Görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın xatirəsi anıldı
Oktyabrın 10-da AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin (AQUPDK) kollektivləri, eləcə də tanınmış alimlər, ictimaiyyətin nümayəndələri II Fəxri xiyabanda böyük şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Alimin məzarı önünə əklillər qoyulub.
Mərasimdə AQUPDK-nın sədri Hicran Hüseynova professor Aida İmanquliyevanın mənalı və şərəfli ömür yolundan, zəngin elmi irsinin əhəmiyyətindən danışıb. Vurğulanıb ki, Aida xanım həm böyük şərqşünas alim, təcrübəli pedaqoq, tərcüməçi, həm də nəcib, xeyirxah insan, gözəl, qayğıkeş ana idi. Onun həyat və fəaliyyəti nəsillərə ən layiqli örnəkdir.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva böyük alim Aida İmanquliyavanın elm, təhsil sahəsində qazandığı nailiyyətlərdən, bu sahəyə verdiyi dəyərli töhfələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, Aida xanım dünyada tanınan böyük alim, fəal ictimai xadim idi. Ərəb mühacirət ədəbiyyatının tədqiqi onun adı ilə bağlıdır. Ərəb mühacirət ədəbiyyatına dair Aida xanımın əsərləri dərin məzmunu, aktuallığı və əhəmiyyətinə görə daim diqqəti cəlb edir.
Professor Aida İmanquliyevanın əsərlərinin, onun haqqında kitabların nəşr olunduğunu qeyd edən G.Baxşəliyeva alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə yaşadığını, daim uca tutulduğunu vurğulayıb.

Staffs of the Institute of Oriental Studies of ANAS and State Committee for Family, Women and Children Affairs have pilgrimaged the grave of Aida Imanguliyeva, notable orientalist-scientist, Dr. Philology and Professor, in the 2nd Alley of Honor, put wreath in front of it and commemorated her On September 19.
Chairman of State Committee for Family, Women and Children Affairs Hijran Huseynova stated that, Aida khanum Imanguliyeva was one of the first researchers of new era Arabic literature in Azerbaijan oriental studies and she has opened a new page in study of contemporary Arabic literature. It was noted that Aida Aliyeva was a prominent scientist-orientalist, experienced teacher, interpreter noble and kind person and careful mother. Her life and work is the most worthy example for generations.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva noted that, Aida khanum was known all over the world scientists and active public figure. With her name associated study Arabic emigrant literature. Works of Aida khanum regarding the Arab émigré literature continually drew attention to its profound meaning, relevance and value.
G.Bakhshaliyeva noted that, the blessed memory of Professor Aida Imanguliyeva will always live in our hearts.