AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində 4 yeni çay sortu hazırlanıb
Azərbaycanda çay plantasiyalarının məhsuldarlığının və məhsulun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, Lənkəran-Astara bölgəsinin özünəməxsus torpaq-iqlim şəraitində çayın yeni sortlarının yaradılması, onların təsərrüfatlara tətbiq edilməsi əsas məqsəd kimi qarşıya qoyulmuşdur.
Məlumdur ki, AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində bu elmi qurumun direktoru, professor Fərman Quliyevin rəhbərliyi altında çay bitkisinin sort və formalarının toplanması, ən qiymətlilərinin seçilməsi, yeni sortların yaradılması istiqamətində araşdırmalar aparılır.
Bu tədqiqatlar çərçivəsində AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran Çay filialında prof. F.Quliyevin müəllifi olduğu 4 – “Fərmançay”, “Lənkəran”, “Xəzər”, “Fərmançay Çəhrayı” çay sortları Seleksiya Nailiyyətlərinin Sınağı və Mühafizəsi üzrə Dövlət Komissiyasına təqdim edilmişdir.
Gələcəkdə bu sortların artırılaraq təsərrüfatlara verilməsi ölkə ərazisində çayçılığın intensiv inkişaf etdirilməsinə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, F.Quliyevin çay, limon, narıngi, portağal, qreypfrut, feyxoa, zeytun, kivi, innab, əncir, badam, nəcib dəfnə və s. kimi subtropik dərman bitkiləri üzərində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri təsərrüfatda geniş tətbiq edilərək, ali məktəblərin tədris proqramlarına, tədris vəsaitlərinə daxil edilmiş, xarici dillərə tərcümə olunmuşdur.

4 new tea sorts developed in Lankaran Regional Scientific Center of ANAS
Improve productivity and product quality of tea plantations in Azerbaijan, creating new tea sorts on Lankaran-Astara region's unique soil and climate conditions, and applying them to the farms were set forth as main goal.
It is known that, guided by director of this scientific venture, Professor Farman Guliyev studies are carried out in the direction of collecting tea plant varieties and forms, selecting the valuables, and creating new sorts.
As part of these studies Lankaran Regional Scientific Center of ANAS submitted the State Commission for Testing and Protection of Selection Achievements 4 tea sorts by Professor of Tea branch Lankaran Research Institute of Horiculture and Tea growing, Ministry of Agriculture of Azerbaijan, Farman Guliyev - "Farmanchay", "Khazar", "Farmanchay chahrai "," Lankaran”.
In the future, the provision of these varieties allows the economy to intensive development of tea-growing in the country.
Note that outputs of F.Guliyev’s studies over such subtropical herbs as tea, lemon, orange, grapefruit, pineapple guava, tangerines, figs, almonds, laurels, olives, kiwi and others is widely applicable in the agriculture, were translated into foreign languages and are included in the curricula of higher education institutions.