Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Geologiya və Geofizika İnstitutu (GGİ) ilə “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti filiz yataqlarının geologiyası və dağ-mədən tədqiqatları sahəsində əməkdaşlıq edəcəklər. Bu məqsədlə AMEA-nın Rəyasət Heyətində təşkil olunan tədbirdə tərəflər arasında memorandum imzalanıb. Sənədi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və səhmdar cəmiyyətin idarə heyətinin sədri Zakir İbrahimov imzalayıblar.
Razılığa əsasən, müştərək olaraq alim və mütəxəssislər Azərbaycan ərazisində mövcud filiz yataqlarının geoloji-geofiziki tədqiqini aparacaqlar. Sənəd elmi-tədqiqat, təhsil və innovasiya sahələrində iş birliyinin möhkəmləndirilməsini, layihə və inkişaf proqramlarının həyata keçirilməsini və dağ-mədən sahəsində ixtisaslaşmış insan resurslarının formalaşdırılmasını nəzərdə tutur. Bunun üçün qarşılıqlı məsləhət və texniki təlim xidmətləri təşkil ediləcək, birgə elmi-praktik konfranslar və görüşlər keçiriləcək.
Bütün bu işlər üçün tərəflər texniki, maliyyə və kadr imkanlarını səfərbər edəcəklər. Bu mənada “AzerGold” QSC-nin GGİ-nin kadr potensialı və maddi-teniki bazasından faydalanması, analitik laboratoriyalarından yararlanması, həmçinin institutun şirkət üçün gənc mütəxəssislər hazırlamaq istiqamətində köməyi də memorandumda öz əksini tapır. Bundan başqa, sənəddə “AzerGold” QSC-nin kəşfiyyat sahələrində və dağ-mədən müəssisələrində tədqiqatlar aparmaq üçün AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinə şərait yaratması məsələsi də nəzərdə tutulur.

Подписан меморандум между НАНА и ЗАО «AzerGold»
Институт геологии и геофизики (ИГГ) Национальной Академии Наук Азербайджана и Закрытое Акционерное Общество «AzerGold» будут сотрудничать в области геологии рудных месторождений и горнорудных исследований. С этой целью на мероприятии, организованном в Президиуме НАНА, между сторонами был подписан меморандум. Документ подписали президент НАНА, академик Акиф Ализаде и председатель Правления акционерного общества Закир Ибрагимов.
Согласно меморандуму, ученые и специалисты будут проводить совместные геолого-геофизические исследования рудных месторождений, расположенных на территории Азербайджана. Документ предусматривает укрепление делового партнерства в сфере научных исследований, образования и инноваций, осуществление проектов и программ развития, а также формирование человеческих ресурсов, специализирующихся в горнорудной отрасли. Для этого будут организованы консультации и технические тренинги, совместные научно-практические конференции и встречи.
Для осуществления всех этих мероприятий стороны объединят свои технические, финансовые и кадровые возможности. В меморандуме нашли свое отражение такие вопросы, как использование ЗАО «AzerGold» кадрового потенциала, материально-технической базы и аналитических лабораторий ИГГ, а также помощь института в подготовке молодых специалистов для компании. Помимо этого, в документе предусмотрен вопрос о создании ЗАО «AzerGold» условий для проведения молодыми учеными и специалистами НАНА исследований на разведочных площадях и в горнорудных компаниях.