AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Çinarə Rzayevanın “Hüseyn Cavid dilinin leksikası” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əkrəm Hüseynzadənin “Naxçıvan Folklor mətnlərində yaşayan tarix” adlı monoqrafiyalarının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev təqdim olunan monoqrafiyaların nəşrini yüksək qiymətləndirib. Akademik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavid dilinin leksikası və Azərbaycan folklorunun tərkib hissəsi olan Naxçıvan folklor mətinlərində adların, xüsusi əhəmiyyətli sözlərin mənasından bəhs edən kitabların önəmini qeyd edib.
Bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Ortaq türk dili və Hüseyn Cavid”, həmin institutun Onomastika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Firudin Rzayevin “Naxçıvan folkloru və tariximiz” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Məruzə ətrafında Folklorşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Elxan Məmmədov və Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi Əli Həşimov çıxış edərək hər iki mоnоqrafiyanın üstün cəhətlərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıblar.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, “Hüseyn Cavid dilinin leksikası” və “Naxçıvan folklor mətnlərində yaşayan tarix” adlı monoqrafiyalar bölmənin Mərkəzi Elmi Kitabxanasının “Yeni kitabların daimi sərgisi”ndə nümayiş olunur.

ANAS Nakhchivan Deparment hosted a presentation of the monograph "The lexicon of language Huseyn Javid" by researcher of Department of Folklore Studies of the Institute of Art, Language and Literature, PhD in Philology Chinar Rzayeva and the monograph "History of Nakhchivan folklore texts" PhD in Philology, Associate Professor Ekrem Huseynzadeh.
Opening the event, Chairman of Nakhchivan Department, Academician Ismayil Hajiyev highly appreciated the presented monographs. Academician noted the importance of the book, which tells about the language lexicon outstanding representative of Azerbaijani literature, great poet and playwright Huseyn Javid, and the importance of names and words in Nakhchivan folklore texts, which are an integral part of Azerbaijan folklore.
Then were delerivered reports by Director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev on "United Turkic language and Huseyn Javid" and head of the Department of Onomastics of the same institute, PhD in Philology Firudin Rzayev on "Folklore of Nakhchivan and our history".
Scientific resercher of the Department of Folklore Studies Elkhan Mammadov and senior researcher of the Department Literary Studies Ali Hashimov, speaking on the reports brought to the attention of the participants on the advantages of both monographs.
For information note that, the monograph "The lexicon of Huseyn Javid language", "History of Nakhchivan folklore texts" wich are shown in "Regular exhibition of new books" of Central Scientific Library of Department.