İrəvan xanlığına dair əsərlərin təqdimatı keçirilib
Noyabrın 24-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” və “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” adlı əsərlərin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Tarix İnstitutu, Prezident Kitabxanası və “Azərbaycan Tarixçiləri” İctimai Birliyinin (ATİB) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Müvafiq qurumların nümayəndələrinin, tanınmış alim və mütəxəssislərin iştirak etdikləri mərasimdə Prezident Kitabxanasının direktoru Mayıl Əhmədov çıxış edərək Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr edilmiş, İrəvan xanlığının tarixinə dair dörd adda ictimaiyyətə təqdim edilən broşürün əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, “İrəvan xanlığı” və digər fundamental tədqiqatlar kimi bu əsərlər də Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yazılıb.
Qeyd olunub ki, kitabçalar “İrəvan xanlığının tarixinə dair dörd adda broşürün nəşr olunması” layihəsi çərçivəsində ATİB tərəfindən nəşr edilib. Layihənin rəhbəri və nəşrlərin elmi redaktoru Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov, texniki redaktoru isə riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehri Xanbabayevadır. “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” və “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri” kitabçalarının müəllifi Tarix İnstitutunun böyük elmi işçisi Nazim Mustafa, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” və “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” kitabçalarının müəllifi isə bu elm müəssisəsinin aparıcı elmi işçisi Güntəkin Nəcəflidir.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Y.Mahmudov son illərdə tariximizə dair olduqca fundamental əsərlərin nəşr edildiyini söyləyib, təqdim olunan kitabçaların tariximizlə bağlı çox önəmli əsərlər olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya daha ətraflı çatdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, müasir Ermənistanın ərazisi yaxın keçmişdə - XIX əsrin əvvəllərində Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığının torpaqları idi. Azərbaycan və digər türk xalqlarının qəhrəmanlıq eposu sayılan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarında təsvir olunan bir çox mühüm tarixi hadisələr, proseslər Azərbaycanın məhz bu regionunda – İrəvan xanlığının ərazisində cərəyan edib.
Bildirilib ki, “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri” adlı kitabçada Azərbaycan xalqına məxsus və erməni vandalları tərəfindən dağıdılan nadir memarlıq abidələrinin – qədim İrəvan məscidlərinin acı taleyindən bəhs olunur. Əsərdə bildirilir ki, erməni rəssamlarından Martiros Saryanın, Setrak Arakelyanın, Anuş Sahinyanın, Qabriel Gürcyanın 1920-1930-cu illərdə çəkdikləri rəsm əsərlərində Göy məscid İrəvan şəhərinin rəmzi kimi əks etdirilib. “İrəvan xanlığı: erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı” adlı kitabçada qeyd edilir ki, İrəvan rəsmiləri bu gün xaricdən gələn qonaqlara və tədqiqatçılara “qədim erməni torpağında” və onun “qədim paytaxtında” yaşı 200 ildən yuxarı bircə dənə də olsun tarixi abidə göstərə bilmirlər. Tarixçi-alim Güntəkin Nəcəflinin “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası – qəhrəmanlıq qalası” adlı əsərində 400 ildən artıq tarixə malik, dəfələrlə yadelli yürüşlərinə sinə gərmiş, XIX əsrin birinci yarısında Azərbaycan xalqının çar Rusiyası işğalçılarına qarşı apardığı şanlı mübarizə mərkəzlərindən birinin – İrəvan qalasının qəhrəmancasına müdafiəsindən bəhs olunur. Bu kitabça İrəvan qalası müdafiəçilərinin əziz xatirəsinə həsr edilib. “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” əsərində isə bildirilir ki, qədim Azərbaycan torpağı olan müasir Ermənistanın ərazisi orta əsrlərdə Çuxursəd vilayəti adlanırdı. Azərbaycan dövləti olan İrəvan xanlığını yerli türk tayfalarının – Qaraqoyunlu, Ağqoyunlu, Rumlu, Ustaclı, Əfşar, Qacar tayfasının nümayəndələri olan xanlar idarə ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin deputatı Fəzail İbrahimli, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov, tarixçi-alim Güntəkin Nəcəfli və başqaları İrəvan torpağının qədim Azərbaycan torpağı olduğu barədə tarixi gerçəkliklərin dünya ictimaiyyətinə daha ətraflı çatdırılmasının vacibliyindən, ermənilərin tarixi həqiqətləri daim saxtalaşdırmağa cəhd göstərdiklərindən bəhs ediblər.
Tədbirdə bildirilib ki, son illər Tarix İnstitutunda ermənilərin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri soyqırımlarını sübut edən çoxsaylı fundamental əsərlər, monoqrafiyalar və sənəd topluları işıq üzü görüb. İnstitutun əsərləri Bakı ilə yanaşı, Moskvada, İstanbulda, Ankarada, İslamabadda, Budapeştdə, Kiyevdə, Londonda, Nyu-Yorkda, Romada, hətta Los-Ancelesdə də nəşr olunur.

Состоялась презентация трудов об Иреванском ханстве
24 ноября в Президентской библиотеке Управления делами Президента Азербайджанской Республики состоялась презентация трудов «Иреванское ханство: Ханский дворец, уничтоженный армянскими вандалами», «Иреванское ханство: ереванские мечети, уничтоженные армянскими вандалами», «Иреванское ханство: Иреванская башня - башня героизма», «Чухурсадские правители и ханы Иревана».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Института истории НАНА, Президентской библиотеки и Общественного объединения «Азербайджанские историки» (ООАИ).
Выступив на церемонии, в которой приняли участие представители соответствующих структур, известные ученые и специалисты, директор Президентской библиотеки Маил Ахмедов рассказал о значении четырех брошюр, посвященных истории Иреванского ханства и представленных общественности на азербайджанском, английском и русском языках. Было отмечено, что как и фундаментальное исследование «Иреванское ханство» и другие, данные труды также были написаны по инициативе Президента Ильхама Алиева.
Было отмечено, что брошюры изданы в рамках проекта «Издание брошюр по истории Иреванского ханства в четырех наименованиях» ООАИ. Руководителем проекта и научным редактором издания является директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов, а техническим редактором - доктор философии по математике Мехри Ханбабаева. Авторство брошюр «Иреванское ханство: Ханский дворец, уничтоженный армянскими вандалами», «Иреванское ханство: ереванские мечети, уничтоженные армянскими вандалами» принадлежит старшему научному сотруднику Института истории Назиму Мустафе, а «Иреванское ханство: Иреванская башня - башня героизма», «Чухурсадские правители и ханы Иревана» - ведущему научному сотруднику данного учреждения Гюнтекину Наджафли.
Директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов подчеркнул, что данные труды сыграют важную роль в более подробном доведении до мировой общественности правды об Азербайджане.
Было сказано, что в начале XIX века территория современной Армении принадлежала Азербайджанскому государству - Иреванскому ханству. Многие важные исторические события и процессы, описанные в героическом эпосе азербайджанского и тюркских народов в целом «Китаби-Деде Коркут», происходили именно на территории Иреванского ханства.
Было отмечено, что в брошюре под названием «Иреванское ханство: Иреванские мечети, разрушенные армянскими вандалами» повествуется о горькой судьбе Иреванских мечетей - уникальных памятников архитектуры, принадлежащих азербайджанскому народу, и разрушенных армянскими вандалами. В издании отмечается, что в художественных произведениях, написанных армянскими художниками Мартиросом Саряном, Сетраком Аракельяном, Анушом Сахиняном, Габриелем Джурджяном в 1920-1930годах, Голубая мечеть отражается как символ города Иревана. В брошюре под названием «Иреванское ханство: Ханский дворец, уничтоженный армянскими вандалами» отмечается, что официальные круги Иревана сегодня не могут показать прибывшим в «древнюю армянскую землю» и ее «древнюю столицу» гостям и исследователям ни одного исторического памятника старше 200 лет. В труде ученого-историка Гюнтекин Наджафли «Иреванское ханство: Иреванская крепость – крепость героизма» рассказывается о героической защите Иреванской крепости, которая являлась одним из центров славной борьбы азербайджанского народа против захватчиков Царской Руси в первой половине XIX века. Эта книга посвящена светлой памяти защитников Иреванской крепости. А в труде «Чухурсадские правители и ханы Иревана» отмечается, что являющаяся древней азербайджанской землей территория современной Армении в средние века называлась Чухурсадской областью. Иреванское ханство, которое являлось Азербайджанским государством, управлялось ханами тюркских племен - Гарагоюнлу, Аггоюнлу, Румлу, Устаджлы, Афшаров, Гаджаров.
Выступившие на мероприятии депутат Милли Меджлиса Фазаил Ибрагимли, заместитель директора по научной работе Института истории, доктор философии по истории Джаби Бахрамов, Гюнтекин Наджафли, Назим Мустафа и другие подробно рассказали о важности доведения до мировой общественности исторических реалий о том, что Иреван является древней азербайджанской землей, а также о том, что армяне постоянно пытаются фальсифицировать исторические реалии.
На мероприятии было отмечено, что в последние годы в Институте истории были изданы многочисленные фундаментальные труды, монографии и сборники документов, доказывающие геноциды, совершенные армянами против азербайджанцев. Труды института, наряду с Баку, также издаются в Москве, Стамбуле, Анкаре, Исламабаде, Будапеште, Киеве, Лондоне, Нью-Йорке, Лос-Анджелесе и Риме.