İrəvan xanlığına dair əsərlərin təqdimatı keçirilib
Noyabrın 24-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” və “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” adlı əsərlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Tarix İnstitutu, Prezident Kitabxanası və “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin (ATİB) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Müvafiq qurumların nümayəndələrinin, tanınmış alim və mütəxəssislərin iştirak etdikləri mərasimdə Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov çıxış edərək Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr edilmiş, İrəvan xanlığının tarixinə dair dörd adda ictimaiyyətə təqdim edilən broşürün əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, “İrəvan xanlığı” və digər fundamental tədqiqatlar kimi bu əsərlər də Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yazılıb.
Qeyd olunub ki, kitabçalar “İrəvan xanlığının tarixinə dair dörd adda broşürün nəşr olunması” layihəsi çərçivəsində ATİB tərəfindən nəşr edilib. Layihənin rəhbəri və nəşrlərin elmi redaktoru Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov, texniki redaktoru isə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehri Xanbabayevadır. “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” və “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri” kitabçalarının müəllifi Tarix İnstitutunun böyük elmi işçisi Nazim Mustafa, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” və “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” kitabçalarının müəllifi isə bu elm müəssisəsinin aparıcı elmi işçisi Güntəkin Nəcəflidir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Y.Mahmudov son illərdə tariximizə dair olduqca fundamental əsərlərin nəşr edildiyini söyləyib, təqdim olunan kitabçaların tariximizlə bağlı çox önəmli əsərlər olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya daha ətraflı çatdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, müasir Ermənistanın ərazisi yaxın keçmişdə - XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığının torpaqları idi. Azərbaycan və digər türk xalqlarının qəhrəmanlıq eposu sayılan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında təsvir olunan bir çox mühüm tarixi hadisələr, proseslər Azərbaycanın məhz bu regionunda – İrəvan xanlığının ərazisində cərəyan edib.
Bildirilib ki, “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri” adlı kitabçada Azərbaycan xalqına məxsus və erməni vandalları tərəfindən dağıdılan nadir memarlıq abidələrinin – qədim İrəvan məscidlərinin acı taleyindən bəhs olunur. Əsərdə bildirilir ki, erməni rəssamlarından Martiros Saryanın, Setrak Arakelyanın, Anuş Sahinyanın, Qabriel Gürcyanın 1920-1930-cu illərdə çəkdikləri rəsm əsərlərində Göy məscid İrəvan şəhərinin rəmzi kimi əks etdirilib. “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” adlı kitabçada qeyd edilir ki, İrəvan rəsmiləri bu gün xaricdən gələn qonaqlara və tədqiqatçılara “qədim erməni torpağında” və onun “qədim paytaxtında” yaşı 200 ildən yuxarı bircə dənə də olsun tarixi abidə göstərə bilmirlər. Tarixçi-alim Güntəkin Nəcəflinin “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” adlı əsərində 400 ildən artıq tarixə malik, dəfələrlə yadelli yürüşlərinə sinə gərmiş, XIX əsrin birinci yarısında Azərbaycan xalqının çar Rusiyası işğalçılarına qarşı apardığı şanlı mübarizə mərkəzlərindən birinin – İrəvan qalasının qəhrəmancasına müdafiəsindən bəhs olunur. Bu kitabça İrəvan qalası müdafiəçilərinin əziz xatirəsinə həsr edilib. “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” əsərində isə bildirilir ki, qədim Azərbaycan torpağı olan müasir Ermənistanın ərazisi orta əsrlərdə Çuxursəd vilayəti adlanırdı. Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığını yerli türk tayfalarının – Qaraqoyunlu, Ağqoyunlu, Rumlu, Ustaclı, Əfşar, Qacar tayfasının nümayəndələri olan xanlar idarə ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Fəzail İbrahimli, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov, tarixçi-alim Güntəkin Nəcəfli və başqaları İrəvan torpağının qədim Azərbaycan torpağı olduğu barədə tarixi gerçəkliklərin dünya ictimaiyyətinə daha ətraflı çatdırılmasının vacibliyindən, ermənilərin tarixi həqiqətləri daim saxtalaşdırmağa cəhd göstərdiklərindən bəhs ediblər.
Tədbirdə bildirilib ki, son illər Tarix İnstitutunda ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri soyqırımlarını sübut edən çoxsaylı fundamental əsərlər, monoqrafiyalar və sənəd topluları işıq üzü görüb. İnstitutun əsərləri Bakı ilə yanaşı, Moskvada, İstanbulda, Ankarada, İslamabadda, Budapeştdə, Kiyevdə, Londonda, Nyu-Yorkda, Romada, hətta Los-Ancelesdə də nəşr olunur.

The brochures on Irevan Khanate presented
Presidential Library of Administrative Office of the President of the Republic of Azerbaijan held a presentation of works dubbed "Irevan Khanate: Khan Palace, which was destroyed by Armenian vandals", "Irevan Khanate: Irevan mosques, destroyed by the Armenian vandals", “Irevan Khanate: Irevan fortress - a bastion of heroism" and "Rulers of Chukhursad and khans of Irevan".
Event co-organized by ANAS Institute of History, Presidential Library and “Azerbaijan Historians” Public Union.
The ceremony in which was gathered representatives of relevant bodies, celebrate scientist and specialists, director of the library Mayil Ahmadov acted and spoke about the significance of the brochures, publishing in Azerbaijani, English and Russian languages and submitting to the public in 4 titles. He stated that, as the work “Irevan khanate” and other fundamental studies these works also have been written at the initiative of President Ilham Aliyev.
It was noted that, brochures were published within the framework of “Publication of brochures about history of İrevan khanate in 4 titles” project by ATIB. The project manager and scientific editor of the publication is director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov, and technical editor – PhD in Math Mehri Khanbabayeva. The author of two brochures dubbed "Irevan Khanate: Khan Palace, which was destroyed by Armenian vandals", and "Irevan Khanate: Irevan mosques, destroyed by the Armenian vandals", is a senior researcher at the Institute of History Nazim Mustafa, while author of another two ones - “Irevan Khanate: Irevan fortress - a bastion of heroism" and "Rulers of Chukhursad and khans of Irevan", is a leading scientific worker of this scientific venture Guntekin Najafli.
It was reported that in the recent past - in the beginning of the XIX century the territory of modern Armenia was the lands of Azerbaijan state - Irevan khanate. Important historical events, processes described in "Kitabi Dede Gorgud", which is considered a heroic epos of Azerbaijan and other Turkic peoples, were occurred in this region - on the territory of Irevan khanate.
Reported that, "Irevan Khanate: Irevan mosques, destroyed by the Armenian vandals" brochure tells the story of the bitter fate of unique architectural monuments of Azerbaijan people – ancient Irevan mosques, which were destroyed by Armenian vandals. The work conducts that, Armenian artists - Martiros Saryan, Setrak Arakelyan, Anush Sahinyan, and Gabriel Gurjyan’s paintings of 1920-1930s describe Goy Mascid (The blue mosque) as a symbol of Irevan city. "Irevan Khanate: Khan Palace, which was destroyed by Armenian vandals" brochure notes that, today Irevan officials cannot show even a single historical monument over 200 years old for foreign guests and researchers in "an ancient Armenian land" and in its "old capital". Historian Guntekin Najafli’s "Irevan khanate: Irevan fortress - a bastion of heroism" book deals with heroic defense of the Irevan fortress with glorious history for more than 400 years, which has resisted to alien races repeatedly and been one of the struggle strongholds against tsarist Russia in the first half of the XIX century. "Rulers of Chukhursad and khans of Irevan" work narrates that, the territory of modern Armenia is called an ancient Azerbaijani land - Chukhursad region in the Middle Ages. Irevan khanate, which was a Azerbaijani state, was ruled by khans who were representatives of local Turkic tribes - Garagoyunlu, Aghgoyunlu, Rumlu, Ustajli, Afshar, Gajar tribes.
MP of Milli Majlis Fazail Ibrahimli, Deputy Director of the Institute of History PhD in History Jabi Bahramov, Guntekin Najafli, Nazim Mustafa and others stressed out the necessity of delivery historical truths, proving Irevan as an ancient Azerbaijani land, to the world community.
It was noted that, numerous fundamental works, monographs, and document bulks, proving genocides committed against Azerbaijanis by Armenians, have been published at the Institute of History in latest years. In addition to Baku, works of the institute are released in Moscow, Istanbul, Ankara, Islamabad, Budapest, Kiev, London, New-York, Rome, even in Los-Angeles.