Bu gün Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun 80 illik yubileyinə həsr olunan "Milli faunamız uşaqların gözü ilə" rəsm müsabiqəsinin sərgisi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi olub.
Balaca fırça ustalarının əl işlərinin nümayiş olunduğu sərgi Zoologiya İnstitutunun və "Əlifba" Tədris Mərkəzinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunub.
Tədbirdə Zoologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Elşad Əhmədov gənc nəslin təbiəti duymasında, zəngin flora və faunaya malik ölkəmizin tanıdılmasında bu cür tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb, xüsusilə iqlim dəyişikliyinin baş verdiyi indiki dövrdə ətraf mühiti qorumağın vacibliyini diqqətə çatdırıb. E.Əhmədov gənc rəssamların sərgi-müsabiqəyə təqdim etdikləri əsərləri yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan gənclərinin geniş bacarıq və istedada malik olduğunu vurğulayıb.
Sonra "Əlifba" Tədris Mərkəzinin direktoru Sevda Əliyeva çıxış edərək sərginin təşkilinə görə Zoologiya İnstitutuna təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, sərgidə 28 şagirdin rəsm əsəri nümayiş olunur. Mükafata layiq görülən rəsmlər Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Arif Qazıyev tərəfindən seçilib.
Açılışdan sonra qonaqlar sərgiyə baxıblar. Onlara Azərbaycanın füsunkar təbiətini əks etdirən eksponatlar barədə məlumat verilib.

"Our national fauna with eyes of children" an exhibition and award ceremony for the winners of the drawing competition held
22.12.2016 12:50
Today, Central Scientific Library hosted an exhibition and award ceremony for the winners of drawings competition "Our national fauna with eyes of children", dedicated to the 80th anniversary of ANAS Institute of Zoology.
The exhibition, which presents works by young brush masters, was organized within the framework of joint cooperation of the Institute of Zoology and "Alphabet" Training Center.
At the event, Deputy Director for Science of the Institute of Zoology and Doctor of Biological Sciences Elshad Ahmadov spoke about the importance of such events in shaping the perception of the young generation to nature, promotion of our country, which has rich flora and fauna, brought to the attention of the importance of protecting the environment in times of climate change.
E.Ahmadov highly praised works presented in the exhibition-contest of young artists, stressed that, the Azerbaijani youth has great ability and talent.
Further in his speech, Director of the "Alphabet" Training Center Sevda Aliyeva thanked the leadership of the Institute of Zoology for the organization of the exhibition. She noted that, the exhibition presents 28 drawings of students.
After opening, guests watched the exhibition. They were provided with information about the exhibits reflecting the picturesque nature of Azerbaijan.