayit State University (SSU) and ANAS Institute of Polymer Materials (IPM), Science and Education Center has been created at the ANAS Institute of Polymer Materials
Rector of the university Prof. Elkhan Huseynov and acting director of IPM, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov opened the event, which was held on this occasion and signed agreement of cooperation.
The aim of establishing this center is to coordinate the educational process with scientific research, strengthen integration of science and education to the production, form practical knowledge, skills and habits necessary of research and professional activities for students and magistrates, industrial and scientific innovations in the fields of chemistry and ecology to be involved in the process of tuition, carry out joint scientific research, universities and research institutes to cooperate in the field of personnel training.