Azərbaycan folklorunun funksional strukturunun multidissiplinar problemləri müzakirə olunub
Dekabrın 26-da AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə "Azərbaycan folklorunun funksional strukturunun multidissiplinar problemləri və perspektivləri" mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbir AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin giriş nitqi ilə başlayıb. Son illər Azərbaycan folklorşünaslığını milli ictimai-humanitar elmlər içərisində xüsusi inkişaf edən sahələrdən biri kimi qiymətləndirən akademik bu istiqamətdə AMEA-nın Folklor İnstitutunun fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, Azərbaycan folkloru xalqımızın milli-mənəvi dəyərləri olduğu üçün bu sahənin müxtəlif aspektlərdən tədqiqi yalnız elmi deyil, həm də ümumictimai məna kəsb edir. Akademik İsa Həbibbəyli folklorun funksional struktur aspektindən multidissiplinar tədqiqinin müasir humanitar elmlərin nəzəri-metodoloji axtarışları baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb: "Hazırda multidissiplinar araşdırmalar Azərbaycan elminin əsas prioritetlərindən biridir. Özündə xalqın tarixi təcrübəsini, mifik görüşlərini, dini inanclarını, estetik baxışlarını əks etdirən folklorun multidissiplinar tədqiqi xüsusilə zəruridir. Çünki xalqın bütöv mahiyyətinin hərtərəfli şəkildə təcəssüm olunduğu folklor xəzinəsi multidissiplinar yanaşma olmadan, kompleks tədqiq oluna bilməz".
Sonra Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov çıxış edərək konfransın əhəmiyyətinə toxunub. Azərbaycan folklorşünaslığında folklorun nəzəri aspektdən araşdırılmasının mühüm istiqamətlərdən biri olduğunu deyən AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov hazırda folklorun tamamilə yeni məzmun kəsb etdiyini vurğulayıb: "Folklor yalnız yaddaşlardan toplanmış və arxivlərdə saxlanılan, yaxud da nəşr olunmuş folklor külliyyatlarında əks olunan milli irs kimi başa düşmək doğru deyil. Folklor bu gün də canlı kommunikasiya prosesində yaşamını davam etdirən mühüm bir mədəni təsisatdır. Bu mədəni təsisat müasir informasiya kommunikasiya texnologiyalarının, virtual mədəni mühütin inkişafı ilə şərtlənərək indi tamamilə yeni məzmun kəsb edib. Ona görə də folklorun prosessual təbiəti yalnız funksional struktur aspektindən tədqiq olunarkən bu xüsusiyyətlər araşdırmaya cəlb oluna bilir".
Dünya folklorşünaslığında multidissiplinarlığın zəngin təcrübəsinin olduğunu deyən institut direktoru bu irsin filoloji olmaqla bərabər, antropoloji, sosioloji, kulturoloji, psixoloji və s. aspektlərdən öyrənilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Konfransda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavərinin "Folklorun funksional strukturunun multidissiplinar analizi" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Alim məruzəsində folklorun funksional struktur aspektdən öyrənilməsinin zəruriliyinin bir tərəfdən folklorun öz daxili təbiəti, digər tərəfdən isə onun müasir sosial-mədəni proseslərdə və virtual mühitdə fəal iştirakı ilə bilavasitə bağlı olduğunu qeyd edib. S.Xavəri məruzəsində folklorun funksional struktur aspektindən araşdırılması istiqamətində dünya elmi təcrübəsinin nəzəri qənaətlərini ümumiləşdirərək, onların əsasında folklorun sintaqmatik, paradiqmatik, diaxron, sinxron istiqamətlər üzrə struktur özəllikləri barədə nəzəri qənaətlərə yer verib. Alim folklora tekstoloji yanaşmadan prosessual yanaşmaya, mədəniyyətin ümumi funksiyaları ilə folklorun funksional strukturu arasında qarşılıqlı əlaqələr, funksiyanın folklorun daxili strukturunun sabit və dəyişməz elementi olması, folklor-ədəbiyyat identifikasiyasının nailiyyətləri və problemləri və s. məsələlərdən də bəhs edib. Qeyd olunan problemlər məruzədə multidissiplinar yanaşma əsasında  nəzərdən keçirilib.
Daha sonra tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev “Ənənəvi folklordan virtual folklora: evolusion yanaşma, problem və prespektivlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim bildirib ki, müasir dünyada informasiya-kommunikasiya texnologiyaları hesabına insanlar arasında ünsiyyətin yeni modellərinin meydana gəlməsi, eləcə də fiziki reallığa alternativ olaraq virtual reallığın ortaya çıxması bütövlükdə insan və onun yaradıcılıq imkanlarına da təsir edib. Bu proses kommunikasiya ilə bağlı olan folklorun da mahiyyətini dəyişib, ənənəvi folklordan virtual folklora keçid baş verib. Folklorun canlı orqanizm kimi bütün dövrlərdə baş verən prosesləri təzahür etdirmək potensialına malik olduğunu, xüsusilə texnoloji mühitin imkanları və şərtləri daxilində texnokulturoloji proseslərin getdiyini vurğulayan H.Quliyev belə şəraitdə onun əvvəlki dövrlərdən tamamilə fərqli məzmun kəsb etdiyini qeyd edib. Məruzədə internet və folklor münasibətlərinin tədqiqi təcrübəsindən, virtual folklorun meydana gəlməsi və xüsusiyyətlərindən, həmçinin problemin nəzəri-metodoloji aspektlərindən bəhs olunub. Məruzəçi qeyd olunan problemlərin araşdırılması ilə bağlı bir sıra təkliflər də irəli sürüb.
Tədbirdə "Məna axtarışı müstəvisində psixoanaliz və folklor" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səfa Qarayev psixoanalitik metodun folklor araşdırmalarına gətirdiyi yeni baxış bucağından söhbət açıb. O bildirib ki, ilkin dövrlərdə kliniki metod kimi meydana gələn bu nəzəriyyə tədricən inkişaf edərək müxtəlif mədəni fakt və yaradıcılıq aktlarının semantik məzmunun öyrənilməsində müstəqil metoda çevirilib. İlk dəfə olaraq 1928-ci ildə folklor və psixoanaliz probleminin əhəmiyyətinə diqqət yetirildiyini deyən alim uzun müddət folklorşünasların bu problemə ciddi yanaşmadığını və mövzunun diqqətdən kənarda qaldığını vurğulayıb. Məruzəçi XX əsrin sonlarından etibarən folklor faktlarının izahında bu nəzəriyyəyə yenidən ciddi önəm verilməyə başlanıldığını və mədəni faktların araşdırılmasına öz metod və priomları olan azsaylı nəzəriyyələrdən biri kimi dəyərləndirildiyini əlavə edib. Ziqmund Freyd, Ernest Cons, Riçard Dorson, Saymon Bronner və ən nəhayət XX əsrin ən görkəmli psixoanalitik folklorşünası olan Alan Dandesin nəzəri görüşləri əsasında psixoanaliz və folklor münasibətlərinə aydınlıq gətirən natiq bu metod əsasında Azərbaycan folklorunun öyrənilməsinin onun dünyada tanıdılmasına da ciddi təsir edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Məruzələr dinlənildikdən sonra mövzular ətrafında geniş müzakirə aparılıb, konfrans iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbirin yekununda folklorun funksional strukturunun multidissiplinar aspektlərinin öyrənilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

В НАНА прошла республиканская научная конференция «Мультидисциплинарные проблемы и перспективы функциональной структуры азербайджанского фольклора»
26 декабря в Национальной Академии Наук Азербайджана при организации Института фольклора прошла республиканская научная конференция «Мультидисциплинарные проблемы и перспективы функциональной структуры азербайджанского фольклора».
Мероприятие вступительной речью открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли. Сообщив, что в последние годы азербайджанская фольклористика развивается ускоренными темпами, академик добавил, что особую роль в этом развитии играет Институт фольклора НАНА.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что так как в фольклоре нашли свое отражение национально-нравственные ценности нашего народа, его изучение с различных аспектов имеет не только научное значение, это необходимо для общества в целом. Академик Иса Габиббейли отметил, что мультидисциплинарное изучение функциональной структуры фольклора имеет особое значение при исследовании теоретических и методологических проблем современных гуманитарных наук: «В настоящее время мультидисциплинарные исследования являются одним из приоритетов азербайджанской науки. Мультидисциплинарное исследование фольклора, который отражает исторический опыт народа, его мифические воззрения, религиозные верования и эстетические взгляды, имеет особое значение: эта сокровищница, в которой всесторонне отражена вся сущность народа, не может быть комплексно изучена без мультидисциплинарного подхода».
В своем выступлении на мероприятии академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли говорил о современном научном значении решения проблем, рассматриваемых на конференции. Он подчеркнул, что включение теоретического опыта мировой фольклористики в местный научный оборот будет способствовать еще большему развитию азербайджанской фольклористики.
Затем выступил директор Института фольклора, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов, который подчеркнул значимость конференции. Отметив, что изучение фольклора с теоретических аспектов является одной из важных сфер отечественной фольклористики, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов добавил, что в настоящее время фольклор приобрел совершенно новое содержание: «Неправильно воспринимать фольклор лишь как национальное наследие, собранное в памяти и содержащееся в архивах, или же нашедшее свое отражение в изданных сборниках. Фольклор является важным культурным институтом, до сих пор функционирующим в живом коммуникационном процессе. Сегодня этот культурный институт приобретает совершенно новое содержание, так как обуславливается современными информационно-коммуникационными технологиями и развитием виртуальной культурной среды. Поэтому данные особенности могут быть исследованы только при изучении функциональной структуры процессуальной природы фольклора».
Сообщив, что мировая фольклористика имеет богатую практику в сфере мультидисциплинарного исследования фольклора, директор института подчеркнул необходимость изучения данного наследия не только с филологического, но также с антропологического, социологического, культурологического, психологического и прочих аспектов.
На конференции был заслушан доклад доктора философии по филологии Сархана Хавери «Мультидисциплинарный анализ функциональной структуры фольклора». Ученый отметил, что необходимость изучения функциональной структуры фольклора обусловлена, с одной стороны, внутренней природой фольклора, а с другой – его активным участием в современных социальных и культурных процессах и в виртуальном пространстве. В своем докладе Сархан Хавери обобщил теоретические выводы мировой фольклористики в области изучения функциональной структуры фольклора, на их основе привел теоретические умозаключения о структурных особенностях фольклора в соответствии с синтагматическим, парадигматическим, диахронным, синхронным подходами. Ученый также рассказал о переходе от текстологического к процессуальному подходу к фольклору, взаимосвязях между общими функциями культуры и функциональной структурой фольклора, о том, что функция является постоянным и неизменным элементом внутренней структуры фольклора, достижениях и проблемах идентификации фольклора и литературы и т.д. Отмеченные проблемы были рассмотрены в докладе в соответствии с мультидисциплинарным подходом.
Затем на мероприятии с докладом «От традиционного к виртуальному фольклору: эволюционный подход, проблемы и перспективы» выступил доктор философии по филологии Хикмет Гулиев. Ученый отметил, что в современном мире за счет информационно-коммуникационных технологий возникли новые модели общения между людьми, альтернативой физической реальности стала виртуальная реальность, что в целом оказало влияние на человека и его творческие возможности. Этот процесс изменил также и сущность фольклора, который связан с коммуникациями, произошел переход от традиционного к виртуальному фольклору. Подчеркнув, что, будучи живым организмом, фольклор во все периоды истории отражал в себе все происходящие события, Хикмет Гулиев особо отметил, что внутри возможностей и условий технологического развития происходили техно-культурологические процессы, и добавил, что в данных условиях содержание фольклора совершенно отличается от предыдущих периодов. В докладе говорилось о практике изучения отношений между Интернетом и фольклором, появлении и особенностях виртуального фольклора, а также о теоретических и методологических аспектах проблемы. Докладчик выдвинул ряд предложений для изучения вышеназванных проблем.
На конференции с докладом «Психоанализ и фольклор в плоскости поиска смысла» выступил доктор философии по филологии Сафа Гараев. Говоря о новом взгляде, привнесенном психоаналитическим методом в изучение фольклора, он отметил, что данная теория, возникшая вначале как клинический метод, постепенно превратилась в независимый метод, используемый при изучении семантического содержания различных культурных фактов и творческих актов. Указав, что впервые проблема взаимоотношений между фольклором и психоанализом была рассмотрена в 1928 году, ученый подчеркнул, что длительное время фольклористы относились к данной проблеме несерьезно, не уделяли этой теме должного внимания. Докладчик отметил, что, начиная с конца ХХ века данная теория вновь приобрела серьезное значение в разъяснении фактов фольклора, начала восприниматься как одна из немногочисленных теорий, которой присущи свои методы и приемы в исследовании культурных фактов. На основе теоретических взглядов Зигмунда Фрейда, Эрнеста Джонса, Ричарда Дорсона, Саймона Броннера и, наконец, самого видного психоаналитика и фольклориста ХХ века Алана Дандеса ученый рассмотрел вопрос о взаимоотношениях между психоанализом и фольклором, а также подчеркнул, что изучение азербайджанского фольклора на основе данного метода серьезно повлияет на его известность в мире.
После прослушивания докладов состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы.
В заключение мероприятия была подчеркнута необходимость изучения мультидисциплинарных аспектов функциональной структуры фольклора.