Ankarada “Molla Pənah Vaqif ili”nin açılış mərasimi keçirilib
Ankarada Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY) tərəfindən XVIII əsr Azərbaycan poeziyasının parlaq siması, görkəmli şairi, məşhur siyasi və dövlət xadimi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyi münasibətilə 2017-ci ilin “Molla Pənah Vaqif ili” elan edilməsi münasibətilə anma mərasimi təşkil olunub.
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının, Azərbaycanın və Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm nazirliklərinin, Azərbaycan Milli Kitabxanasının, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə TÜRKSOY-un qərargahında keçirilən mərasimdə rəsmi şəxslər, diplomatlar, Ankara ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, şeirsevərlər və digər şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın TÜRKSOY-dakı rəsmi təmsilçisi Elçin Qafarlı “Molla Pənah Vaqif ili” və bu münasibətlə təşkil olunan mərasimlər barədə məlumat verib.
TRT-nin Ankara radiosu Xorunun ifasında Vaqifin “Durnalar” şeirinə bəstələnmiş mahnı səsləndirildikdən sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının arxiv fondunda saxlanılan M.P.Vaqifin, onun haqqında yazılmış, başqa dillərə tərcümə olunmuş əsərlərdən ibarət sərginin açılışı olub.
Rəsmi açılış mərasimində TÜRKSOY-un baş katibi Düsen Kaseinov, mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Faiq Bağırov, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Nihat Gül çıxış ediblər.
Çıxışlarda böyük şair Molla Pənah Vaqifin poeziya yaradıcılığı, onun diplomatik səyləri, dövlət işlərindəki uğurları və digər məqamlardan bəhs olunub. TÜRKSOY-un fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən çıxışçılar əminliklə ifadə ediblər ki, türk xalqlarının tarixi şəxsiyyətlərinin, o cümlədən görkəmli ədəblərin həyat və fəaliyyətinin tanıdılmasına göstərilən diqqət türkdilli xalqları daha möhkəm tellərlə bağlayır və qarşılıqlı olaraq tanıdır.
D.Kaseinov və N.Gül TÜRKSOY-un həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətindən, qarşıda duran vəzifələrdən bəhs ediblər. Qeyd olunub ki, türk dünyasının parlaq ədəbi simalarından olan Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığına və şəxsiyyətinə göstərilən diqqət bütün türkdilli ədiblərə olan qayğının tərkib hissəsi və davamıdır. Onun yaradıcılığı təkcə Azərbaycan xalqının yox, bütün türk dünyasının ədəbiyyat xəzinəsi üçün tükənməz sərvətdir.
Mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev, Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Faiq Bağırov ölkəmizdə M.P.Vaqif yaradıcılığına və şəxsiyyətinə həmişə böyük ehtiram göstərildiyini ifadə ediblər. Diqqətə çatdırılıb ki, 1982-ci il yanvarın 14-də ulu öndər Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzi Şuşa şəhərində şairin məzarı üzərində məqbərə ucaldılıb. Təəssüflə qeyd olunub ki, 1992-ci il mayın 8-də Ermənistanın silahlı quldur dəstələri tərəfindən işğal olunan Şuşada bütün maddi-mədəniyyət abidələri, o cümlədən Vaqifin məzarı və məqbərəsi amansızcasına dağıdılıb.
Vaqifin yaradıcılığının həmişə böyük məhəbbətlə sevildiyini diqqətə çatdıran Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti G.Əfəndiyeva bildirib ki, onun yaradıcılığı təkcə Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının ortaq sərvətidir. Prezident İlham Əliyevin Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyi barədə məlum Sərəncamı böyük şairin şəxsiyyətinə göstərilən ehtiramdır. Azərbaycanın təşəbbüsü, Türkiyə və Qazaxıstanın dəstəyi ilə Molla Pənah Vaqif UNESCO-nun “2016-2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramına” daxil edilməsi onun yaradıcılığına verilən yüksək qiymətdir. Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu da türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərinin, o cümlədən Vaqifin bədii irsinin qorunması və inkişafı istiqamətində əməli addımlar atmağı qarşısına məqsəd qoyub.
Açılışdan sonra Molla Pənah Vaqifin həyat və yaradıcılığını əks etdirən film nümayiş olunub.
Professor Ahmed Bican Ercilasunun sədrliyi ilə panel keçirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli, Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov, Avrasiya Yazıçılar Birliyinin sədr müavini, şair Ali Akbaş, Qazaxıstanın TÜRKSOY-dakı rəsmi təmsilçisi, dosent Askar Turganbayev və dosent Yıldız İsmayilova Molla Pənah Vaqif yaradıcılığının ayrı-ayrı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Molla Pənah Vaqif yaradıcılığının ayrı-ayrı istiqamətlərindən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli və professor Kərim Tahirov bildiriblər ki, Vaqif poeziyası tarixə, köklərə, mənəvi dəyərlərə bağlılığı, xalq ruhunu ifadə etməklə, eləcə də Azərbaycan dilini yad təsirlərdən qorumaqla həyata vəsiqə qazanmış ədəbiyyat incisidir. AMEA-da və Azərbaycan milli kitabxanasında Vaqif yaradıcılığını əhatə edən zəngin kitab fondu mövcuddur. Bu əsərləri türk dünyasında tanıtmaq, eləcə də dünya ədəbiyyatı sırasına daxil etmək qarşıda duran mühüm vəzifələrdəndir.
İrəvan Dövlət Azərbaycan Dram Teatrının aktrisası Zülfiyyə İsmayılova Vaqifin şeirlərini oxuyub.
Sonra türkiyəli aşıq Selahettin Dündar sazda ifa ilə Vaqifin şeirlərindən parçalar səsləndirib.
Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Milli Kitabxanasının və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası adından TÜRKSOY-a rəsm tablosu və dəyərli kitablar hədiyyə olunub.

The International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) in Ankara organized a commemoration ceremony on the occasion of the 300th anniversary of the birth of a prominent representative of Azerbaijani poetry of the 18th century, a well-known poet, prominent politician and statesman in connection with the announcement of 2017 "The Year of Mollah Panah Vagif".
Officials, diplomats, the famous representatives of the public of Ankara, scientists and cultures, fans of poetry and others participated in the action which took place in TÜRKSOY headquarters with joint organizational support to the International organization of Turkic culture, the Ministries of Culture and Tourism of Turkey and Azerbaijan, National library of Azerbaijan, the International fund of Turkic culture and heritage.
At first the official representative of TÜRKSOY Azerbaijan in Elchin Gafarli informed about "Year of Mollah Panah Vagif" and the ceremonies organized on this case.
After the performance of the song written to Vagif's poem "Zhuravli" at the radio of Ankara TRT, an exhibition of Vagif's works was opened, as well as works written about him and works translated into other languages.
The secretary general of TÜRKSOY Dyusen Kaseinov, the First Deputy Minister of Culture and Tourism Vagif Aliyev, the ambassador of Azerbaijan in Ankara Faig Bagirov, the president of the International fund of Turkic culture and heritage Gyunay Efendiyeva and the deputy minister of culture and tourism of Turkey Nihat Gül have made a speech at the official opening ceremony.
In performances was narrated about poetic creativity Panakh Vagif's Malls, about his diplomatic efforts, achievements in public affairs and other factors. Acted expressed confidence that the attention paid to historic figures of the Turkic people, promotion of life and activities of prominent writers promotes a bigger strengthening of ties between the Turkic-speaking countries.
D. Kaseinov and N. Gül told about value of the projects performed by TÜRKSOY, and the forthcoming tasks. It was noted that the attention paid to creativity and the identity of one of the brightest representatives of literature of the Turkic world Panakh Vagif's Malls is an indicator of respect for Turkic-speaking writers.
The First Deputy Minister of Culture and Tourism Vagif Aliyev, the ambassador of Azerbaijan in Ankara Faig Bagirov noted that they in our country always with great respect treat the personality and M. P. Vagif's creativity. It was brought to attention, chto14 January, 1982 on a direct initiative and with the assistance of the great leader Heydar Aliyev in the ancient cultural center of Azerbaijan - Shusha over a grave of the poet the mausoleum was erected. It was with regret noted that, in Shusha occupied by the armed gangster groups of Armenia on May 8, 1992 all monuments of material culture including a grave and Vagif's mausoleum were destroyed.
The President of the International, the fund of the Turkish culture and heritage. G.Efendiyev who has made a speech at an event that has not only been in Azerbaijan, but also in all Turkic worlds. The known Order of the President Ilham Aliyev about the celebration of the 300-year anniversary Panakh Vagif's Malls is a manifestation of the great respect and respect for memory of the poet. Inclusion Panakh Vagif's Malla in "The Program of the Anniversaries of Selected Persons and Significant Events of 2016-2017" of UNESCO at the initiative of Azerbaijan and with the assistance of Turkey and Kazakhstan testifies to a creativity appreciation Panakh Vagif's Malla.
After opening the movie, reflecting life and creativity Panakh Vagif's Malla has been shown.
Under the chairmanship of Professor Ahmet Bizhan Erhhilasun the panel meeting has taken place.
Vice-President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Director of the Nizami Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli, Director of the National Library Kerim Tairov, deputy chairman of the Writers' Union of Eurasia, poet Ali Akbash, official representative of Kazakhstan in TURKSOY, associate professor Askar Turganbaev and associate professor Yildiz Ismailova shared their views on Various directions of Molla Panah Vagif's creative work.
Speaking about the separate directions of Molla Panah Vagif's creativity, academician Isa Habibbeyli and Professor Kerim Tahirov noted that Vagif's poetry is the pearl of literature expressing the people's spirit and adherence to history, their roots and moral values, and also protecting our native language from external influences. In the National Academy of Sciences and the Azerbaijan National Library there is a rich book fund covering Vagif's work. Popularization of these works in the Turkic world, as well as inclusion in the list of world literature is one of the important tasks.