Botanika İnstitutu “Elm və təhsil arasında əlaqə” proqramını həyata keçirir
AMEA Botanika İnstitutunda D.Məmmədzadə adına 232 nömrəli tam orta məktəbin 8-ci sinif şagirdləri üçün maarifləndirici seminar keçirilib. Seminar Bakı şəhəri 2016-2017–ci tədris ilinin aprel ayında Bakı şəhəri Təhsil İdarəsinin tabeliyində olan bütün ümumtəhsil məktəblərində “Azərbaycanın təbii sərvətləri və biomüxtəlifliyi” mövzusu üzrə keçirilən tədbirlər planı çərçivəsində təşkil olunub.
İnstitutun Ekosistemlərin fitososiologiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Naibə Mehdiyeva şagirdlərə Azərbaycanın endem, nadir və itmə təhlükəsində olan bitkiləri və Azərbaycanın Qırmızı Kitabının I və II nəşrləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1989-cu ildə işıq üzü görən I nəşrdə 140 növ ancaq ali bitkilər daxil edilmiş, II nəşrdə isə daxil edilən 300 növdən 266-sı ali bitkilərə, 20-si ibtidai bitkilərə (6 yosun, 13 şibyə, 1 mamır), 14-ü göbələk növlərinə aiddir.
Seminarda laboratoriyanın elmi işçisi Nigar Mürsəl qızı Qırmızı Kitabdan istifadə qaydalarını və strukturunu izah edərək, kitaba daxil olmuş bitkilərin IUCN-ə (Təbiət Mühafizəsinin Beynəlxalq Birliyi) əsasən hansı kateqoriyaya, milli və regional statusa aid olması, yayılması, qısa təsviri, bioloji, ekoloji, fitosenoloji və faydalı xüsusiyyətləri, sayı, tendensiyası, məhdudlaşdırıcı amillər və mühafizə tədbirləri haqqında məlumat verib. Şagirdlərin araşdırdığı “Xarı bülbül”, “Xəzər zəfəranı”, “Hirkan ənciri”, Hirkan armudu” və s. bitkilər  haqqında müzakirə aparılıb və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Doktorant Şəhla Mirzəyeva şagirdləri Herbari Fondu ilə tanış edib, fondun tarixi, burada saxlanılan dəyərli tip nümunələri, onların hazırlanması və saxlanılma şəraiti haqqında məlumat verib.
Doktorant Xanım Həsənova şagirdləri  Botanika muzeyində nümayiş olunan Hirkan meşələrinin on klassik relikt ağac növü haqqında məlumatı əks etdirən “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi və Azərbaycanın landşaftı, florası, faunası haqqında məlumatları əks etdirən interaktiv xəritə ilə tanış edib.

ANAS Institute of Botany held educational seminar for 8th classe students of secondary school No. 232 after D.Mamedzadeh. The seminar was organized within the framework of the action plan on "Natural wealth of Azerbaijan and biodiversity" in general schools, which are subordinated to the Baku City Education Department.
Head of the Laboratory of Phytosociology of Ecosystems, PhD in Biology Naiba Mehtiyeva informed the students about endemic plants and rare plants that are endangered, as well as I and II editions of the Red Book of Azerbaijan.
It was noted that, 140 species of higher plants were found in the first edition, which was published in 1989, and in the second edition of 300 species - 266 belong to the highest species, 20 - primitive (6 algae, 13 lichens, 1 moss), 14 - Fungal.
At the seminar, the researcher of the laboratory Nigar Mursal gizi explaining the rules and structure of the use of the Red Book, informed about the category, national and regional status of the included plants, the range of their distribution, brief description, biological, ecological, phytocenological and useful features of these plants and as well as their number, trends, limiting factors and measures of protection.
Discussions on such plants as "Khary Bulbul", "Caspian saffron", "Hirkan fig", "Hirkan pear" were held.
Doctoral candidate Shakhla Mirzayeva acquainted the students with Herbarium Fund, informed about the history of the fund, valuable valuable samples stored here and the conditions of their storage.
Doctoral Khanum Hasanova briefed the students with the exhibition entitled "Green treasure trove of Azerbaijan", reflecting the information on ten classic types of relict trees Hirkan forests and interactive maps showing information about the landscape, flora and fauna of Azerbaijan.