Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu (PMİ) arasında uzun illər aparılan elmi əməkdaşlığın səviyyəsini, səmərəliliyini artırmaq məqsədilə PMİ -də Elm və Tədris Mərkəzi açılıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov və PMİ-nin direktor vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov mərkəzin açılışını edərək, əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıblar.
Bildirilib ki, mərkəzin yaradılmasında məqsəd tədris prosesinin elmi-tədqiqatla əlaqələndirilməsi, elm və təhsilin istehsalatla inteqrasiyasının gücləndirilməsi, tələbə və magistrantlarda tədqiqatçılıq və peşə fəaliyyəti üçün zəruri olan təcrübi bilik, bacarıq və vərdişlərin formalaşdırılması, kimya və ekologiya sahələrində istehsalat və elmi yeniliklərin, innovasiyaların tədris prosesinə cəlb edilməsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması, universitet və institut arasında elmi-tədqiqat və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlığın yaradılması və inkişaf etdirilməsindən ibarətdir.

Создан Центр науки и образования при Институте полимерных материалов НАНА
В целях повышения уровня и эффективности существующего уже долгие годы научного сотрудничества между Сумгайытским государственным университетом (СГУ) и Институтом полимерных материалов (ИПМ) НАНА при ИПМ создан Центр науки и образования.
На проведенном по этому случаю мероприятии ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов и член-корреспондент НАНА, исполняющий обязанности директора Института полимерных материалов Бахтияр Мамедов, объявив центр открытым, подписали договор о сотрудничестве.
Было отмечено, что цель создания центра заключается в координации образовательного процесса и научных исследований, усилении интеграции науки и образования в промышленность, формировании у студентов и магистрантов практических знаний, умений и навыков, необходимых для исследовательской и профессиональной деятельности, внедрении инноваций в образовательный процесс, проведении совместных научных исследований, налаживании связей сотрудничества между университетом и институтом в области научных исследований и кадровой подготовки и т.д.