Dünyanın nüfuzlu, yüksək istinad indeksli, ixtisaslaşdırılmış elmi jurnallarında çap olunmuş məqalələrə rəy verilmə prossesi elmi əsərlərin seçim və qiymətləndirilməsində ən mühüm və kritik addımdır. Dünya elmi ictimaiyyətində məqalələrin obyektiv qiymətləndirilməsi və yüksək nəşr keyfiyyətinin təmin olunmasında rəyçilərin həlledici rolu vardır.
“Elsevier” beynəlxalq elmi nəşriyyatı 2013-cü ildən başlayaraq rəyçilər icmasının dəstəklənməsi istiqamətində ilk addımı ataraq “Ən yaxşı hakimlər” illik müsabiqəsini keçirmiş və onlara sertifikatlar təqdim etmişdir. Beləliklə, rəylərin operativliyi, keyfiyyəti və tezliyi müsabiqənin meyarları olaraq müəyyənləşdirilmişdir ki, bu da rəyçiləri daha çox fədakarlıq və peşəkarlıq göstərməyə ruhlandırmışdır.
Bu il “Journal of Mathematical Analysis and Applications” jurnalının ən yaxşı rəyçi müsabiqəsinin qaliblərindən biri də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vaqif Quliyev olmuşdur. Harmonik analizin müasir problemlərinin tədqiqatı ilə məşğul olan alim 250-dən artıq elmi məqalənin müəllifidir.
V.Quliyevin uzun illik zəngin elmi fəaliyyəti və fədakar əməyi nəticəsində əldə etdiyi bu nailiyyət Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq aləmdə yüksək səviyyədə tanınmasını sürətləndirməklə yanaşı, onların daha dərin elmi araşdırmalar aparmasına, dünya elminə töhfələr verməsinə imkan yaradacaq.

Scientist of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS became the winner of the contest for the best reviewer
Review of articles submitted by researchers to profiled journals is the most important and critical step in the selection of scientific publications. The scientific community is extremely high estimating the time and effort, as well as the recognition of the crucial role of the reviewers that they play in ensuring the quality of published articles.
As the first step in the direction of maintenance of community of reviewers, there was an implementation by the European scientific publishing house Elsevier of annual tender and award of certificates of the best reviewers of the magazines published by publishing house. Since 2013 as criteria of tender of reviewers of Elsevier are chosen efficiency of feedbacks, quality and frequency of reviewing of publications, encouraging with that the best reviewers, whose efforts, dedication and high professionalism distinguished them the current year.
One of the winners of the competition for the best reviewer Journal of Mathematical Analysis and Applications, held by publisher Elsevier, became deputy director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Vagif Guliyev.
As a famous scientist - the expert in the field of contemporary problems of harmonic analysis studies, the author of over 250 scientific papers, corresponding member of ANAS, Professor Vagif Guliyev highly appreciated by authoritative international publishing. It is recognition of the high level of Azerbaijani scientists, their place in the world scientific community.