Oktyabrın 26-da AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan 25 il erməni terroru ilə mübarizədə üz-üzə” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bu elmi müəssisənin direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə ötən 25 ildə Azərbaycanda əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkəmizdə gedən sürətli inkişaf, qazanılmış uğurlar ümummilli lider Heydər Əliyevin yorulmaz səylərinin nəticələridir.
A.Mustafazadə müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycan xalqının üzləşdiyi çətinliklərdən danışıb. Bildirib ki, dövlət müstəqilliyimiz 1991-1993-cü illərdə süquta uğramaq təhlükəsi ilə üz-üzə idi. Məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkəmiz parçalanmaq, məhv olmaq təhlükəsindən xilas oldu, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatda köklü islahatlara, dövlət quruculuğu prosesinə başlandı. Ulu öndərin siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirilir.
Bu gün dünyada bir sıra irimiqyaslı layihələrin Azərbaycanın iştirakı ilə həyata keçirildiyini söyləyən institut direktoru ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə atdığı hər addımın düşünülmüş olduğunu və vətəndaşların təhlükəsizliyinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra institutun şöbə müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Vəlizadə çıxış edərək Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı institutda görülən işlərdən danışıb. Bildirib ki, bu elmi müəssisənin gördüyü işlər nəticəsində ASALA və digər bu kimi erməni terror birlikləri ABŞ Dövlət Departamentinin beynəlxalq terror təşkilatları siyahısına daxil edilib. Şöbə müdiri Xocalı faciəsi zamanı əks kəşfiyyat idarəsinin rəisi vəzifəsində çalışan rusiyalı polkovnik Vladimir Savelyevin ermənilərin törətdikləri soyqırımdan bəhs edən “cavabsız qalmış 25 yaşlı” etiraf məktubunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin müavini, professor Fuad İzzətoğlu qeyd edib ki, ölkəmizə qarşı yönələn erməni terrorunun əsasında müsəlman olmağımız dayanır. “Erməni terroru bizə qarşı təkcə milli deyil, dini, ideoloji zəmində də özünü büruzə verir.” – deyən F.İzzətoğlu xalqımızın islami prinsiplərə uyğun olaraq ermənilərlə hər zaman mehriban qonşuluq münasibətləri saxladığını, tarixin müxtəlif dövrlərində isə xəyanətlərə məruz qaldığını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Tarix kafedrasının müdiri, professor Firdövsiyyə Əhmədova erməni terrorunun tarixi köklərindən danışıb. Qeyd edib ki, erməni terrorçuluğunun hər zaman bizim üçün təhdid obyekti olduğunu unutmamalı, onunla ciddi şəkildə mübarizə aparılmalıyıq.

26 октября в Институте права и прав человека НАНА состоялся посвященный 25-й годовщине восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики «круглый стол» на тему «Азербайджан 25 лет лицом к лицу в борьбе против армянского террора».
Открывая мероприятие вступительным словом, директор этого научного учреждения, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде рассказала об успехах, достигнутых в Азербайджане за прошедшие 25 лет. Сказала, что наблюдаемое в нашей стране интенсивное развитие, достигнутые успехи являются результатом неустанных усилий общенационального лидера Гейдара Алиева.
А.Мустафаева рассказала о трудностях, с которыми столкнулся азербайджанский народ в первые годы независимости. Отметила, что наша государственная независимость в 1991-1993-х годах находилась лицом к лицу с угрозой потерпеть крах. Именно с возвращением Гейдара Алиева к руководству Азербайджаном страна была спасена от угрозы гибели и расчленения, началось осуществление коренных реформ в общественно-политической, социально-экономической, научно-культурной жизни страны. Политика великого лидера сегодня достойно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Затем заведующий отделом института, доктор философии по политическим наукам Ровшан Велизаде в своем выступлении рассказал о работе, проделанной в институте в связи с Армяно-Азербайджанским конфликтом. Отметил, что в результате работы, проводимой этим научным учреждением, АСАЛА и другие подобные армянские террористические организации включены в список международных террористических организаций Госдепартамента США.
Заместитель председателя Управления мусульман Кавказа, профессор Фуад Иззетоглы отметил, что на основе армянского террора, направленного против нашей страны, лежит факт того, что мы мусульмане. «Армянский террор против нас проявляется не только в национальной, но и в религиозных, идеологических сферах», - отметил Ф.Иззетоглы.
Заведующая кафедрой истории Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Фирдовсия Ахмедова, рассказала об исторических корнях армянского террора. Отметила, что мы всегда должны помнить, что армянский терроризм всегда представляет собой объект угрозы для нас, и мы должны вести серьезную борьбу с ним.