Bu gün AMEA-nın Əsas binasında A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış azərbaycanlı milyonçu, neft hasilatçısı, xeyriyyəçi Ağa Musa Nağıyevə həsr olunmuş "Zamanın sorağında" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə rəsmi şəxslər, Milli Məclisin deputatları, elm və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimində Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Bakı milyonçusu Ağa Musa Nağıyevdən bəhs edən yeni nəşrin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bu cür kitablar tarixi şəxsiyyətlərin həyatının öyrənilməsi, onlar haqqında gələcək nəsillərə dolğun məlumatların çatdırılması baxımından çox önəmlidir.
Diqqətə çatdırlıb ki, kitabın müəllifi Ağa Musa Nağıyevin nəvəsi və tədqiqatçısı Dilarə Ağamusa Nağıyeva, elmi redaktoru isə akademik Arif Həşimovdur.
Daha sonra çıxış edən İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova qeyd edib ki, ictimaiyyətə təqdim olunan kitabda Ağa Musa Nağıyevin sahibkarlıq, xeyriyyəçilik və ictimai fəaliyyəti kompleks şəkildə tədqiq olunmuşdur. XIX əsrin sonu XX əsrin əvvəllərində Bakı neft sənayesinin canlanmasının mədəni və ictimai həyata təsiri, Azərbaycan milyonçuları arasında öz vətənpərvərliyi, xeyirxahlığı ilə seçilən Ağa Musa Nağıyevin həyat və fəaliyyətinin çox hissəsi tarixi sənədlər əsasında öyrənilmişdir.
"Azərbaycanda xeyriyyəçilik tarixdən gələn ənənədir"- deyən N.Axundova bildirib ki, kitabda milyonçunun keçdiyi kəşməkəşli həyat yolu tam şəkildə əks olunmuş, onun millət yolunda gördüyü işlərə geniş yer verilmişdir.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Hacı Həsənovun "Ağa Musa Nağıyev: Azərbaycanın böyük sənayeçisi", həmin institutunun aparıcı elmi işçisi Sevinc Mustafayevanın "Məşhur xeyriyyəçi Ağa Musa Nağıyev" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Milli Məclisin deputatları Qənirə Paşayeva, Jalə Əliyeva, Dilarə Cəbrayılova və başqaları çıxış edənlər Ağa Musa Nağıyevin xeyriyyəçilik və ictimai fəaliyyətindən bəhs edən "Zamanın sorağında" kitabının sanballı tədqiqat əsəri olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, Bakının arxitekturasına gözəllik verən, tikdirdiyi binaların və vəsaitinin hesabına görə Ağa Musa Nağıyev 11 milyonçular sırasında birinci olmuşdur.

В НАНА состоялась презентация книги «В поисках времени»
Сегодня в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института истории имени А.А.Бакиханова состоялась презентация книги «В поисках времени», посвященной известному азербайджанскому миллионеру, нефтепромышленнику, меценату Аге Мусе Нагиеву.
В мероприятии приняли участие официальные лица, депутаты Милли Меджлиса, представители науки и общественности.
На презентации директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов рассказал о значении нового издания о бакинском миллионере Аге Мусе Нагиеве. Он отметил, что подобные книги очень важны с точки зрения изучения жизни исторических личностей и доведения до грядущих поколений подробных сведений о них.
Было отмечено, что автором книги является внучка и исследователь жизни и деятельности Аги Мусы Нагиева Дилара Агамуса Нагиева, научным редактором - академик Ариф Гашимов.
Затем выступивший и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова отметила, что в представленной книге комплексно исследована предпренимательская, благотворительная и общественная деятельность Аги Мусы Нагиева. На основе исторических документов подробно изучены влияние расцвета нефтяной промышленности в конце XIX - начале ХХ века в Баку на культурную и общественную жизнь, а также жизнь и деятельность Аги Мусы Нагиева, отличавшегося патриотизмом и благородством среди азербайджанских миллионеров.
На мероприятии были заслушаны доклады заведующего отделом Института истории, доктора философии по истории Гаджи Гасанова «Ага Муса Нагиев: крупный азербайджанский нефтепромышленник», ведущего научного сотрудника Севиндж Мустафаевой «Известный благотворитель Ага Муса Нагиев».
Депутаты Милли Меджлиса Ганира Пашаева, Жаля Алиева, Диляра Джабраилова и другие выступившие отметили, что книга «В поисках времени», повествующая о благотворительной и общественной деятельности Аги Мусы Нагиева, является фундаментальной исследовательской работой. Было отмечено, что за неоценимые заслуги в развитии архитектуры города Баку и выделенные средства имя Аги Мусы Нагиева стояло первым в списке из 11 миллионеров.