Fevralın 22-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva Xocalı faciəsinin ağır nəticələri barədə danışıb, xalqımızın bu günü böyük hüzn və kədərlə qeyd etdiyini söyləyib. Alim ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra Milli Məclis tərəfindən bu hadisələrə hüquqi-siyasi qiymət verildiyini bildirib. O, İslam Konfransı Təşkilatı Parlamentlər İttifaqının Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyasına dəstək olaraq qəbul etdiyi bəyannamələrdən danışıb.
Tədbirdə institutun Din və ictimai fikir tarixi şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Esmeralda Həsənova, Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Vilayət Cəfərov, Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə, Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev və başqaları çıxış edərək Xocalı faciəsini bəşəriyyətə qarşı ən böyük ədalətsizlik adlandırıblar. Onlar insanlığa qarşı cinayət törədənlərin cəzasız qalmayacaqlarını bildiriblər.

On February 22, Institute of Oriental Studies named after Academician Ziya Bunyadov commemorated the memory of Khojaly victims.
Director of the institute, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva spoke of heavy consequences of Khojaly tragedy and stated that, only after national leader Heydar Aliyev’s return to the power for the second time, Milli Majlis legally and politically estimated these events. She spoke about the proclamations, adopted by the Parliamentary Union of the Organization of Islamic Conference in support of the international campaign "Justice for Khojaly", initiated by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
At the event, Head of the Department of Religion and Social Thought of the institute, PhD in Philosophy Esmeralda Hasanova, head of the Department of Arabic Philology, Doctor of Philological sciences Vilayat Jafarov, Head of the Department of South Azerbaijan, PhD in History Samad Bayramzade, Head of the Department of Central Asian countries, Doctor of Economics Dunyamali Veliyev and others called Khojaly tragedy as the biggest injustice against humanity. They expressed confidence that the perpetrators of crimes against humanity will not go unpunished.