Dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli, ixtisaslaşdırılmış elmi jurnallarında çap olunmuş məqalələrə rəy verilmə prossesi elmi əsərlərin seçim və qiymətləndirilməsində ən mühüm və kritik addımdır. Dünya elmi ictimaiyyətində məqalələrin obyektiv qiymətləndirilməsi və yüksək nəşr keyfiyyətinin təmin olunmasında rəyçilərin həlledici rolu vardır.
“Elsevier” beynəlxalq elmi nəşriyyatı 2013-cü ildən başlayaraq rəyçilər icmasının dəstəklənməsi istiqamətində ilk addımı ataraq “Ən yaxşı hakimlər” illik müsabiqəsini keçirmiş və onlara sertifikatlar təqdim etmişdir. Beləliklə, rəylərin operativliyi, keyfiyyəti və tezliyi müsabiqənin meyarları olaraq müəyyənləşdirilmişdir ki, bu da rəyçiləri daha çox fədakarlıq və peşəkarlıq göstərməyə ruhlandırmışdır.
Bu il “Journal of Mathematical Analysis and Applications” jurnalının ən yaxşı rəyçi müsabiqəsinin qaliblərindən biri də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vaqif Quliyev olmuşdur. Harmonik analizin müasir problemlərinin tədqiqatı ilə məşğul olan alim 250-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
V.Quliyevin uzun illik zəngin elmi fəaliyyəti və fədakar əməyi nəticəsində əldə etdiyi bu nailiyyət Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq aləmdə yüksək səviyyədə tanınmasını sürətləndirməklə yanaşı, onların daha dərin elmi araşdırmalar aparmasına, dünya elminə töhfələr verməsinə imkan yaradacaq.

Рецензирование статей, представляемых исследователями в профильные журналы является важнейшим и критически важным этапом отбора научных публикаций. В научном сообществе крайне высока оценка значительных усилий и времени, а также признание решающей роли рецензентов, которую они играют в обеспечении качества публикуемых статей.
В качестве первого шага в направлении поддержания сообщества рецензентов, стала реализация европейским научным издательством Elsevier ежегодного конкурса и присуждения сертификатов лучших рецензентов публикуемых издательством журналов. Начиная с 2013 года в качестве критериев конкурса рецензентов Elsevier выбраны оперативность отзывов, качество и частоту рецензирования публикаций, поощряя тем самым лучших рецензентов, чьи усилия, самоотверженность и высокий профессионализм отличили их текущем году.
Одним из победителей конкурса на звание лучшего рецензента Journal of Mathematical Analysis and Applications, проведенного издательством Elsevier, стал заместитель директора Института математики и механики, член-корреспондент НАН Азербайджана, доктор физико-математических наук, профессор Вагиф Гулиев.
Будучи известным ученым - специалистом в области исследований современных проблем гармонического анализа, автором более 250 научных работ, член-корреспондент НАН Азербайджана, профессор Вагиф Гулиев заслужил высокую оценку авторитетного международного издательства. Это является признанием высокого уровня азербайджанских ученых, их места в мировом научном сообществе.