Oktyabrın 26-da AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan 25 il erməni terroru ilə mübarizədə üz-üzə” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bu elmi müəssisənin direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə ötən 25 ildə Azərbaycanda əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkəmizdə gedən sürətli inkişaf, qazanılmış uğurlar ümummilli lider Heydər Əliyevin yorulmaz səylərinin nəticələridir.
A.Mustafazadə müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycan xalqının üzləşdiyi çətinliklərdən danışıb. Bildirib ki, dövlət müstəqilliyimiz 1991-1993-cü illərdə süquta uğramaq təhlükəsi ilə üz-üzə idi. Məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkəmiz parçalanmaq, məhv olmaq təhlükəsindən xilas oldu, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatda köklü islahatlara, dövlət quruculuğu prosesinə başlandı. Ulu öndərin siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir.
Bu gün dünyada bir sıra irimiqyaslı layihələrin Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirildiyini söyləyən institut direktoru ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə atdığı hər addımın düşünülmüş olduğunu və vətəndaşların təhlükəsizliyinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra institutun şöbə müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Vəlizadə çıxış edərək Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı institutda görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, bu elmi müəssisənin gördüyü işlər nəticəsində ASALA və digər bu kimi erməni terror birlikləri ABŞ Dövlət Departamentinin beynəlxalq terror təşkilatları siyahısına daxil edilib. Şöbə müdiri Xocalı faciəsi zamanı əks kəşfiyyat idarəsinin rəisi vəzifəsində çalışan rusiyalı polkovnik Vladimir Savelyevin ermənilərin törətdikləri soyqırımdan bəhs edən “cavabsız qalmış 25 yaşlı” etiraf məktubunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini, professor Fuad İzzətoğlu qeyd edib ki, ölkəmizə qarşı yönələn erməni terrorunun əsasında müsəlman olmağımız dayanır. “Erməni terroru bizə qarşı təkcə milli deyil, dini, ideoloji zəmində də özünü büruzə verir.” – deyən F.İzzətoğlu xalqımızın islami prinsiplərə uyğun olaraq ermənilərlə hər zaman mehriban qonşuluq münasibətləri saxladığını, tarixin müxtəlif dövrlərində isə xəyanətlərə məruz qaldığını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Tarix kafedrasının müdiri, professor Firdövsiyyə Əhmədova erməni terrorunun tarixi köklərindən danışıb. Qeyd edib ki, erməni terrorçuluğunun hər zaman bizim üçün təhdid obyekti olduğunu unutmamalı, onunla ciddi şəkildə mübarizə aparılmalıyıq.

On October 26, ANAS Institute of Law and Human Rights held a round table “Azerbaijan face-to-face Armenian terror for 25 years” devoted to 25th anniversary of state independence of the Republic of Azerbaijan.
Event was opened by director of the scientific venture Dr. Law Ayten Mustafazadeh who spoke on the achoevemnets of Azerbaijan during last 25 years. She stated that, rapid development and successes in the country are results of national leader Heydar Aliyev’s efforts.
A. Mustafayeva spoke about the difficulties faced by the people of the early years of independence. State independence was face-to-face the threat of collapse in 1991-1993. By returning national leader Heydar Aliyev to the power our country was saved from the threat of extinction, and was started sweeping reforms in socio-political, socio-economic, scientific-cultural life, including in the state-building process of the country. National leader's policy is being continued by President Ilham Aliyev decently, she said.
Later on, chief department of the institute, PhD in Politics Rovshen Valizadeh made speech on works done in the institute concerning Armenia-Azerbaijan conflict. He noted that as a result of work carried out by this scientific institution, ASALA and other such Armenian terrorist organizations included in the list of international terrorist organizations, the US State Department.
Deputy Chairman of the Caucasian Muslims Office, Professor Fuad Izzetoghlu noted that on the basis of the Armenian terror against our country, is the fact that we are Muslims. "Armenian terror against us is manifested not only in national but also in the religious, ideological spheres", - he said F.Izzetoghlu.
Chief Department of History at the Academy of Public Administration, Professor Firdovsiyya Ahmadova spoke about the historical roots of Armenian terror. She noted that we must always remember that the Armenian terrorism is always an object of a threat to us, and we must wage a serious fight with him.