Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildə dördüncü iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə şuranın sədr müavini, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova açıb. Akademik ötən il “Botanika”, “Biokimya”, “Molekulyar biologiya”, “Biofizika”, “Bioloji ehtiyatlar”, “Zoologiya”, “Entomologiya”, “İnsan və heyvan fiziologiyası”, “Mikrobiologiya”, “Mikologiya” və “Biotexnologiya” ixtisasları üzrə şuraya daxil olan dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib.
İclasda elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 22 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Onlardan 15-nin adında dəyişiklik edilib və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə şuranın sədr müavini, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Pənah Muradov, Validə ƏlizadəMaqsud Qurbanovİlham Ələkbərov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Səftər Süleymanov, Səyyarə İbadullayeva, Yaşar Feyziyev, Elman İsgəndər, Aydın Əsgərov, Arif Mehdiyev, Dilzarə Ağayeva, Zümrüd Məmmədova, Şakir Qasımov, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось четвертое заседание Научного совета по проблемам биологии Республиканского совета по координации научных исследований за текущий год.
Открывая мероприятие вступительным словом, заместитель председателя совета, директор Института молекулярной биологии и биотехнологии, академик Ирада Гусейнова. Академик подробно проинформировал о доктарантах, поступивших в доктарантуру НАНА по специальностям «Ботаника», «Биохимия», «Молекулярная биология», «Биофизика», «Биологические ресурсы», «Зоология», «Энтомология», «Физиология человека и животных», «Микробиология», «Микология» и «Биотехнология» и темах их диссертаций.
На мероприятии, в котором приняли участие и докторанты, были переименованы названия 15 тем и утверждены 22 темы диссертации.
В обсуждениях приняли участие заместитель председателя Научного совета по проблемам биологии, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, ученый секретарь совета, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, члены-корреспонденты НАНА – Валида Ализаде, Максуд Гурбанов, Ильхам Алекперов, доктора биологических наук – Сафтар Сулейманов, Сайяра Ибадуллаева, Яшар Фейзиев, Эльман Искандер, Айдын Аскеров, Ариф Мехтиев, Дильзара Агаева, Зумруд Мамедова, Шакир Гасымов, доктор философии по физико-биологическим наукам Эльман Юсифов и доктор философии по биологии Аламдар Мамедов.