Oktyabrın 27-də AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə şuranın sədr müavini, akademik İradə Hüseynova açaraq gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırıb.
İclasda “Fiziki-kimyəvi biologiya”, “Botanika”, “Zoologiya” və “İnsan və heyvan fiziologiyası” seksiyaları üzrə dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə “Fiziki-kimyəvi biologiya” seksiyası üzrə 1 elmi işin mövzusu redaktə olunmaqla təsdiq edilib, həmçinin “Zoologiya” seksiyası üzrə 1 elmlər və 5 fəlsəfə doktoru, “Botanika” seksiyası üzrə 4, “Fiziologiya” seksiyası üzrə isə 1 fəlsəfə doktoru dissertasiyasının mövzusu təsdiqlənib. Bəzi dissertasiya mövzuları isə müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Validə Əlizadə, Maqsud Qurbanov, İlham Ələkbərov, Elşad Qurbanov, biologiya üzrə elmlər doktorları Ulduz Həşimova, Səftər Süleymanov, Zəkəriyyə Məmmədov, Səyyarə İbadullayeva, Mehman Axundov, Canbaxış Nəcəfov, Arif Mehdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Şəhriyar Bayramov və Ələmdar Məmmədov iştirak ediblər.

Состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам биологии
27 октября состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам биологии Республиканского совета по координации научных исследований НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, заместитель председателя совета, академик Ирада Гусейнова проинформировала о вопросах повестки дня.
На заседании были проведены широкие обсуждения диссертационных тем по секциям «Физико-химическая биология», «Ботаника», «Зоология» и «Физиология человека и животных».
На мероприятии с редактированием была утверждена тема одной научной работы по секции «Физико-химическая биология», а также утверждены диссертации 1 доктора наук и 5 докторов философии по секции «Зоология», 4 докторов философии по секции «Ботаника» и 1 доктора философии по секции «Физиология». А некоторые темы диссертаций не были утверждены по определенным причинам. Даны соответствующие рекомендации претендентам.
В обсуждениях приняли участие члены-корреспонденты НАНА Валида Али-заде, Максуд Гурбанов, Ильхам Алекперов, Эльшад Гурбанов, доктора биологических наук Улдуз Гашимова, Сафтар Сулейманов, Закария Мамедов, Саяра Ибадуллаева, Мехман Ахундов, Джанбахыш Наджафов, Ариф Мехтиев, доктора философии по биологии Шахрияр Байрамов и Алемдар Мамедов.