AMEA-nın Ümumi yığıncaqları keçiriləcək
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarının keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə yığıncaqların gündəliyindəki məsələlər haqqında məlumat verib. Akademik qeyd edib ki, gündəlikdə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat, Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalının və AMEA-nın adlı mükafatlarının təqdimatı, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezidenti vəzifəsinə və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifəsinə seçki məsələləri yer alır.
Rəyasət Heyəti AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarının bu ilin 28 aprel və 2 may tarixlərində keçirilməsi və gündəliklərinin təsdiq olunması haqqında qərar qəbul edib.
İclasda, həmçinin Ümumi yığıncaqların müzakirəsinə çıxarılacaq məsələlərə aid materialların hazırlanması, seçkilərin keçirilməsindən irəli gələn məsələlərin həllinin təmin edilməsi, tədbirlə əlaqədar sərginin təşkili və digər məsələlərlə bağlı struktur bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.

General meetings of ANAS to be held
At a regular meeting of the Presidium of ANAS, which was held on April 19, the issue of holding General Meetings of ANAS was considered.
At the meeting, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh in detail told about the issues on the agenda of the meetings. The academician noted that such issues as the report on scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of ANAS in 2016, the presentation of the "Gold Medal named after Nizami Ganjavi" and the nominal prizes of ANAS, the election of active members and corresponding members of ANAS, the Vice-President and Academic Secretaries of the Divisions of Social Sciences, Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS.
The Presidium adopted a resolution on holding General meetings of ANAS on April 28 and May 2 of this year and on approving their agenda.
Also at the meeting, heads of structural units were given appropriate instructions in connection with the preparation of materials reflecting issues to be considered at the General meetings, meeting the challenges in connection with the conduct of elections, organizing an exhibition in connection with the event, etc.