AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümünə həsr olunmuş “Xocalı soyqırımı: Vəhşilik aktı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev tədbiri açaraq erməni cəlladlarının Azərbaycan xalqına qarşı sоyqırımı siyasəti yeritmələrindən, sоydaşlarımızı repressiya, depоrtasiyaya məruz qоymalarından, etnik təmizləmə aparmalarından, ərazilərimizin bir hissəsini işğal etmələrindən bəhs edib. Qeyd edib ki, erməni quldurlarının Xocalıya hücumu zamanı qocalar, qadınlar, uşaqlar xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, mülki əhali itkin düşüb, əsir götürülüb. Bildirilib ki, bəşər tarixində misli görünməmiş bu faciənin beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasına ümummilli lider Heydər Əliyev nail olub. Ulu öndərin təşəbbüsü və səyi nəticəsində Milli Məclisdə qəbul edilən müvafiq qərardan sonra 26 fevral Xocalı soyqırımı günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
Tədbirdə Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları “Xocalı faciəsinə gedən yol”, “Xocalı faciəsi azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımdır”, “Xocalı soyqırımının azərbaycanlıların milli şüuruna təsiri”, “Xocalı faciəsində erməni terror təşkilatlarının iştirakı” mövzusunda elmi məruzələrlə çıxış ediblər. Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətin dünyaya çatdırılması istiqamətində aparılan sistemli tədbirlərdən bəhs edən natiqlər Azərbaycan xalqının torpaqların düşmən tapdağı altında olması ilə heç vaxt barışmayacağını bildiriblər.

“Khojaly genocide: the act of vandalism” scientific conference held
ANAS Nakhchivan Branch has held scientific conference on “Khojaly genocide” the act of vandalism” devoted to the 25th anniversary of Khojaly genocide.
Chairman of Nakhchivan Branch Academician Ismayil Hajiyev spoke of the genocide policy against Azerbaijanis by Armenian butchers, their exposure our fellows to the repression, deportation, conduct ethnic cleansing, and occupy a portion of our territories. He noted that while attack of Armenians in Khojaly, the elderly, women and children were brutally killed, the civilians went missing and taken prisoner. It was noted that this unprecedented tragedy in the history of humanity has achieved international recognition by national leader Heydar Aliyev in global arena. As a result of great leader's initiative and efforts relevant resolution adopted by the Parliament on February 26 is marked as the day of the Khojaly genocide.
At the event, associates of the Institute of History, Ethnography and Archeology delivered lectures on following topics: “"The road to the Khojaly tragedy", "Khojaly tragedy is a genocide committed against Azerbaijanis", "The influence of Khojaly genocide to national consciousness of Azerbaijanis", "Participation of Armenian terrorist organization in Khojaly tragedy”.