Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatları öz sahiblərinə təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 15 fevral 2017-ci il tarixli qərarı ilə elan edildiyi xatırladılıb. Bildirilib ki, müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Rəyasət Heyətinin son iclasında müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Beləlikə, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Kərim Allahverdiyevə laylı kristalların fiziki xüsusiyyətlərinin araşdırılması və onların lazerlərdə tətbiqi sahəsində əldə etdiyi elmi nailiyyətlərə görə AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, akademik Məhərrəm Babayevə Azərbaycan torpaqlarının təsnifatı, qiymətləndirilməsi və mühafizəsi sahəsindəki fundamental tədqiqatlarına və onların nəticələri üzrə silsilə monoqrafiyaların nəşrinə görə AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, professor Tofiq Bakıxanova Azərbaycan professional musiqi tarixi və nəzəriyyəsinin, dahi Azərbaycan bəstəkarı və musiqişünası Üzeyir Hacıbəyli irsinin tədqiqi sahəsində əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərə görə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına, AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Qarayevə dərin mikozların törətdiyi xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsi üzrə fundamental və kliniki tədqiqatların inkişafına verdiyi töhfələrə, müvafiq elmi kadr hazırlığındakı yüksək nailiyyətlərinə görə AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları verilib.
Akademik Vaqif Fərzəliyev müxtəlif funksional xassələrə malik üzvi birləşmələrin, həmçinin, yüksək təsirli aşqarların yaradılması sahəsində fundamental tədqiqatlara və tətbiqi nəticələrinə görə AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, akademik Vasif Babazadə Azərbaycanda geologiya elmi sahəsində fundamental tədqiqatların inkişafına verdiyi töhfələrə və yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına görə AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, tarix üzrə elmlər doktoru Əli Rəcəbli isə Azərbaycan tarixinin çoxəsirlik dövlətçilik ənənələrinin (numizmatik irs əsasında) tədqiqində əldə etdiyi mühüm elmi nəticələrə görə AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatı ilə təltif olunublar.

На Общем собрании, посвященном научной и научно-организационной деятельности Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана в 2016 году, своим владельцам были вручены премии НАНА, носящие имена выдающихся ученых.
На мероприятии было отмечено, что конкурс на получение именных премий НАНА был объявлен согласно постановлению Президиума от 15 февраля 2017 года; представления об ученых, участвующих на конкурсе, и соответствующие документы были представлены Экспертной комиссии. Подготовленные комиссией соответствующие отзывы о кандидатах на получение именных премий НАНА были представлены Президиуму. На последнем заседании Президиума были учтены итоги конкурса и принято постановление о награждении ученых вышеупомянутыми премиями.
Так, за научные достижения, полученные в области изучения физических свойств слоистых кристаллов и их применения в лазерах, доктор физико-математических наук Керим Аллахвердиев был удостоен премии НАНА имени Насреддина Туси, за фундаментальные исследования в области классификации, оценивания и охраны почв в Азербайджане и издание цикла монографий, отражающих полученные результаты, академик Магеррам Бабаев – премии НАНА имени Гасан-бека Зардаби, за важные достижения, полученные в области изучения истории и теории профессионального музыкального искусства Азербайджана, пропаганды наследия гениального азербайджанского композитора и музыковеда Узеира Гаджибейли, профессор Тофик Бакиханов – премии НАНА имени академика Узеира Гаджибейли, за вклад в развитие фундаментальных и клинических исследований в области диагностики и лечения заболеваний, создаваемых глубокими микозами, высокие достижения в подготовке соответствующих научных кадров член-корреспондент НАНА Закир Гараев – премии НАНА имени академика Мирасадуллы Миркасимова,
За фундаментальные исследования и полученные прикладные результаты в области создания органических соединений, обладающих различными функциональными свойствами, а также высококачественных присадок академику Вагифу Фарзалиеву была вручена премия НАНА имени академика Юсифа Мамедалиева, за вклад в развитие фундаментальных исследований в области геологической науки в Азербайджане и подготовку высокоспециализированных кадров академику Васифу Бабазаде – премия НАНА имени академика Мусы Алиева, за важные научные результаты, полученные в области исследования истории многовековых традиций государственности в Азербайджане (на основе нумизматического наследия) доктору исторических наук Али Раджабли – премия НАНА имени Аббас-кули ага Бакиханова.