Məlumdur ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 22 dekabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən bu qurumun magistrantları üçün qış imtahan sessiyası 29 dekabr 2016-cı il - 2 fevral 2017-ci il tarixlərinədək keçirilir. Sessiya müddətində AMEA-nın magistraturasında ümumilikdə 197 fənndən imtahan keçiriləcək. Bu günədək 40-a yaxın imtahan şəffaf və obyektiv şəkildə keçirilmişdir.
Bu gün akademik A.Əlizadə AMEA-nın Fizika və Əlyazmalar institutlarında magistrantların imtahan prosesi ilə tanış olub. Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin (ETİ) rəisi, texnika elmləri doktoru, professor Əminağa Sadıqov və ETİ-nin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov da iştirak edirdi.
Akademik A.Əlizadə Fizika İnsitututunda I kursda təhsil alan “Fizikada riyazi metodlar” fənni üzrə 8 magistrantın, Əlyazmalar instititunda isə “Tətbiqi kulturologiya” fənni üzrə təhsil alan 3 magistrantın imtahan prosesi ilə tanış olub.
Alim AMEA-da magistratura pilləsinin təşkilinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu addımın ölkədə elm və təhsilin inteqrasiyasına xidmət etdiyini qeyd edib. AMEA-da təhsil alan magistrantları elmi mühitdən yararlanmağa, akademik biliklər əldə etməyə və fəal olmağa səsləyib, onlara elmi fəaliyyətlərində hər zaman dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.

As is known, according to the Decree of the President of ANAS, Academician Akif Alizadeh dated December 22, 2016 the midyear graduate of the Academy will be held on December 29, 2016 - February 2, 2017.
Throughout a session of ANAS magistracy will be passed examinations on 197 objects. Till present are carrying out about 40 examinations in a transparent and objective situation.
Today Academician A. Alizadeh familiar with the exam process of masters at the Institute of Physics and the Institute of Manuscripts of ANAS. The meeting was also attended by Head of the Office Science and Education (DNA) of ANAS Administration of the Presidium, Doctor of Engieeniring sciences Aminaga Sadigov and Head of the Department of Magistracy of DNA, PhD in Technology, Associate Professor Huseyn Huseynov.
Academician A. Alizadeh got acquainted with the process of passing the exam on the subject on "Mathematical Methods in Physics" of 8 I course of the Institute of Physics and the subject on "Applied Cultural Studies" of 3 masters of the Institute of Manuscripts.
Scientist, stressing the importance of the organization of master's education at ANAS, said that, this step is just the integration of science and education in our country. In his speech, Academician of ANAS urged masters take advantage of the scientific environment created in the academy, get academic knowledge and to take an active part in this process. Head of ANAS expressed its readiness to assist in their research activities.