AMEA-nın Fizika İnstitutunda “Ümumi fizika” ixtisası üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovun sədrlik etdiyi imtahan komissiyasına bu müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, elmi katib, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Süleymanov, fizika-riyaziyyat elmləri doktorları Abasət İsayev, Mirbaba Babayevİlham Həsənov daxildirlər.
Test üsulu ilə keçirilən imtahanda doktoranturaya sənəd verən 11 nəfərdən 10-u iştirak edib. 2016-2017-ci il tədris ili üçün fəlsəfə doktoru üzrə hazırlığa Fizika İnstitutuna  əyani doktoranturaya 5 yer ayrılıb.
Bundan sonra onlar xarici dildən və fəlsəfədən də imtahan verəcəklər. İmtahanlar bitdikdən sonra ümumi nəticələrə əsasən doktoranturaya qəbul olanların adları məlum olacaq.

В Институте физики НАНА был проведен вступительный экзамен в докторантуру по специальности «Общая физика».
В состав экзаменационной комиссии под председательством директора института, члена-корреспондента НАНА Назима Мамедова вошли заместитель директора по научным вопросам данного учреждения, академик Джавад Абдинов, ученый секретарь, доктор философии по физике Заур Сулейманов, доктора физико-математических наук Абасат Исаев, Мирбаба Бабаев и Ильхам Гасанов.
В экзамене приняли участие 10 человек, из 11, подавших документы в докторантуру. Для заочного отделения доктарантуры в Институте физики по программе подготовки докторов философии на 2016-2017 учебный год выделено 5 мест.
Далее будут сданы экзамены по иностранному языку и философии. После завершения экзаменов согласно общим результатам будут обнародованы имена лиц, поступивших в докторантуру.