AMEA-da institutlararası laboratoriyalar təşkil edilməlidir
Martın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında humanitar elmlər üzrə tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev Azərbaycanda dilçiliyin müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə inkişafına dair fikirlərini bölüşüb.
AR Prezidenti İlham Əliyevin dilimizlə bağlı qəbul etdiyi qərar və sərəncamların alimlər qarşısında yeni vəzifələr qoyduğunu qeyd edən K.Abdullayev Azərbaycan filologiyasının həm qədim, həm də müasir dövrdə inkişaf meyllərinin öyrənilməsinin vacibliyindən söz açıb.
Qədim dillərin mütəmadi şəkildə öyrənilməsinin zəruriliyini önə çəkən alim bu sahədə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsinin qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA-nın magistratura pilləsində müvafiq sahədə təhsil alan tələbələr Avropa ölkələrinə ezam olunmalı, qədim latın, misir və yunan dillərini öyrənməlidirlər. Bu ölkələrin təcrübəsini əldə etdikdən sonra AMEA-da institutlararası problem laboratoriyalar təşkil edilməli, alimlərimiz müxtəlif problemlərin həlli ətrafında birgə fəaliyyət göstərməlidirlər.
Akademik K.Abdullayev çıxışının sonunda Humanitar Elmlər Bölməsinin dünya elminə inteqrasiyası və daha mühüm elmi nəticələrin əldə edilməsi, alimlərimizin nüfuzlu elmi bazalarda təmsil olunması baxımından beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

В НАНА должны быть организованы межинститутские лаборатории
6 марта на заседании Президиума НАНА были обсуждены состояние и перспективы развития исследований в области гуманитарных наук. Принявший участие в обсуждениях Государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академик Кямал Абдуллаев поделился своим мнением относительно развития языкознания в Азербайджане в соответствии с требованиями современной эпохи.
Отметив, что постановления и распоряжения Президента АР Ильхама Алиева, подписанные в связи с национальным языком, ставят перед учеными новые задачи, К.Абдуллаев рассказал о важности изучения тенденций развития азербайджанской филологии как в древний, так и современный период.
Выдвинув на передний план необходимость регулярного изучения древних языков, ученый отметил, что подготовка высококвалифицированных кадров в этой сфере является одной из предстоящих основных задач. Подчеркнул, что студенты, обучающиеся в соответствующей области магистратуры НАНА, должны быть откомандированы в страны Европы для изучения древне латинского, египетского и греческого языков. После обретения опыта этих стран в НАНА должны быть учреждены межинститутские проблемные лаборатории, отечественные ученые должны вести совместную деятельность, нацеленную на решение различных проблем.
В заключение своего выступления академик К.Абдуллаев отметил важность дальнейшего развития связей международного сотрудничества с точки зрения интеграции Отделения гуманитарных наук в мировую науку, получения более важных научных результатов, а также представления отечественных ученых в авторитетных научных базах.