AMEA-da institutlararası laboratoriyalar təşkil edilməlidir
Martın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında humanitar elmlər üzrə tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev Azərbaycanda dilçiliyin müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə inkişafına dair fikirlərini bölüşüb.
AR Prezidenti İlham Əliyevin dilimizlə bağlı qəbul etdiyi qərar və sərəncamların alimlər qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu qeyd edən K.Abdullayev Azərbaycan filologiyasının həm qədim, həm də müasir dövrdə inkişaf meyllərinin öyrənilməsinin vacibliyindən söz açıb.
Qədim dillərin mütəmadi şəkildə öyrənilməsinin zəruriliyini önə çəkən alim bu sahədə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-nın magistratura pilləsində müvafiq sahədə təhsil alan tələbələr Avropa ölkələrinə ezam olunmalı, qədim latın, misir və yunan dillərini öyrənməlidirlər. Bu ölkələrin təcrübəsini əldə etdikdən sonra AMEA-da institutlararası problem laboratoriyalar təşkil edilməli, alimlərimiz müxtəlif problemlərin həlli ətrafında birgə fəaliyyət göstərməlidirlər.
Akademik K.Abdullayev çıxışının sonunda Humanitar Elmlər Bölməsinin dünya elminə inteqrasiyası və daha mühüm elmi nəticələrin əldə edilməsi, alimlərimizin nüfuzlu elmi bazalarda təmsil olunması baxımından beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

On March 6, at the meeting of the Presidium of ANAS the state and prospects of the development of research in the humanities were discussed. Academician Kamal Abdullayev, State Counselor of the Republic of Azerbaijan on interethnic issues, issues of multiculturalism and religion, who participated in the discussions, shared his opinion on the development of linguistics in Azerbaijan in accordance with the requirements of the modern era.
Noting that, the decrees and orders of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, signed in connection with the national language, set new tasks for scientists, K.Abdullaev spoke about the importance of studying the tendencies of the development of Azerbaijani philology both in the ancient and modern period.
By highlighting the need for regular study of ancient languages, the scientist noted that the training of highly qualified personnel in this field is one of the upcoming main tasks. He stressed that, students studying in the relevant field of the Master's program of ANAS should be sent to European countries to study the ancient Latin, Egyptian and Greek languages. After gaining the experience of these countries, inter-institute problem laboratories should be established in ANAS, domestic scientists should conduct joint activities aimed at solving various problems.
In conclusion of his speech, Academician K.Abdullayev noted the importance of further development of international cooperation links from the point of view of integrating the Department of Humanitarian Sciences into world science, obtaining more important scientific results, and presenting Russian scientists in authoritative scientific bases.