AMEA-nın Ümumi yığıncaqları keçiriləcək
Aprelin 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarının keçirilməsi məsələsi müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə yığıncaqların gündəliyindəki məsələlər haqqında məlumat verib. Akademik qeyd edib ki, gündəlikdə AMEA Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat, Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalının və AMEA-nın adlı mükafatlarının təqdimatı, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezidenti vəzifəsinə və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifəsinə seçki məsələləri yer alır.
Rəyasət Heyəti AMEA-nın Ümumi yığıncaqlarının bu ilin 28 aprel və 2 may tarixlərində keçirilməsi və gündəliklərinin təsdiq olunması haqqında qərar qəbul edib.
İclasda, həmçinin Ümumi yığıncaqların müzakirəsinə çıxarılacaq məsələlərə aid materialların hazırlanması, seçkilərin keçirilməsindən irəli gələn məsələlərin həllinin təmin edilməsi, tədbirlə əlaqədar sərginin təşkili və digər məsələlərlə bağlı struktur bölmələrin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Состоятся Общие собрания НАНА
19 апреля на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был рассмотрен вопрос о проведении Общих собраний НАНА.
На заседании президент НАНА, академик Акиф Ализаде подробно рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня. Академик отметил, что на повестке дня стоят такие вопросы, как отчет о научной и научно-организационной деятельности Президиума НАНА в 2016 году, вручение «Золотой медали имени Низами Гянджеви» и именных наград НАНА, выборы действительных членов и членов-корреспондентов НАНА, вице-президента и академиков-секретарей отделений Общественных наук, Физико-математических и технических наук НАНА.
Президиум принял постановление о проведении Общих собраний НАНА 28 апреля и 2 мая текущего года и об утверждении вопросов, которые предстоит обсудить.
Также на заседании руководителям структурных подразделений были даны соответствующие поручения в связи с подготовкой материалов, отражающих вопросы, которые будут рассмотрены на Общих собраниях, решением задач относительно проведения выборов, организацией выставки в связи с мероприятием и т.д.