AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Nadir kitab fondunun inciləri”nin təqdimatı olub.
Tədbirdə kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova bu cür təqdimatların keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, məqsəd Mərkəzi Elmi Kitabxanada mühafizə olunan zəngin ədəbiyyatı, faktları, Azərbaycan haqqında həqiqətləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaqdır.
L.İmanova “Azərbaycan tarixi dünya rəssamlarının əsərində" albomunun çapa verildiyini və bir neçə ay ərzində istifadə olunacağını qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən kitabxananın Nadir kitab fondunun rəhbəri Gülarə Xələfova hazırda Nadir fondda 15037 nüsxə ədəbiyyatın qorunub saxlandığını, bunlardan 759 nüsxənin XX əsrin 30-cu illərində nəşr olunmuş Azərbaycan dilində ədəbiyyat olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Fondda nəşr tarixinə görə ən qədim kitab 1508-ci ildə qədim latın dilində çap olunmuş “Aristotelin iqtisadiyyatına dair Leonardo Aretininin fikirləri” adlı ədəbiyyatdır. Nadir fondun həcmcə ən iri kitabı (54x64 sm) Edvard Stebbinqin “The Holy Carpet of the Mosque at Ardebıl – London, 1893” əsəridir. Ən kiçik kitab (3,5x4,5 sm) Belarus şairi Yanka Kupalanın şeirlər məcmuəsidir. Fondda tərtibatı ilə xüsusi olaraq seçilən ədəbiyyat isə firuzə qaşlarla bəzədilmiş “Ebers G.Aegypten: İm Bild und Wort. – Stutgart; Leipzig, 1879” kitabıdır.
Nadir kitab fondunun əməkdaşı Leyla Ələkbərli Azərbaycan fondunun incilərindən bəhs edərək qeyd edib ki, “Azərbaycan miniatürləri”, “Azərbaycan tarixi muzeyinin sikkə kolleksiyası” və “Azərbaycanın sikkələri” kimi nəşrlər də fondun incilərindən sayılır.
Tədbirdə AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zakirə Əliyeva, Memarliq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşı, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Cəmilə Həsənzadə, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Müasir etnoqrafiya şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Emil Kərimov, Tarix İnstitutunun Azərbaycanın yeni tarixi şöbəsinin əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Fuad Tağıyev, Ənvər Məmmədov və Ramil Niftəliyev kitabxanadan müntəzəm olaraq istifadə etdiklərini və buradakı şəraitdən razı qaldıqlarını bildiriblər.

Director of Central Scientific Library Leila Imanova in his speech spoke about the importance of the presentation of rare books of the Fund. She said that the purpose of presentation - to inform the public about the rich literature stored in CSL, as well as facts and truthful historical information about Azerbaijan. L.Imanova stressed that after the introduction of the 2016 CSL unified management system, and through routine electronic search, 17 of the most ancient books were found in the fund in Azerbaijan. Director drew the attention of participants to the fact that the first edition of "Azerbaijan history in the works of artists of the world", made up of works of art and documentary photographs of European and Russian artists and photographers are preparing for electronic publishing.
Head of Fund of Rare books Gulara Khalafova said that at this point in the Fund of rare books stored 15037 copies of literature, of which 759 books in the Azerbaijani language, published in the 30s of the XX century, 981 - foreign literature in English, German, French, Spanish , Italian, Latin, and 8759 - of books in Russian. The fund mainly consists of old books and books of special sizes. Of these, by the date of publication is the old book - published in 1508 in Latin, "Leonardo Aretino Reflections on Aristotle's economy", the author - Leonardo Bruni (Aretino - place of birth), Chancellor of Florence. The largest book of rare books Fund - (54x64sm) - Edward Stebing "The Holy Carpet of the Mosque at Ardebıl - London, 1893".
Am associet of the Rare book collection of masterpieces Leyla Alakbarli said that "Azerbaijan Miniature", "Coin collection of the Azerbaijan Museum of History" and "The coins of Azerbaijan" are considered masterpieces of Fund publications.
At the event, an employee of ANAS Institute of Literature, PhD Zakira Aliyeva, an associate of Architecture and Art Institute Dr. Jamila Hassanzadeh, head of the Department of Contemporary Ethnography at the Institute of Archaeology and PhD Emil Karimov, associates of New History Department of the Institute of History - PhD in History Fuad Taghiyev, Enver Mammadov and Ramil Niftaliyev stressed out that, they regularly use the library and expressed satisfaction with the conditions.