AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Çinarə Rzayevanın “Hüseyn Cavid dilinin leksikası” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əkrəm Hüseynzadənin “Naxçıvan Folklor mətnlərində yaşayan tarix” adlı monoqrafiyalarının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev təqdim olunan monoqrafiyaların nəşrini yüksək qiymətləndirib. Akademik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavid dilinin leksikası və Azərbaycan folklorunun tərkib hissəsi olan Naxçıvan folklor mətinlərində adların, xüsusi əhəmiyyətli sözlərin mənasından bəhs edən kitabların önəmini qeyd edib.
Bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Ortaq türk dili və Hüseyn Cavid”, həmin institutun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayevin “Naxçıvan folkloru və tariximiz” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Məruzə ətrafında Folklorşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Elxan Məmmədov və Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi Əli Həşimov çıxış edərək hər iki mоnоqrafiyanın üstün cəhətlərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, “Hüseyn Cavid dilinin leksikası” və “Naxçıvan folklor mətnlərində yaşayan tarix” adlı monoqrafiyalar bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Yeni kitabların daimi sərgisi”ndə nümayiş olunur.

В Нахчыване состоялась презентация двух новых монографий
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация монографии «Лексика языка Гусейна Джавида» научного сотрудника Отдела фольклористики Института искусства, языка и литературы, доктора философии по филологии Чинары Рзаевой и монографии «История фольклорных текстов Нахчывана» доктора философии по филологии, доцента Экрема Гусейнзаде.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель Нахчыванского отделения, академик Исмаил Гаджиев высоко оценил презентуемые монографии. Академик отметил важность книги, повествующей о лексике языка выдающегося представителя азербайджанской литературы, великого поэта и драматурга Гусейна Джавида, а также о значении имен и слов в фольклорных текстах Нахчывана, являющихся составной частью фольклора Азербайджана.
Далее были заслушаны доклады директора Института искусства, языка и литературы, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Единый тюркский язык и Гусейн Джавид» и заведующего Отделом ономастики того же института, доктора философии по филологии Фирудина Рзаева «Фольклор Нахчывана и наша история».
Научный сотрудник Отдела фольклористики Эльхан Мамедов и старший научный сотрудник Отдела литературоведения Али Гашимов, выступая по докладам, довели до внимания участников мероприятия преимущества обеих монографий.
Для информации отметим также, что монографии «Лексика языка Гусейна Джавида», «История фольклорных текстов Нахчывана» демонстрируются в «Постоянной выставке новых книг» Центральной научной библиотеки отделения.