Dekabrın 21-də “Fairmont Baku” otelində “İrəvan - gizlədilmiş həqiqətlər” (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) sənədli filminin təqdimatı olub.
Sənədli film AR Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İnformasiya - Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzi və AMEA-nın Tarix İnstitutunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində ərsəyə gəlib. Filmin baş məsləhətçisi Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov, ideya müəllifi və layihə rəhbəri Nurəddin Mehdiyev, ssenari müəllifi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Mustafa, quruluşçu rejissoru isə Teymur Nəcəfzadədir.
Tədbirdə “Virtual Qarabağ” İnformasiya–Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin əlaqələndiricisi, Gənclər və İdman Nazirliyi yanında Gənclərlə İş üzrə İctimai Şuranın sədri Nurəddin Mehdiyev təqdim olunan yeni filmin məzmunu və xüsusiyyətləri barədə danışıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda İrəvan haqqında ilk dəfədir ki, daha əhatəli və üç dildə sənədli film çəkilib. Filmin xarici dillərinin orijinallığı onun dünyaya yayılmasını asanlaşdırır.
N.Mehdiyev filmdə əsas məqsədin Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzlərindən olan İrəvan şəhərinin azərbaycanlılara məxsus zəngin mədəni irsi haqqında məlumatları dünya ictimaiyyətinə, eləcə də gələcək nəsillərə çatdırmaq olduğunu vurğulayıb.
Sonra filmin nümayişi olub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi, professor Əli Həsənov bu layihənin Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyib. Bildirib ki, ermənilərin Azərbaycan tarixini necə saxtalaşdırdıqları, məhv etdikləri geniş coğrafiyada yayılmalıdır. Xaricə gedən dövlət rəsmilərimiz, QHT nümayəndələri, jurnalistlər, gənclərimiz, səfirliklərimizdə çalışan diplomatlar, diasporumuzun üzvləri bu filmin dünyada yayılmasına çalışmalıdırlar.
“Prezident İlham Əliyev dəfələrlə qeyd edib ki, Azərbaycandakı multikulturalizmə də, Qərbdəki multikulturalizmə də baxın. Bizim fərqimiz ondan ibarətdir ki, Azərbaycanda yaşayan bütün xalqlara, müxtəlif dinlərin mənsublarına özümüz qədər hörmət edirik, sevgi ilə yanaşırıq. Ancaq Qərb bir müddət başqa dildən, dindən olanlara dözümlülük göstərsə də, indi bu dözümlülüyü görmürük. Bu gün hamı görür ki, Qərb ölkələri miqrantlara, qaçqınlara hansı münasibəti göstərir, onları didərgin salır, sərhədlərdə güllələyirlər. Sonra da dünyaya Qərb sivilizasiyasının tolerantlığını təqdim edirlər. Onların tolerantlığı budur”, - deyə professor Əli Həsənov bildirib.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov deyib ki, Azərbaycanın ermənilər tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində xalqımıza məxsus qeyri-maddi, mədəni tarixi abidələr məhv edilir. Bu vəhşiliklər daha əvvəllər İrəvanda, sonra Zəngəzur, Göyçə, Vedibasar və digər tarixi ərazilərdə baş verib. Ən böyük zərbə İrəvan şəhərinə vurulub. Dünyada bəlkə heç bir şəhər İrəvan qədər talan olunmayıb. Yüzlərlə tarixi abidə məhv edilib. Qalan bir-iki abidə isə başqa millətlərə mənsub abidələr kimi göstərilir.
Nazir vurğulayıb ki, bu gün təqdim edilən film elmi araşdırmaların geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında uğurlu vasitədir.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun və “Virtual Qarabağ” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Mərkəzinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində görülən işlərdən danışan AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycan gərgin informasiya müharibəsinin əhatəsindədir və biz bu müharibədə qalib gəlməliyik. Ermənistan bu cür mədəniyyəti olan bir şəhəri dağıtmaqla kifayətlənməyib, ətraf əraziləri də işğal edib. Nəticədə Azərbaycanın bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünü var. Ermənilərin həyata keçirdikləri vandalizmi sübut etmək üçün bundan sonra da belə layihələr reallaşdırılmalıdır. Həmin layihələr həyata keçirilən zaman indiki Ermənistan ərazisində mövcud olan və dəyişdirilmiş Azərbaycan toponimlərinin də gündəmə gətirilməsi olduqca vacibdir.
Filmlə bağlı fikirlərini bölüşən Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin sədri Fuad Muradov, Yeni Azərbaycan Partiyası Gənclər Birliyinin sədri Seymur Orucov, filmin ssenari müəllifi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nazim Mustafa bildiriblər ki, bu ekran əsəri xalqımızın maddi-mənəvi irsinə, o cümlədən tarixi və dini abidələrimizə qarşı Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən vandalizm aktlarından bəhs edir.

“Irevan: Hidden Truth” documentary has been presented (in Azerbaijani, Russian and English languages) in Baku.
The film was shot as part of cooperation between Virtual Karabakh Information-Communication Technology Center, the Institute of History of Azerbaijan National Academy of Sciences and the Ministry of Youth and Sport.
Speaking at the ceremony, coordinator of Virtual Karabakh Information-Communication Technology Center, of the Public Council for Youth Affairs Nuraddin Mehdiyev provided an insight into the project. He said the film aims to increase the international community`s awareness of the cultural legacy of the ancient Azerbaijani city of Irevan.
Presidential Assistant for Public and Political Affairs Ali Hasanov described the film as a serious project. “It is an important project, but it is not enough. We should give an updated description of the history of the ancient city of Irevan, as well as mosques, monuments there. Postcards, booklets depicting this should be made, and then handed out to tourists so that they see how Armenians destroy Azerbaijan`s history. Our diplomats who travel abroad, our fellow countrymen who live in foreign countries as well as our young people should contribute to the promotion of this film worldwide,” he said.
Minister of youth and sport Azad Rahimov said Armenians destroy intangible, cultural history of the Azerbaijani people in the occupied lands. “These atrocities had previously been committed in Irevan, then in Zangazur, Goycha, Verdibasar and other historic Azerbaijani territories. But Irevan suffered the most damage,” he said.
Speaking about done work in the framework of joint cooperation of the Institute of History of ANAS and the Center for Information and Communication Technologies "Virtual Garabagh", Yagub Mahmudov said that currently Azerbaijan is surrounded by intense information war, and we must win it. Today in Irevan remained historical and architectural monument over 200 years old, but one of the mosque. All the monuments destroyed by Armenians. Armenia is not limited to the destruction of tons of cultural cities such as Irevan, occupied the adjacent territory. As a result, more than one million Azerbaijani are refugees and IDPs.
For the proof of vandalism committed by Armenia, such projects should be implemented in the future. During such projects sufficiently important to mention about the Azerbaijani place names, existing and modified on the territory of today's Armenia.
Sharing views on the movie, chairman of the Committee on Youth and Sport of the Milli Mejlis Fuad Muradov, chairman of the Youth Association of the party "Yeni Azerbaijan" Seymour Orujov, the author of the screenplay, the doctor of philosophy in history Nazim Mustafa pointed out that this on-screen work talks about the acts of vandalism committed by Armenia against the material and spiritual heritage, including historical and cultural monuments of our nation. The main aim of the film is bringing to the international community of Azerbaijani realities, patriotic education of youth. It was brought to attention that the international community must seek to prevent the destruction of cultural and historical monuments in the occupied Azerbaijani territories.