“Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə təsisçiliyi ilə “Azərbaycan xalçaları” jurnalının 22-ci sayı çapdan çıxıb.
Sənətşünaslıq və tarix ixtisasları üzrə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının elmi nəşrləri sırasında olan jurnalda rəsmi xronika, sənətşünaslıq, tarixşünaslıq, ayrı-ayrı xalq tətbiqi sahələrini əhatə edən müəllif yazıları, reportajlar, elmi məqalələr, maraqlı tərcümə materialları yer alıb.
Əməkdar İncəsənət Xadimi, professor Vidadi Muradovun baş redaktorluğu ilə dərc olunan jurnalın bu nömrəsində publisist İlham Tumasın “Azərxalça” ASC-nin Füzuli filialından bəhs edən “Dörd xalçadan başlayan həyat” reportajı, Şəmkir rayonundakı tədris-hazırlıq kursları, DOMOTEX xalça satış-sərgisinin gündəliyi və HALI jurnalı ilə əməkdaşlığı əks etdirən yazılar yer alıb, həmçinin yeni toxunmuş xalçaların fotoları təqdim olunub.
Bundan əlavə, jurnalda prof. Vidadi Muradovun və yazıçı-publisist Malik Məmmədovun “Qaracəmirli kəndi: tarixi və xalçaları”, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevin “Naxçıvan qalalarının öyrənilməsi tariximizin mühüm mənbəyi kimi”, Ayşat Maqomedovanın (Dağıstan) “Dağıstan xalçaları”, Tarix İnstitutunun dissertantı Hacı Abdullanın “Zəngəzur bölgəsi: qədim dövrlərdən XX əsrin əvvəllərinədək”, Folklor İnstitutunun əməkdaşları - f.ü.f.d. Şakir Albalıyevin “Azərbaycan folklorunda güləbətin motivi və onun mifik semantikası”, Bəxtiyar Tuncayın “Xalça və sikkələr üzərində runik işarələr”, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları - t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədovun “İslam mədəniyyəti muzeylərində orta əsr Azərbaycan silahları”, Gulzadə Abdulovanın “Azərbaycanın qadın geyim bəzəkləri” kimi müxtəlif mövzularda məqalələr dərc olunub.
Oxucular jurnalın elektron variantı ilə http://azerilme.az/e-kitabxana/jurnallar/ ünvanında tanış ola bilərlər.

Журнал «Азербайджанские ковры», начиная с 22-го номера, издается при соучредительстве Центра ковроткачества «Азер-илме» и Президиума НАНА.
В журнале, который входит в список научных изданий Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики по специальностям искусствоведения и истории, нашли место официальная хроника, авторские статьи в сфере искусствоведения, историографии, отдельных народных промыслов, репортажи, научные статьи, интересные переводные материалы.
В журнале широко отражена деятельность Открытого Акционерного Общества «Азерхалча». В него включены репортаж публициста Ильхама Тумаса «Жизнь, начинающаяся с четырех ковров» - о работе Физулинского филиала, статьи об учебно-подготовительных курсах в Шамкирском районе, о сотрудничестве с журналом HALI, повестка выставки-продажи ковров DOMOTEX, а также фотографии новых сотканных ковров.
В журнале опубликованы статьи доктора философии по истории, профессора Видади Мурадова и писателя-публициста Малика Мамедова «Село Гараджемирли: история и ковры», академика Исмаила Гаджиева (Нахчыванское отделение НАНА) «Изучение крепостей Нахчывана, как важных источников истории Азербайджана», Айшат Магомедовой (Дагестан) «Дагестанские ковры», Бахтияра Тунджая (Институт фольклора НАНА) «Рунические знаки на коврах и монетах», доктора философии по истории Сабухи Ахмедова (Национальный музей истории Азербайджана НАНА) «Средневековые азербайджанские оружия в музеях исламской культуры», Гаджи Абдуллы (диссертант Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА) «Зангезурский регион: с древних времен до начала XX века», доктора философии Шакира Албалыева (Институт фольклора НАНА) «Мотив гюлабатын в азербайджанском фольклоре и его мифическая семантика», Гюльзаде Абдуловой (Национальный музей истории Азербайджана НАНА «Азербайджанские женские украшения» и другие материалы на различные темы.
Главный редактор журнала – Заслуженный деятель искусств, доктор философии по истории, профессор Видади Мурадов.
Читатели могут ознакомиться с электронной версией журнала по ссылке http://azerilme.az/Azerbaycan-xalcalari/2017N22/.