Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə iclası keçirilib
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında  Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə ümumi iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar AMEA-da görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın müstəqilik qazanmasında alimlərin rolunun danılmaz olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli müstəqillik günü ərəfəsində AMEA-da yeni kitabların nəşr olunduğunu bildirib.
Sonra bu ilin sentyabr ayının 26-29-da Sankt-Peterburqda, Dövlət Ermitajının təşkilatçılığı ilə islam numizmatikasına həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransda iştirak edən AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika və epiqrafika elmi fond şöbəsinin müdiri t.ü.e.d., prof. Əli Rəcəbli, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun elmi işçisi Rizvan Hüseynov və t.ü.f.d. Anar Sadıxov səfər təəsüratlarını iclas iştirakçıları ilə paylaşıblar.
Xatırladaq ki, sentyabrın 26-29-da Sankt-Peterburqda, Dövlət Ermitajında islam numizmatikasına həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir. Konfransın proqramına erməni alimi A.Akopyanın İrəvan, Naxçıvan, Qarabağ, Gəncə xanlıqlarının ərazisinin “Şərqi Ermənistan” adı ilə təqdim olunduğu məruzə daxil edilmişdi. Bununla əlaqədar AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Dövlət Ermitajına etiraz məktubu göndərmiş, etiraz məktubundan sonra məruzənin adından “Şərqi Ermənistan” sözləri çıxarılmışdır. Konfrans vaxtı erməni aliminin təxribatının qarşısını almaq və tarixi həqiqəti auditoriyaya çatdırmaq məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə bir qrup alim Sankt-Peterburqa ezam edilmişdir.
İclasda Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri bildiriblər ki, səfər çərçivəsində onlar Ermitajın direktoru M.B.Piotrovski ilə görüşüblər. M.B.Piotrovski Azərbaycan alimlərinin nüfuzlu elmi tədbirdə iştirakından məmnunluğunu və A.Akopyanın məruzəsinin ilkin adının təşkilat komitəsi ilə razılaşdırılmadığını söyləyib. O, həmçinin elmin siyasətə qarışmasının və Qafqaz tarixinin siyasiləşdirilməsinin əleyhinə olduğunu bildirib.
Tədbirdə, həmçinin 2017/18-ci tədris ili üçün hər iki bölmə üzrə AMEA-nın magistraturasına qəbul planı barədə müzakirələr aparılıb, təklif və tövsiyyələr səsləndirilib.

Состоялось совместное заседание отделений Гуманитарных наук и Общественных наук
В Электронном в актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялось совместное заседание отделений Гуманитарных наук и Общественных наук.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли предоставил подробную информацию о работе, проводимой в НАНА в связи с 25-летней годовщиной восстановления государственной независимости Азербайджана. Подчеркнув неоценимую роль ученых в обретении независимости Азербайджана, академик Иса Габиббейли сообщил, что в канун дня независимости издаются новые книги.
Далее заведующий Научно-фондовым отделом нумизматики и эпиграфики Национального музея истории Азербайджана НАНА, доктор исторических наук, профессор Али Раджабли, научный сотрудник Института права и прав человека Ризван Гусейнов, доктор философии по истории Анар Садыхов, принимавшие участие в международной научной конференции, состоявшейся 26-29 сентября текущего года в Санкт-Петербурге при организационной поддержке Государственного Эрмитажа и посвященной исламской нумизматике, поделились впечатлениями от визита с участниками заседания.
Напомним, что 26-29 сентября в Санкт-Петербурге в Государственном Эрмитаже состоялась международная научная конференция, посвященная исламской нумизматике. В программу конференции был включен доклад армянского ученого А.Акопяна, в котором территории Иреванского, Нахчыванского, Карабахского, Гянджинского ханств были представлены под названием «Восточная Армения». В связи с этим Национальным музеем истории Азербайджана НАНА было направлено письмо протеста в Государственный Эрмитаж, после которого слова «Восточная Армения» были изъяты из названия доклада.
С целью предотвращения провокации армянского ученого во время конференции и доведения до аудитории исторической правды при совместной организационной поддержке Президиума НАНА и Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики группа ученых была откомандирована в Санкт-Петербург.
На заседании члены азербайджанской делегации сообщили, что в рамках визита состоялась встреча с директором Эрмитажа М.В.Пиотровким, в рамках которой он выразил свое удовлетворение от участия азербайджанских ученых в престижном мероприятии и отметил, что название доклада армянского ученого было опровергнуто организационным комитетом. Он также заявил, что выступает против проникновения политики в науку и политизации истории Кавказа.
На мероприятии также был обсужден плана приема в магистратуру обеих отделений на 2017/2018 учебный год, были выдвинуты предложения и рекомендации.