Oktyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında Direktorlar Şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, AMEA-nın akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları və AMEA Rəyasət Heyətinin məsul işçiləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Akademik Akif Əlizadə Akademiyada aparılan elmi tədqiqat işlərinin yekunları haqqında hesabatların hazırlanması ilə əlaqədər institutlarda və elmi bölmələrdə geniş müzakirələrin təşkil edilməsinin, mühüm elmi nəticələrin ciddi ekspertizadan keçirilməsinin vacib olduğunu bildirib. Akademik Akif Əlizadə bu məsələ ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Daha sonra Akif Əlizadə 31 oktyabr - 5 noyabr 2016-cı il tarixlərində keçiriləcək II Azərbaycan Elm Festivalının əhəmiyyətindən danışıb və festivalın ölkədə elmin populyarlaşdırılmasında müsbət rol oynayacağını bildirib: “Elmin populyarlaşdırılmasında bu festivalın rolu danılmazdır. Hazırda həm paytaxtımızda, həm də regionlarda festivalın yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün böyük hazırlıq işləri görülür. AMEA-nın institutları festivala tam dəstək verməli, elmi mühazirələrin hazırlanmasını sürətləndirməlidirlər. Şübhəm yoxdur ki, bu festival böyük uğur qazanacaq. I Elm Festivalında 15 mindən artıq insan iştirak edib və bu, böyük göstəricidir. Bu il festivalda iştirak edəcək insanların sayının 50 minə çatacağı gözlənilir”.
Sonra mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva bildirib ki, festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, AR Prezidenti yanında Bilik Fondu, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Moskva Dövlət Universiteti və ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyinin təşkilati dəstəyi ilə baş tutacaq. Bakı, Naxçıvan, Sumqayıt, Şəki və Gəncə şəhərlərində hazırlıq işlərinin davam etdiyini deyən Nuridə Quliyeva ölkə alimlərinin ən son nailiyyətlərinin festival çərçivəsində nümayiş olunacağını, müxtəlif konfransların, konsertlərin, regional elmi mərkəzlərə ekskursiyaların təşkil ediləcəyini bildirib.
İclasda Akif Əlizadə AMEA-nın magistraturasına növbəti tədris ili üçün qəbul planı haqqında danışaraq Akademiyada magistratura təhsilini elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən biri kimi dəyərləndirib: “AMEA-da magistraturaya qəbulun aparılması elmin gələcək inkişafı üçün çox mühüm və vacib addımdır. Cari il Akademiyanın magistraturasına qəbulun nəticələri yüksək olub. İnstitutlarda magistrantlar üçün yaradılmış hazırki şərait mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməlidir”. AMEA-nın magistraturasına qəbul planının layihəsinin bir daha müzakirə olunması və qısa müddətdə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov SABAH qruplarında təhsil alan tələbələrin AMEA-nın elmi müəssisələrində təcrübə keçməsi barədə danışıb. İdarə rəisi bildirib ki, Təhsil Nazirliyi bununla bağlı AMEA-ya məktub ünvanlayıb və Akademiya bu məktuba müsbət cavab verib: “Hazırda SABAH qruplarında 1600-dən artıq tələbə təhsil alır. Bu tələbələr AMEA-da təcrübə keçmək arzularını bildiriblər və Təhsil Nazirliyi onların xahişini nəzərə alaraq, bu barədə bizə müraciət göndərib. AMEA-nın institutları ilkin mərhələdə 400-ə yaxın tələbənin təcrübəsini təşkil etməyə hazırdır, onların ixtisaslarına uyğun olaraq təcrübə keçəcəkləri institutlar barədə məlumat Təhsil Nazirliyinə göndərilib”.
Daha sonra iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər ətrafında AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və digərləri çıxış ediblər.

The main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences held a regular meeting of the Board of Directors of ANAS.
The meeting was attended by President of ANAS, Vice-Presidents and Academician-Secretary of ANAS, academician-secretaries of the scientific divisions, directors of scientific institutions and officials of the Presidium of ANAS.
Opening the event with remarks, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh introduced the issues on the agenda.
Academician Akif Alizadeh noted that, in connection with the preparation of reports on the results of research works carried out in ANAS, institutes and academic divisions need to organize a broad discussion, carry out a serious examination of important scientific results. He gave his instructions and recommendations on the subject.
Then, Academician Akif Alizadeh spoke about the importance of the 2nd Science Festival of Azerbaijan, which will be held from 31 October to 5 November this year, and noted that the festival will play a positive role in the promotion of science in the country: "The role of the festival is undeniable in the popularization of science. Currently, great preparatory work is held in the capital and in the regions for science festival. ANAS Institute should give full support to the 2nd Science Festival, speed up the training of scientific lectures. I have no doubt that this festival will be a great success. The festival, which took place in 2014, was attended by over 15 thousand people, which is a great indicator. It is expected that the number of participants in this year's festival will reach 50 thousand people."
Further, in his speech on the issue Director of the Scientists’ House of ANAS, PhD in History Nurida Guliyeva noted that the festival will be held at the initiative of ANAS, under the patronage of UNESCO, with the organizational support of Baku City Executive Power, Science Development Foundation under the President of Azerbaijan Republic, Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan Republic, Ministry of Education, Ministry of Communications and High Technologies, Moscow State University and the US Embassy in Azerbaijan. Saying that in Baku, Nakhchivan, Sumgait, Sheki and Ganja continue preparatory work Nurida Guliyeva added that within the Science Festival will showcase the scientific achievements obtained by our scientists, organized various conferences in recent years, concerts, trips to regional research centers.
At the meeting, Academician Akif Alizadeh also spoke about the plan of admission to magistracy of ANAS the next academic year. Director of ANAS named organization in the training stage at the Academy of Magistrates one of the important achievements obtained in the sphere of science and education integration "Admission to master's degree of ANAS is an important step taken for the further development of science. In this year of admission results to the Master's Academy have been high. The conditions created for undergraduates in institutions, constantly should be improving”. It was decided to re-discussion of the draft plan reception of magistrates of ANAS and presenting it to the Cabinet of Ministers.
At the event, head of the Office of Science and Education of the Presidium Administration of ANAS, PhD in Engineering Aminagha Sadigov spoke about the probation of students, studying in groups SABAH, in scientific institutions of ANAS. Head of Office noted that concerning it Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan sent a letter of ANAS, which was approved by the Academy: "Currently, more than 1,600 students are enrolled in groups SABAH. These students expressed a desire to do an internship in ANAS. Given their request, the Ministry of Education approached us. At first ANAS institutes are ready to organize the practice for almost 400 students. The Ministry of Education has already been informed on the institutions, in which they will be probated relevant to their professions."
Further around the issues on the agenda were reported Academician-secretary of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev, director of the Institute of Petrochemical Processes, Academician Vagif Abbasov, the head of the International Relations Office of the Presidium Administration of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva and others.