Oktyabrın 27-də AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya problemləri üzrə elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə şuranın sədr müavini, akademik İradə Hüseynova açaraq gündəlikdə olan məsələləri diqqətə çatdırıb.
İclasda “Fiziki-kimyəvi biologiya”, “Botanika”, “Zoologiya” və “İnsan və heyvan fiziologiyası” seksiyaları üzrə dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə “Fiziki-kimyəvi biologiya” seksiyası üzrə 1 elmi işin mövzusu redaktə olunmaqla təsdiq edilib, həmçinin “Zoologiya” seksiyası üzrə 1 elmlər və 5 fəlsəfə doktoru, “Botanika” seksiyası üzrə 4, “Fiziologiya” seksiyası üzrə isə 1 fəlsəfə doktoru dissertasiyasının mövzusu təsdiqlənib. Bəzi dissertasiya mövzuları isə müəyyən səbəblərdən təsdiq edilməyib və müraciət edənlərə müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə AMEA-nın müxbir üzvləri Validə Əlizadə, Maqsud Qurbanov, İlham Ələkbərov, Elşad Qurbanov, biologiya üzrə elmlər doktorları Ulduz Həşimova, Səftər Süleymanov, Zəkəriyyə Məmmədov, Səyyarə İbadullayeva, Mehman Axundov, Canbaxış Nəcəfov, Arif Mehdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Şəhriyar Bayramov və Ələmdar Məmmədov iştirak ediblər.

Academic Council on Biological Problems of the Republican Council for Coordination of Scientific Research held a next meeting on October 27. Opening the meeting Deputy Chairman of the Council Academician Irada Huseynova informed on the issues of agenda.
Meeting held discussions on “Physical-chemical biology”, “Botany”, “Zoology” and “Human and animal physiology”. After discussions were issued thesis topics, including to the Academic Council.
At the end of the discussions, which held with the participation of graduates and the applicants, a research work in section “Physical-chemical biology” was approved with minor edition to the subject. Thesis topics of a doctor of sciences and 5 PhDs in section "Zoology", 4 PhDs in section "Botany", and a PhD in section "Physiology" have been approved. Some theses sent back for a retrial.