Bu günün keçirilməsinə səbəb isə 56 il əvvəl, yəni 1961-ci ilin aprelində məşhur sovet təyyarəçisi Yuri Qaqarinin bəşər tarixində ilk dəfə kosmosa uçması olub. Kosmonavtın “Vostok” kosmik gəmisində uçuşu 108 dəqiqə davam edib. Y. Qaqarin bununla kosmosun fəthi erasının əsasını qoymuş oldu. Bu möhtəşəm hadisə sayəsində Yuri Qaqarinə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adı verilmiş, o, bütün dünyada şöhrət və ehtiram qazanmışdır.
Keçmiş SSRİ-də bu bayramı 1962-ci ildən qeyd etməyə başlamışdılar, 1968-ci ildə isə ona Beynəlxalq Aviasiya və Kosmonavtika Günü statusu verilmişdir.
Ənənəyə görə, Aviasiya və Kosmonavtika Günündə tematik müxtəlif sərgilər, konfranslar, mühazirələr təşkil edilir, kinofilmlər nümayiş etdirilir.

12 апреля - Всемирный день авиации и космонавтики
12 апреля весь мир отмечает День авиации и космонавтики — памятную дату, посвященную первому полету человека в космос. Это особенный день — день триумфа науки и всех тех, кто сегодня трудится в космической отрасли.
12 апреля 1961 года гражданин Советского Союза старший лейтенант Ю.А.Гагарин на космическом корабле «Восток» впервые в мире совершил орбитальный облет Земли, открыв эпоху пилотируемых космических полетов. Полёт в околоземном космическом пространстве продлился 1 час и 48 минут. За это Юрию Гагарину было присвоено звание Героя Советского Союза.
Как праздник — День космонавтики — был установлен Указом Президиума Верховного Совета СССР от 9 апреля 1962 года, а международный статус получил в 1968 году на конференции Международной авиационной федерации.
Традиционно, в День авиации и космонавтики организуются различные тематические выставки, конференции, лекции, демонстрируются кинофильмы.