AMEA ilə media qurumları arasında informasiya mübadiləsinin aparılması vacibdir
Fevralın 8-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə “İnformasiya təminatında mövcud durum: media və kitabxana əməkdaşlığı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli elmi yeniliklərin, elmin inkişafı istiqamətində aparılan islahatlarla bağlı məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında media nümayəndələrinin rolundan, ölkədə mətbuat işçiləri üçün yaradılan şəraitdən danışıb. Alim bu gün Azərbaycanda güclü medianın formalaşdığını qeyd edib.
AMEA ilə media qurumları arasında əlaqələrin əhəmiyyətini önə çəkən akademik İ.Həbibbəyli bu əlaqələrin daha güclənməsi istiqamətində fəaliyyətin genişləndiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Sonra çıxış edən Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov mətbuatın hazırkı vəziyyətindən, son dövrlərdə bu sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən söhbət açıb. Bildirib ki, AMEA ilə media qurumları arasında informasiya mübadiləsinin aparılması vacibdir. Bu həm cəmiyyət üçün, həm də Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği üçün çox faydalı nəticələr verə bilər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun icraçı direktoru Vüqar Səfərli rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən danışıb.
Digər çıxış edənlər tədbirin əhəmiyyətindən danışıb, AMEA və media əlaqələrinin qurulmasının vacibliyini vurğulayıblar.

Важно проведение обмена информацией между средствами массовой информации
8 февраля в Центральной научной библиотеке при совместной организации этой структуры и Совета прессы Азербайджана состоялось мероприятие на тему «Текущая ситуация в информационном обеспечении: сотрудничество средств массовой информации и библиотек».
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о роли средств массовой информации в деле информирования широкой общественности о научных новшествах, сведениях касательно реформ, проведенных в сфере развития науки, а также об условиях, созданных в стране для представителей прессы.
Выдвинув на передний план важность отношений между НАНА и организациями средств массовой информации, академик И.Габиббейли выразил уверенность в расширении деятельности в дальнейшем укреплении этих связей.
Выступивший далее председатель Совета прессы Афлатун Амашов рассказал о текущем состоянии медиа, а также проделанной работе по развитию этой отрасли. Была также отмечена важность содействия обмену информацией между организациями средств массовой информации. Подчеркнул, что это может дать полезные результаты в пропаганде азербайджанских реалий.
Другие выступившие рассказали о важности мероприятия, подчеркнули важность налаживания связей между НАНА и средствами массовой информации.