Botanika İnstitutu “Elm və təhsil arasında əlaqə” proqramını həyata keçirir
AMEA Botanika İnstitutunda D.Məmmədzadə adına 232 nömrəli tam orta məktəbin 8-ci sinif şagirdləri üçün maarifləndirici seminar keçirilib. Seminar Bakı şəhəri 2016-2017–ci tədris ilinin aprel ayında Bakı şəhəri Təhsil İdarəsinin tabeliyində olan bütün ümumtəhsil məktəblərində “Azərbaycanın təbii sərvətləri və biomüxtəlifliyi” mövzusu üzrə keçirilən tədbirlər planı çərçivəsində təşkil olunub.
İnstitutun Ekosistemlərin fitososiologiyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. Naibə Mehdiyeva şagirdlərə Azərbaycanın endem, nadir və itmə təhlükəsində olan bitkiləri və Azərbaycanın Qırmızı Kitabının I və II nəşrləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 1989-cu ildə işıq üzü görən I nəşrdə 140 növ ancaq ali bitkilər daxil edilmiş, II nəşrdə isə daxil edilən 300 növdən 266-sı ali bitkilərə, 20-si ibtidai bitkilərə (6 yosun, 13 şibyə, 1 mamır), 14-ü göbələk növlərinə aiddir.
Seminarda laboratoriyanın elmi işçisi Nigar Mürsəl qızı Qırmızı Kitabdan istifadə qaydalarını və strukturunu izah edərək, kitaba daxil olmuş bitkilərin IUCN-ə (Təbiət Mühafizəsinin Beynəlxalq Birliyi) əsasən hansı kateqoriyaya, milli və regional statusa aid olması, yayılması, qısa təsviri, bioloji, ekoloji, fitosenoloji və faydalı xüsusiyyətləri, sayı, tendensiyası, məhdudlaşdırıcı amillər və mühafizə tədbirləri haqqında məlumat verib. Şagirdlərin araşdırdığı “Xarı bülbül”, “Xəzər zəfəranı”, “Hirkan ənciri”, Hirkan armudu” və s. bitkilər  haqqında müzakirə aparılıb və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Doktorant Şəhla Mirzəyeva şagirdləri Herbari Fondu ilə tanış edib, fondun tarixi, burada saxlanılan dəyərli tip nümunələri, onların hazırlanması və saxlanılma şəraiti haqqında məlumat verib.
Doktorant Xanım Həsənova şagirdləri  Botanika muzeyində nümayiş olunan Hirkan meşələrinin on klassik relikt ağac növü haqqında məlumatı əks etdirən “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi və Azərbaycanın landşaftı, florası, faunası haqqında məlumatları əks etdirən interaktiv xəritə ilə tanış edib.

Институт ботаники осуществляет программу «Связь между наукой и образованием»
В Институте ботаники НАНА проведен просветительный семинар для учащихся 8 классов полной средней школы №232 имени Д.Мамедзаде. Семинар был организован в рамках плана мероприятий на тему «Природные богатства Азербайджана и биоразнообразие» в общеобразовательных школах, находящихся в подчинении Управления образования города Баку.
Руководитель Лаборатории фитосоциологии экосистем, доктор философии по биологии Наиба Мехтиева проинформировала учащихся об эндемичных растениях и редких растениях, находящихся под угрозой исчезновения, а также I и II изданиях Красной книги Азербайджана. Отмечалось, что в I издании, увидевшем свет в 1989 году, нашли отражение 140 видов высших растений, а во II издании из 300 видов – 266 относятся к высшим, 20 видов – примитивным (6 водорослей, 13 лишайников, 1 мох), 14 – грибковым.
На семинаре научный сотрудник лаборатории Нигяр Мурсал гызы, объясняя правила и структуру использования Красной Книги, проинформировала о категории, национальном и региональном статусе вошедших в книгу растений, об ареале их распространения, кратком описании, биологических, экологических, фитоценологических и полезных особенностях этих растений, а также об их количестве, тенденции, ограничивающих факторах и мерах охраны. Были проведены обсуждения касательно таких растений, как «Хары бюльбюль», «Каспийский шафран», «Гирканский инжир», «Гирканская груша».
Докторант Шахла Мирзаева ознакомила учащихся с Гербарным фондом, проинформировала об истории фонда, хранимых здесь ценных типовых образцах и условиях их хранения.
Докторант Ханум Гасанова ознакомила учащихся с выставкой под названием «Зеленая сокровищница Азербайджана», отражающей информацию о десяти классических реликтовых видах деревьев Гирканских лесов, и интерактивной картой, отражающей сведения о ландшафте, флоре и фауне Азербайджана.