Fevralın 22-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva Xocalı faciəsinin ağır nəticələri barədə danışıb, xalqımızın bu günü böyük hüzn və kədərlə qeyd etdiyini söyləyib. Alim ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra Milli Məclis tərəfindən bu hadisələrə hüquqi-siyasi qiymət verildiyini bildirib. O, İslam Konfransı Təşkilatı Parlamentlər İttifaqının Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyasına dəstək olaraq qəbul etdiyi bəyannamələrdən danışıb.
Tədbirdə institutun Din və ictimai fikir tarixi şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Esmeralda Həsənova, Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Vilayət Cəfərov, Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə, Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev və başqaları çıxış edərək Xocalı faciəsini bəşəriyyətə qarşı ən böyük ədalətsizlik adlandırıblar. Onlar insanlığa qarşı cinayət törədənlərin cəzasız qalmayacaqlarını bildiriblər.

22 февраля в Институте востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА почтена память жертв Ходжалинской трагедии.
Выступив на мероприятии, директор института, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева рассказала о тяжелых последствиях Ходжалинской трагедии и отметила, что наш народ вспоминает этот день с большой скорбью и печалью. Ученый сообщила, что после прихода к власти во второй раз общенационального лидера Гейдара Алиева этим событиям была дана политико-правовая оценка. Она рассказала о прокламациях, принятых Парламентским союзом организации исламской конференции в поддержку международной кампании «Справедливость для Ходжалы», осуществляемой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
На мероприятии заведующий Отделом истории религии и общественной мысли института, доктор философии по философии Эсмеральда Гасанова, заведующий Отделом арабской филологии, доктор филологических наук Вилаят Джафаров, заведующий Отделом Южного Азербайджана, доктор философии по истории Самед Байрамзаде, заведующий Отделом стран Центральной Азии, доктор экономических наук Дуньямалы Велиев и другие назвали Ходжалинскую трагедию самой большой несправедливостью против человечества. Они выразили уверенность в том, что виновники преступления против человечности не останутся безнаказанными.