Oktyabrın 12-də “Tusi-Bohm” Planetariumunda “Məktəblərdə astronomiya və kosmos elminin təbliği” layihəsinə start verilib. 3 ay davam edəcək layihə AMEA-nın N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının, AR Təhsil Nazirliyinin Respublika Ekoloji Tərbiyə və Təcrübəçilik Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyə dəstəyi ilə reallaşıb.
Layihə çərçivəsində Bakı şəhər məktəblərindən seçilmiş 3500 şagirdə kosmosa, astronomiyaya aid maraqlı mühazirələr oxunacaq, həmçinin cəlbedici elmi şoular nümayiş etdiriləcək.
Qeyd edək ki, layihənin ilk günü məktəblilər Ümumdünya Kosmos Həftəsi çərçivəsində Planetariumda təşkil olunmuş xüsusi proqramla və həvəskar astronomların əl işlərindən ibarət fotosərgi ilə tanış olublar.

Стартовал проект «Пропаганда астрономической и космической наук в школах»
12 октября в Планетариуме "Tusi-Bohm" дан старт проекту «Пропаганда астрономической и космической наук в школах». Проект сроком в 3 месяца был осуществлен при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА, Республиканского центра экологического воспитания и практики Министерства образования АР, а также при финансовой поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики.
В рамках проекта для избранных 3500 учащихся школ города Баку будут прочитаны лекции о космосе и астрономии, и демонстрированы увлекательные шоу.
Отметим, что в первый день проекта в рамках Всемирной недели космоса школьники ознакомились со специальной программой и фотовыставкой из ручных работ астрономов-любителей, организованной в Планетариуме.