Görkəmli şərqşünas alim Aida İmanquliyevanın xatirəsi anıldı
Oktyabrın 10-da AMEA-nın akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin (AQUPDK) kollektivləri, eləcə də tanınmış alimlər, ictimaiyyətin nümayəndələri II Fəxri xiyabanda böyük şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Alimin məzarı önünə əklillər qoyulub.
Mərasimdə AQUPDK-nın sədri Hicran Hüseynova professor Aida İmanquliyevanın mənalı və şərəfli ömür yolundan, zəngin elmi irsinin əhəmiyyətindən danışıb. Vurğulanıb ki, Aida xanım həm böyük şərqşünas alim, təcrübəli pedaqoq, tərcüməçi, həm də nəcib, xeyirxah insan, gözəl, qayğıkeş ana idi. Onun həyat və fəaliyyəti nəsillərə ən layiqli örnəkdir.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva böyük alim Aida İmanquliyavanın elm, təhsil sahəsində qazandığı nailiyyətlərdən, bu sahəyə verdiyi dəyərli töhfələrdən bəhs edib. Qeyd olunub ki, Aida xanım dünyada tanınan böyük alim, fəal ictimai xadim idi. Ərəb mühacirət ədəbiyyatının tədqiqi onun adı ilə bağlıdır. Ərəb mühacirət ədəbiyyatına dair Aida xanımın əsərləri dərin məzmunu, aktuallığı və əhəmiyyətinə görə daim diqqəti cəlb edir.
Professor Aida İmanquliyevanın əsərlərinin, onun haqqında kitabların nəşr olunduğunu qeyd edən G.Baxşəliyeva alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə yaşadığını, daim uca tutulduğunu vurğulayıb.

Почтена память видного ученого-востоковеда Аиды Имангулиевой
10 октября во II аллее Почетного захоронения коллективы Института востоковедения имени академика З.Буньядова НАНА и Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей (ГКПСЖД), а также известные ученые и представители общественности почтили память видного ученого-востоковеда, доктора филологических наук, профессора Аиды Имангулиевой. Были возложены венки к могиле ученого.
На мероприятии председатель ГКПСЖД Хиджран Гусейнова рассказала о содержательном и славном жизненном пути, и значении богатого научного наследия профессора Аиды Имангулиевой. Было отмечено, что Аида ханум была видным ученым-востоковедом, опытным педагогом, переводчиком, а также благородным и добрым человеком и заботливой матерью. Ее жизнь и деятельность - самый достойный пример для поколений.
Директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала об успехах видного ученого Аиды Имангулиевой в области науки и образования. Было отмечено, что Аида ханум являлась известным во всем мире ученым и активным общественным деятелем. С ее именем связано исследование арабской эмигрантской литературы. Труды Аиды ханум относительно арабской эмигрантской литературы постоянно привлекали внимание своим глубоким содержанием, актуальностью и значением.
Г.Бахшалиева отметила, что светлая память профессора Аиды Имангулиевой постоянно будет жить в сердцах.