Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının cari ildə dördüncü iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə şuranın sədr müavini, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova açıb. Akademik ötən il “Botanika”, “Biokimya”, “Molekulyar biologiya”, “Biofizika”, “Bioloji ehtiyatlar”, “Zoologiya”, “Entomologiya”, “İnsan və heyvan fiziologiyası”, “Mikrobiologiya”, “Mikologiya” və “Biotexnologiya” ixtisasları üzrə şuraya daxil olan dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib.
İclasda elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 22 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub. Onlardan 15-nin adında dəyişiklik edilib və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə şuranın sədr müavini, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Pənah Muradov, Validə ƏlizadəMaqsud Qurbanovİlham Ələkbərov, biologiya üzrə elmlər doktorları - Səftər Süleymanov, Səyyarə İbadullayeva, Yaşar Feyziyev, Elman İsgəndər, Aydın Əsgərov, Arif Mehdiyev, Dilzarə Ağayeva, Zümrüd Məmmədova, Şakir Qasımov, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

Next meeting of the Scientific Council on Biology held
The fourth meeting of the Scientific Council on Biology Problems of the Republican Council for Coordination of Scientific Research for the current year was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS.
Event was opened Deputy Chairman of the council, Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Academician Irada Huseynova. The academician informed in detail about the post-graduate students enrolled in the post-graduate course of ANAS in the fields of Botany, Biochemistry, Molecular Biology, Biophysics, Biological Resources, Zoology, Entomology, Physiology of Man and Animals, Microbiology","Mycology "and "Biotechnology"and the themes of their theses.
At the event, in which the doctoral students took part, the names of 15 topics were renamed and 22 topics of the thesis were approved.
The discussions were attended by Deputy Chairman of the Scientific Council on Biological Problems, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, scientific secretary of the council, correspondent member of ANAS Panah Muradov, correspondent members of ANAS - Valida Alizadeh, Maksud Gurbanov, Ilham Alakparov, Ph.D Bilogy science - Saftar Suleymanov , Sayyara Ibadullaeva, Yashar Feiziev, Elman Iskander, Aydin Askarov, Arif Mehdiyev, Dilzara Agayeva, Zumrud Mammadova, Shakir Gasimov, Ph.D in physical and biological sciences Elman Yusifov and PhD in Biology Alamdar Mammadov.