"45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova" (qısa olaraq - 45P) adlanan kiçik komet Yerə yaxınlaşır. Fevralın 11-də o, Yerə ən yaxın məsafədə olacaq (11,909,145.6 km) və, hava şəraitindən asılı olaraq, binokl və kiçik teleskoplar vasitəsilə belə müşahidə edilə biləcək.
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev bildirib ki, Günəş radiasiyası kometin buzlu nüvəsini qızdırdıqca, parıltılı qaz şırnaqları kometin yaşıl atmosferinə püskürülür. Kometin buxarlanan nüvəsi (“başı”) diatomik karbon (C2) şüalandırdığından, onun atmosferi də yaşıl rəngdə görünür.
Kiçik Planetlər Mərkəzinin məlumatına əsasən, 1950-ci illərdən bəri ilk dəfə, müasir texnologiyaların müşahidələrdə istifadə olunduğu erada bu, hər hansı bir kometin Yerə səkkizinci ən böyük yaxınlaşmasıdır. Bu isə Yerlə Ay arasındakı məsafədən təqribən 31 dəfə uzaqdır.
Kiçik ölçüsünə baxmayaraq, yaxından keçməsi kometin daha parlaq görünməsinə səbəb olur. Hesab olunur ki, bu həftənin sonunda, dan yeri sökülməzdən qabaq, 45P kometi səmada adi gözlə görünə biləcək (6-cı maqnitudlu) parlaqlığa malik olacaq. Onu müşahidə etmək üçün ən əlverişli vaxt fevralın 9-dan 12-dək Günəş çıxmazdan qabaq alaqaranlıq saatlardır. Komet səmanın şərq hissəsində Herkules bürcünün qarşısından “üzüb” keçəcək, həvəskar və peşəkar astronomlar üçün şəkillər çəkmək fürsəti yaranacaq.

На нашу планету приближается комета, обладающая зеленой атмосферой
Маленькая комета с длинным международным обозначением «45P/Хонда-Мркос-Паждусакова» (вкратце - 45P) приближается к Земле. 11 февраля она пройдет на максимально близком расстоянии от нашей планеты (11,909,145.6 км), и в зависимости от погодных условий, ее можно будет наблюдать с помощью бинокля или малых телескопов.
Заместитель директора Шамахинской астрофизической обсерватории имени Н.Туси НАНА, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев сообщил, что солнечная радиация накаляет ледяное ядро кометы, и струи светящегося газа распыляются на ее зеленую атмосферу. Испаряющееся ядро («головка») кометы, облучая диуглерод (C2), создает зеленую атмосферу вокруг кометы.
По данным Центра малых планет, это является по счету восьмым самым большим сближением небольшого небесного тела на нашу планету, зафиксированным начиная с 1950 года с использованием современных технологий. Это примерно в 31 раза далеко, чем расстояние от Земли до Луны.
Несмотря на небольшие размеры, благодаря близкому расстоянию комета ясно различается. Считается, что в конце текущей недели перед рассветом комета 45P будет обладать сиянием, позволяющим увидеть ее в небе невооруженным глазом (магнитудой 6). Наиболее благоприятным временем для наблюдения за кометой – темные часы до восхода Солнца 9-12 февраля. Комета пролетит мимо созвездия Геркулес в восточной части неба. Это создаст благоприятные условия для съемки фотографий профессиональными астрономами и астрономами-любителями.