Oktyabrın 10-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı: reallıqlar, problemlər, vəzifələr” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının çoxcəhətli əhəmiyyətindən, onun tədqiq olunmasını zəruri edən amillərdən, bu sahədə ədəbiyyatşünaslığın qarşında duran mühüm vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, mühacirət ədəbiyyatına həsr olunan I beynəlxalq konfrans 25 il öncə ədəbiyyatşünas alim Yaşar Qarayevin təşəbbüsü ilə keçirilib və ölkəmizdə mühacirət ədəbiyyatına daha sistemli, əsaslı şəkildə yanaşmanın əsası qoyulub. Akademik İsa Həbibbəyli I beynəlxalq konfransın Azərbaycanın ictimai, ədəbi fikrində mühacirət anlayışını dərinləşdirdiyini qeyd edib.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı şöbəsinin yaradıldığını söyləyən AMEA-nın vitse-prezidenti ölkəmizdə Azərbaycan ədəbiyyatının tərkib hissəsi olan mühacirət ədəbiyyatı ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, tədqiqat işlərinin yazıldığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 130 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2013-cü il 22 noyabr tarixli Sərəncamına əsasən AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı kitabxanası” adlı kitablar seriyasının nəşrinə başlanılıb. Nəşrə hazırlanan kitablar seriyasının “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə. Mühacirət dövrü ədəbi-elmi irsindən seçmələr” adlı I cildi artıq işıq üzü görüb. Kitabda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən olan Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin mühacirət dövrü yaradıcılığı yer alıb.
Akademik İsa Həbibbəyli hazırda “Azərbaycan ədəbiyyat tarixi” kitabının yeddinci cildinin hazırlandığını və nəşrin Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının inkişaf yoluna həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Natiq çıxışının sonunda tədbirdə əldə olunan nəticələrin elmimiz üçün faydalı olacağına inamını ifadə edib, konfransa uğurlar arzulayıb.
Konfransda AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, professor Ramiz Abutalıbov, türkiyəli alim, professor Yavuz Akpinar Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının ideya mahiyyətindən, yaradıcılıq prinsiplərindən söz açıblar.
Sonra konfransın işi müxtəlif bölmələr üzrə keçirilib. Bölmə iclaslarında Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının müxtəlif problemlərindən bəhs edən məruzələr dinlənilib.
Bölmə iclaslarında “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatının tədqiqi perspektivləri”, “Xəyal və həqiqətlərin bədii-publisistik təcəssümü (Ceyhun Hacıbəylinin “Bir il xəyallarda... və bütöv bir ömür” memuarı)”, “Məhəmmədəli Rəsulzadə və Azərbaycan klassik ədəbiyyatı”, “Səməd Vurğun və Azərbaycan mühacirət poeziyası”, “Səlim Rəfiqə görə divan ədəbiyyatında məhəlli və ictimai problemlər” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

10 октября в Центральной научной библиотеке НАНА при организационной поддержке Института литературы имени Низами начала свою работу II международная научная конференция «Азербайджанская эмигрантская литература: реалии, проблемы, задачи».
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал о многостороннем значении Азербайджанской эмигрантской литературы, важнейших задач, стоящих перед литературоведением в этой сфере. Он отметил, что I международная конференция, посвященная эмигрантской литературе, проводилась 25 лет тому назад по инициативе ученого-литературоведа Яшара Гараева.
Отметив, что в Институте литературы имени Низами был создан отдел Азербайджанской эмигрантской литературы, вице-президент НАНА сообщил, что в нашей стране проведены многочисленные исследования и написаны исследовательские работы, посвященные эмигрантской литературе, являющейся составной частью отечественной литературы.
Было доведено до внимания, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 130-летнего юбилея Мамед Эмина Расулзаде» от 22 ноября 2013 года Институтом литературы имени Низами НАНА началось издание серии книг под названием «Библиотека Азербайджанской эмигрантской литературы». Уже издан первый том серии под названием «Мамед Эмин Расулзаде. Избранные из научно-литературного наследия периода эмиграции». В книге нашло свое отражение творчество периода эмиграции Мамеда Эмина Расулзаде – одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики.
Академик Иса Габиббейли отметил, что подготовлен седьмой том книги «История Азербайджанской литературы», которая посвящена путям развития Азербайджанской эмигрантской литературы. В конце своего выступления он выразил уверенность в том, что достигнутые на мероприятии результаты будут полезными для отечественной науки, пожелал успехов работе конференции.
На конференции академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли, академик-секретарь Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, заведующий Центром Ататюрка в Азербайджане, член-корреспондент НАНА Низами Джафаров, профессор Рамиз Абуталыбов, турецкий ученый, профессор Явуз Акпынар рассказали о сути идеи и творческих принципах Азербайджанской эмигрантской литературы.
Затем конференция продолжила свою работу по различным секциям. На заседаниях секций были заслушаны доклады о различных проблемах Азербайджанской эмигрантской литературы.
На секционных заседаниях были заслушаны доклады «Перспективы исследования Азербайджанской эмигрантской литературы», «Художественно-публицистическое воплощение вымыслов и реалий («Год в мечтах… и целая жизнь» Джейхуна Гаджибейли)» и др.