Noyabrın 28-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Thomson Reuters” təşkilatı tərəfindən akademiyanın alim və mütəxəssisləri üçün ““Web of Science” Məlumat Platforması: müasir elmi nəşrlərin beynəlxalq standartları” mövzusunda maarifləndirici seminar keçirilib. Seminarın keçirilməsində məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrinin alim və mütəxəssisləri üçün beynəlxalq “Web of Science” Məlumat Platformasının imkanları və əsas elementləri, onunla əlaqəli informasiya resursları, həmçinin müasir beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələrin dərc olunması qaydaları ilə tanışlıq idi.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bu ilin oktyabr ayında AMEA ilə “Thomson Reuters” təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Müqavilə çərçivəsində AMEA-nın elmi müəssisələri üçün “Web of Science” Məlumat Platformasından istifadə imkanının yaradıldığını deyib. Təşkilatla əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirən akademik seminarın alim və mütəxəssislər üçün qlobal elmi bazaya çıxış təcrübəsi qazanmaq baxımından faydalı olacağını bildirib.
Seminarda təqdimatla çıxış edən “Thomson Reuters” təşkilatının MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorov “Web of Science” Məlumat Platforması haqqında danışıb. Bildirib ki, bu platformada elmi nəşrlərin aparıcı beynəlxalq məlumat bazası, elmi istinadların məlumat bazası, eləcə də elmi tədqiqatlar üçün bir sıra başqa məlumat bazaları yerləşir. V.Boqorov təbiət, texnika, ictimai, humanitar və digər sahə elmləri üzrə elmi jurnalların göstəriciləri, beynəlxalq istinad səviyyəsi haqqında da məlumat verib.
Seminarda “Web of Science” saytında axtarış vasitələrindən səmərəli istifadə yolları əyani nümayiş etdirilib.

An educational workshop by “Thomson Reuters" organization
On November 28, at the Central Scientific Library of ANAS, "Thomson Reuters" organization has held an educational workshop for scientists and specialists of an academy titled as "Web of Science” Data Platform: international standards of modern scientific publications". The aim of the workshop to inform scientists and experts of scientific institutions of ANAS on key elements and capabilities, information resources related to international "Web of Science" Data Platform as well as familiarity with the rules of publication on the international scientific journals.
Reporting at the event Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev reminded the signing of agreement between ANAS and “Thomson Reuters” organization in October this year. Within the agreement it was possible to benefit from “Web of Science” Data Platform for scientific enterprises of ANAS.
Making a presentation on “Web of Science” Data Platform, a delegate of “Thomson Reuters” for CIS countries Valentin Bogorov stated that, database of leading international scientific publications, database of academic references, including databases for a number of scientific studies locate on this platform. He informed about indexes of academic journals, covering natural, technical, social, humanitarian and other spheres, and their level of international reference.