AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində 4 yeni çay sortu hazırlanıb
Azərbaycanda çay plantasiyalarının məhsuldarlığının və məhsulun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, Lənkəran-Astara bölgəsinin özünəməxsus torpaq-iqlim şəraitində çayın yeni sortlarının yaradılması, onların təsərrüfatlara tətbiq edilməsi əsas məqsəd kimi qarşıya qoyulmuşdur.
Məlumdur ki, AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində bu elmi qurumun direktoru, professor Fərman Quliyevin rəhbərliyi altında çay bitkisinin sort və formalarının toplanması, ən qiymətlilərinin seçilməsi, yeni sortların yaradılması istiqamətində araşdırmalar aparılır.
Bu tədqiqatlar çərçivəsində AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Meyvəçilik və Çayçılıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Lənkəran Çay filialında prof. F.Quliyevin müəllifi olduğu 4 – “Fərmançay”, “Lənkəran”, “Xəzər”, “Fərmançay Çəhrayı” çay sortları Seleksiya Nailiyyətlərinin Sınağı və Mühafizəsi üzrə Dövlət Komissiyasına təqdim edilmişdir.
Gələcəkdə bu sortların artırılaraq təsərrüfatlara verilməsi ölkə ərazisində çayçılığın intensiv inkişaf etdirilməsinə imkan verəcək.
Qeyd edək ki, F.Quliyevin çay, limon, narıngi, portağal, qreypfrut, feyxoa, zeytun, kivi, innab, əncir, badam, nəcib dəfnə və s. kimi subtropik dərman bitkiləri üzərində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri təsərrüfatda geniş tətbiq edilərək, ali məktəblərin tədris proqramlarına, tədris vəsaitlərinə daxil edilmiş, xarici dillərə tərcümə olunmuşdur.

Повышение производительность чайных плантаций и улучшение качества продукции в Азербайджане, создание новых сортов чая в своеобразных почвенно-климатических условиях Лянкоран-Астаринского региона, их применение в хозяйстве входят в число основных поставленных задач.
Известно, что в Лянкоранском региональном научном центре НАНА под руководством директора этого научного учреждения, профессора Фармана Гулиева проводятся исследования, направленные на сбор сортов и форм чая, отбор самых ценных, создание новых сортов.
В рамках этих исследований Лянкоранским региональным научным центром НАНА в Государственную комиссию по испытанию и защите селекционных достижений было представлено 4 сорта чая профессора филиала Лянкорань чай Научно-исследовательского института плодоводства и чаеводства Министерства сельского хозяйства АР Фармана Гулиева – «Фарманчай», «Хазар», «Фарманчай чахраи», «Лянкорань».
В дальнейшем предоставление этих сортов хозяйству позволит интенсивному развитию чаеводства на территории страны.
Отметим, что, широко применяясь в хозяйстве результаты научно-исследовательских работ, проведенных Ф.Гулиевым над такими субтропическими лекарственными растениями, как чай, лимон, апельсин, грейпфрут, фейхоа, мандарины, инжир, миндаль, лавры, оливки, киви и другими, были переведены на иностранные языки и включены в учебные программы высших учебных заведений.