Məlum olduğu kimi, akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib. Tədbir çərçivəsində institutun gənc alim və mütəxəssislərinə “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat” təqdim olunub.
Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2013-cü ildə təsis edilən bu mükafat hər il kimya üzrə xüsusi nailiyyətləri olan gənc mütəxəssislərə verilir. Bu qurumda gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində son illər görülən işlərdən danışan institut direktoru gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında müsabiqələrin təşkili və gənclərin mükafatlarla təltif edilmələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra o, “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat”ın verilmə qaydalarından söz açıb. Mükafatın təqdimatı ilə bağlı komissiyanın yaradıldığını bildirən akademik D.Tağıyev institut gənclərindən yeddisinin namizədliyinin irəli sürüldüyünü, onlardan dördünün fəaliyyətinin komissiya tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib.
D.Tağıyev görkəmli alim, resirkulyasiya nəzəriyyəsinin banisi Murtuza Nağıyev adına mükafata layiq görülən gənc alim və mütəxəssislərin adlarını açıqlayıb. İnstitutun elmi işçiləri - Ülvi Nəcəf-Quliyevə, Natəvan Soltanovaya, Elmir Babayevə və Səadət Hümbətovaya mükafatın diplomu təqdim edilib.

As known, scientific conference devoted to the 80th anniversary of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after Acad. M.Naghiyev was held. Within the event, young scientists and specialists of the institute were awarded the “Prize on behalf of Academician Murtuza Naghiyev”.
Academician-Secretary of the Division of Chemical Sciences, director of the institute, Academician Dilgam Taghiyev stated that, the Prize which established in 2013 is annually given to the young specialists, having special achievements in chemistry.
Then, he made speech on giving rules of “Prize on behalf of Academician Murtuza Naghiyev”. Notifying about the establishment of the commission concerning the Awarding, director of the institute noted the nomination of 7 young scientists from the institute and highly appreciation of activities four of them by the commission.
D.Taghiyev announced the names of scientists and specialists, awarding the Prize on behalf of Murtuza Naghiyev, the founder of recirculation theory. Fellows of the institute Ulvi Najaf-Guliyev, Natavan Soltanova, Elmir Babayev and Seadet Humbatova were presented a diploma of Prize.