AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünə həsr olunmuş “Xocalı soyqırımı: Vəhşilik aktı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tədbiri açaraq erməni cəlladlarının Azərbaycan xalqına qarşı sоyqırımı siyasəti yeritmələrindən, sоydaşlarımızı repressiya, depоrtasiyaya məruz qоymalarından, etnik təmizləmə aparmalarından, ərazilərimizin bir hissəsini işğal etmələrindən bəhs edib. Qeyd edib ki, erməni quldurlarının Xocalıya hücumu zamanı qocalar, qadınlar, uşaqlar xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, mülki əhali itkin düşüb, əsir götürülüb. Bildirilib ki, bəşər tarixində misli görünməmiş bu faciənin beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasına ümummilli lider Heydər Əliyev nail olub. Ulu öndərin təşəbbüsü və səyi nəticəsində Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral Xocalı soyqırımı günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları “Xocalı faciəsinə gedən yol”, “Xocalı faciəsi azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımdır”, “Xocalı soyqırımının azərbaycanlıların milli şüuruna təsiri”, “Xocalı faciəsində erməni terror təşkilatlarının iştirakı” mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətin dünyaya çatdırılması istiqamətində aparılan sistemli tədbirlərdən bəhs edən natiqlər Azərbaycan xalqının torpaqların düşmən tapdağı altında olması ilə heç vaxt barışmayacağını bildiriblər.

В Нахчыванском отделении НАНА состоялась посвященная 25-й годовщине Ходжалинского геноцида научная конференция на тему «Ходжалинский геноцид: Акт варварства».
Открывая мероприятие, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о политике геноцида, проведенной армянскими палачами против азербайджанского народа, о подвергании наших соотечественников репрессии и депортации.
Он отметил, что во время нападения армянских бандитов в Ходжалы старики, женщины, дети были убиты с особой жестокостью, мирное население пропало без вести и взято в плен. Было отмечено, что общенациональный лидер Гейдар Алиев добился признания этой невиданной в истории человечества трагедии на международном уровне. По инициативе и благодаря усилиям великого лидера после принятия соответствующего решения в Милли Меджлисе 26 февраля стал отмечаться как день геноцида в Ходжалы.
На мероприятии сотрудники Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения выступили с научными докладами «Путь, ведущий к Ходжалинскому геноциду», «Трагедия в Ходжалы – геноцид, совершенный против азербайджанцев», «Влияние Ходжалинского геноцида на национальное сознание азербайджанцев», «Участие армянских террористических организаций в совершении Ходжалинской трагедии».
В заключение были продемонстрированы фотоснимки и документы, отражающие реальные факты о Ходжалинском геноциде.