Cari ilin aprelin sonu və mayın əvvəllərində AMEA rəhbərliyinin tapşırığı ilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) ixtisas fənləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının təşkili işinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə AMEA-nın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin məsul əməkdaşları üçün yenidən “Elektron test sistemi”nin istismarı üzrə treninqlər keçirilib. Treninqlərdə AMEA-nın 28 elmi müəssisəsindən 55 nəfər iştirak edib. Treninqdə iştirak edən şəxslərin bilikləri imtahan əsasında yoxlanılaraq qiymətləndirilib. İştirakçılardan 41 nəfəri imtahanlardan uğurla keçib.
Bu gün İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda treninqləri müvəffəqiyyətlə başa vurmuş istirakçılara sertifikatlarların təqdim olunması məqsədilə tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov bildirib ki, hazırda təhsil prosesində geniş istifadə olunan test texnologiyaları imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsi və imtahanlarda iştirak edənlərin biliklərinin daha obyektiv qiymətləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd edib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli qərarına əsasən ixtisas fənləri üzrə doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları test üsulu ilə keçirilir. Bu prosesdə AMEA-nın elmi müəssisələrinə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılıb.
Onun sözlərinə görə, AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb. 28 elmi müəssisənin müraciəti əsasında bu institutlarda imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilib. Hazırda elektron test sistemi bu müəssisələrdə uğurla tətbiq olunur.

At the end of April and the beginning of May of the current year by the initiative of the ANAS leadership for further improvement of work on the organization of examinations in the Educational and Innovative Center (EIC) of the Institute of information Technology for the staff of Departments of formation of ANAS scientific institutions the training on operation of "Electronic test system" has been provided. 55 employees from 28 ANAS scientific institutions have participated in training. Knowledge of the persons participating in training has been estimated on the basis of examination. 41 persons have successfully passed examinations.
Today, the Institute of Information Technologies held an event to provide certificates to participants who successfully completed the training.
Opening the event, Deputy Director of the Institute for Technology, Ph.D in technology, associate professor Rashid Alekperov said that, the test technologies widely used at the present time in the educational process are of great importance from the point of view of ensuring transparency of the examination process and more objective assessment of the knowledge of the exam participants.
He noted that, according to the decree of ANAS Presidium "On approval of programs and a bank of tests in specialties" dated November 4, 2015, admission to doctoral studies and doctoral examinations in the specialties are conducted on a test system. In this process, the provision of technical support to the scientific institutions of ANAS in connection with the use of ICT was entrusted to the Institute of Information Technology.
According to him, software designed for examinations at scientific institutions of ANAS by testing method was developed by the Institute specialists. Based on the requests of 28 scientific institutions, recommendations were given to provide the necessary technical equipment for examinations by testing.