"45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova" (qısa olaraq - 45P) adlanan kiçik komet Yerə yaxınlaşır. Fevralın 11-də o, Yerə ən yaxın məsafədə olacaq (11,909,145.6 km) və, hava şəraitindən asılı olaraq, binokl və kiçik teleskoplar vasitəsilə belə müşahidə edilə biləcək.
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev bildirib ki, Günəş radiasiyası kometin buzlu nüvəsini qızdırdıqca, parıltılı qaz şırnaqları kometin yaşıl atmosferinə püskürülür. Kometin buxarlanan nüvəsi (“başı”) diatomik karbon (C2) şüalandırdığından, onun atmosferi də yaşıl rəngdə görünür.
Kiçik Planetlər Mərkəzinin məlumatına əsasən, 1950-ci illərdən bəri ilk dəfə, müasir texnologiyaların müşahidələrdə istifadə olunduğu erada bu, hər hansı bir kometin Yerə səkkizinci ən böyük yaxınlaşmasıdır. Bu isə Yerlə Ay arasındakı məsafədən təqribən 31 dəfə uzaqdır.
Kiçik ölçüsünə baxmayaraq, yaxından keçməsi kometin daha parlaq görünməsinə səbəb olur. Hesab olunur ki, bu həftənin sonunda, dan yeri sökülməzdən qabaq, 45P kometi səmada adi gözlə görünə biləcək (6-cı maqnitudlu) parlaqlığa malik olacaq. Onu müşahidə etmək üçün ən əlverişli vaxt fevralın 9-dan 12-dək Günəş çıxmazdan qabaq alaqaranlıq saatlardır. Komet səmanın şərq hissəsində Herkules bürcünün qarşısından “üzüb” keçəcək, həvəskar və peşəkar astronomlar üçün şəkillər çəkmək fürsəti yaranacaq.

Green comet approaches the Earth
A small comet dubbed "45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova" (shortly – 45P) approaches the Earth. On February 11, it will pass at close distance to Earth (11, 909, 145.6 km) and depending on climate can be seen through small telescopes and even binoculars.
Deputy Director of Shamakhy Astrophysical Observatory named after N.Tusi, PhD in Physics-Math Elchin Babayev stated that, while solar radiation heats icy nucleus of the comet, glittering gas streams are erupted to the green atmosphere of comet. As evaporated core ("head") of the comet irradiates diatomic carbon (C2), its atmosphere seems to be green.
According to the Minor Planets Center, the first time since the 1950s, during the era of using modern technology in observations, it is the eighth approach of any largest comet to the Earth. And this is approximately 31 times farther distance of Earth from the Moon.
Despite the small size, close approach of comet makes it look brighter. It is believed that at the end of this week, before dawn, 45P comet can be seen with the naked eye (6th magnitude). It is the most convenient time to observe from February 9 to 12, hours before dawn.