Məlum olduğu kimi, akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib. Tədbir çərçivəsində institutun gənc alim və mütəxəssislərinə “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat” təqdim olunub.
Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2013-cü ildə təsis edilən bu mükafat hər il kimya üzrə xüsusi nailiyyətləri olan gənc mütəxəssislərə verilir. Bu qurumda gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində son illər görülən işlərdən danışan institut direktoru gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında müsabiqələrin təşkili və gənclərin mükafatlarla təltif edilmələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra o, “Akademik Murtuza Nağıyev adına mükafat”ın verilmə qaydalarından söz açıb. Mükafatın təqdimatı ilə bağlı komissiyanın yaradıldığını bildirən akademik D.Tağıyev institut gənclərindən yeddisinin namizədliyinin irəli sürüldüyünü, onlardan dördünün fəaliyyətinin komissiya tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib.
D.Tağıyev görkəmli alim, resirkulyasiya nəzəriyyəsinin banisi Murtuza Nağıyev adına mükafata layiq görülən gənc alim və mütəxəssislərin adlarını açıqlayıb. İnstitutun elmi işçiləri - Ülvi Nəcəf-Quliyevə, Natəvan Soltanovaya, Elmir Babayevə və Səadət Hümbətovaya mükafatın diplomu təqdim edilib.

Как известно, состоялась научная конференция, посвященная 80-летнему юбилею Института катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева. В рамках мероприятия молодым ученым и специалистам института были вручены «Премии имени академика Муртузы Нагиева».
Академик-секретарь Отделения химических наук, директор института, академик Дильгам Тагиев отметил, что учрежденная в 2013 году эта премия ежегодно вручается молодым специалистам за особые достижения в области химии. Академик Д.Тагиев рассказал о работе, проделанной за последние годы в области осуществления молодежной политики в этой структуре. Директор института подчеркнул важность организации конкурсов и вручения наград молодежи в стимулировании их научной деятельности.
Затем он рассказал о правилах вручения «Премии имени академика Муртузы Нагиева». Отметив создание Наградной комиссии, директор института сказал, что из молодых ученых института выдвинуты кандидатуры 7 ученых. Деятельность 4 кандидатов была высоко оценена комиссией.
Д.Тагиев обнародовал имена молодых ученых и специалистов, удостоенных премии имени выдающегося ученого, основоположника теории рециркуляции Муртузы Нагиева. Научным сотрудникам института - Ульви Наджаф-Гулиеву, Натаван Солтановой, Эльмиру Бабаеву и Саадат Гумбатовой были вручены дипломы премии.