Strasburq Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə icraçı vitse-prezidenti, xaricdə tədqiqat və təlim koordinatoru, professor Filip Turek və Fransa-Azərbaycan Universitetinin koordinatoru Şarlotto Payen AMEA akad. M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda olublar.
AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev qonaqlara rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin fəaliyyəti və əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Görüşdə institutla Strasburq Universiteti və Fransa-Azərbaycan Universiteti arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələr üzrə alim və tədqiqatçıların mübadiləsi, eləcə də birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

Foreign scientists visited the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry
Executive Vice President for International Relations of Strasbourg University, Coordinator of Study and Study Abroad, Professor Philippe Turek and Coordinator of the University of France-Azerbaijan Charlotte Paen visited ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry after Academician M.Nagiyev.
ANAS Vice-President, Director of the Institute, Academician Dilgam Tagiyev informed the guests about the activities of the scientific institution led by him and achievements.
At the meeting, the sides exchanged views on the expansion of scientific ties between the University of Strasbourg and the University of France-Azerbaijan, exchange of scientists and researchers in areas of mutual interest, as well as the implementation of joint projects.
In conclusion, the guests got acquainted with the laboratory of the Institute and the scientific activity of scientists.