Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 2016-cı il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda AMEA-nın görkəmli alimlərin adlarını daşıyan mükafatları öz sahiblərinə təqdim olunub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın adlı mükafatları üzrə müsabiqənin Rəyasət Heyətinin 15 fevral 2017-ci il tarixli qərarı ilə elan edildiyi xatırladılıb. Bildirilib ki, müsabiqəyə qatılmış alimlər barədə təqdimatlar və müvafiq sənədlər Ekspert Komissiyasına verilərək AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlər haqqında hazırlanmış müvafiq rəylər Rəyasət Heyətinə təqdim edilib. Rəyasət Heyətinin son iclasında müsabiqənin nəticələri nəzərə alınaraq alimlərin sözügedən mükafatlara layiq görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Beləlikə, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Kərim Allahverdiyevə laylı kristalların fiziki xüsusiyyətlərinin araşdırılması və onların lazerlərdə tətbiqi sahəsində əldə etdiyi elmi nailiyyətlərə görə AMEA-nın Nəsirəddin Tusi adına, akademik Məhərrəm Babayevə Azərbaycan torpaqlarının təsnifatı, qiymətləndirilməsi və mühafizəsi sahəsindəki fundamental tədqiqatlarına və onların nəticələri üzrə silsilə monoqrafiyaların nəşrinə görə AMEA-nın Həsən bəy Zərdabi adına, professor Tofiq Bakıxanova Azərbaycan professional musiqi tarixi və nəzəriyyəsinin, dahi Azərbaycan bəstəkarı və musiqişünası Üzeyir Hacıbəyli irsinin tədqiqi sahəsində əldə etdiyi mühüm nailiyyətlərə görə AMEA-nın akademik Üzeyir Hacıbəyli adına, AMEA-nın müxbir üzvü Zakir Qarayevə dərin mikozların törətdiyi xəstəliklərin diaqnostika və müalicəsi üzrə fundamental və kliniki tədqiqatların inkişafına verdiyi töhfələrə, müvafiq elmi kadr hazırlığındakı yüksək nailiyyətlərinə görə AMEA-nın akademik Mirəsədulla Mirqasımov adına mükafatları verilib.
Akademik Vaqif Fərzəliyev müxtəlif funksional xassələrə malik üzvi birləşmələrin, həmçinin, yüksək təsirli aşqarların yaradılması sahəsində fundamental tədqiqatlara və tətbiqi nəticələrinə görə AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına, akademik Vasif Babazadə Azərbaycanda geologiya elmi sahəsində fundamental tədqiqatların inkişafına verdiyi töhfələrə və yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına görə AMEA-nın akademik Musa Əliyev adına, tarix üzrə elmlər doktoru Əli Rəcəbli isə Azərbaycan tarixinin çoxəsirlik dövlətçilik ənənələrinin (numizmatik irs əsasında) tədqiqində əldə etdiyi mühüm elmi nəticələrə görə AMEA-nın Abbasqulu ağa Bakıxanov adına mükafatı ilə təltif olunublar.

At the General Meeting dedicated to the scientific and scientific-organizational activities of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences for 2016 presented Nominal Awards of ANAS after outstanding scientists.
At the event it was noted that, the competition for receiving nominal premiums of ANAS was announced in accordance the resolution of the Presidium dated February 15, 2017; Representations of scientists participating in the competition, and relevant documents were submitted by the Expert Commission.
The relevant comments prepared by the commission on nominal for awards of ANAS were presented to the Presidium. At the last meeting of the Presidium, the results of the competition were taken into account and a resolution was adopted on rewarding scientists with the aforementioned prizes.
So, for scientific achievements obtained in the field of studying the physical properties of layered crystals and their application in lasers, Doctor of physical and mathematical sciences Kerim Allahverdiyev was awarded the ANAS after Nasreddin Tusi, for fundamental research in the field of classification, assessment and protection of soils in Azerbaijan and the publication of a series of monographs reflecting the results, Academician Maharram Babayev - ANAS Hassan-bey Zardabi Award, for important achievements in the field of studying the history and theory of professional musical art of Azerbaijan, Propaganda of the heritage of the genius Azerbaijani composer and musicologist Uzeyir Hajibeyli, Professor Tofik Bakikhanov - the prize of ANAS after Academician Uzeir Hajibeyli, for his contribution to the development Fundamental and clinical research in the field of diagnostics and treatment of diseases created by deep mycoses, high achievements in the training of relevant scientific personnel correspondent member of ANAS Zakir Garayev - ANAS after Academician Mirasadulla Mirkasimov.
For fundamental research and obtained applied results in the field of organic compounds with different functional properties, and high quality additives academician Vagif Farzaliyev was awarded the prize of ANAS, Academician Yusif Mamedaliyev for his contribution to the development of basic research in the field of geological science in Azerbaijan and training of highly skilled personnel academician Vasif Babazadeh - award of ANAS Academician Musa Aliyev for important scientific results obtained in the field of research the history of centuries-old traditions of statehood in Azerbaijan (based on the numismatic heritage), doctor of historical sciences Ali Racabli - Award of ANAS after Abbas Guli Aga Bakikhanov.