2016-cı ilin avqust ayından etibarən Qazax rayonu ərazisində yerləşən Damcılı və Yataqyeri qədim yaşayış düşərgələrində AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Mənsur Mənsurov və Azad Zeynalovun iştirakı ilə Azərbaycan-Yaponiya arxeoloji ekspedisiya qrupu fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan-Yaponiya ekspedisiyasının tədqiq etdiyi başlıca problem Cənubi Qafqazda istehsal təsərrüfatına əsaslanan cəmiyyətin yaranma mərhələsini izləməkdir.
Bu məqsədlə Damcılı paleolit yaşayış məskəni ətrafında yoxlama şurfları qazılıb və 9 kəşfiyyat xəndəyi qurulub. Bunlardan 7-ci və 8-ci qazıntı sahələrində (Damcılı bulağından şərqə) ilkin artefaktlar üzə çıxmağa başlayıb. Nəticədə qədim neolit dövrünə xas olan boz rəngdə sərt çaxmaq daşlarından qoparılmış massiv qəlpələr üzərində diş-diş retuşlu dik ağızlı, dairəvi, yonucu tipli qaşovlar və onlara müvafiq nüvələr, həmçinin ocaq yerləri, fauna qalıqları aşkar edilib.
Neolit təbəqəsində şurfun darlığı, digər tərəfdən qaya dibindən su sızmaları dərinə qazmağa və daha qədim mədəni təbəqələrə enməyə imkan verməyib. Bununla belə çay daşlarından tikinti qalığı, dənəzən, sürtgəc tipli istehsal vasitələrini götürmək mümkün olub. Digər qazıntı yerindən isə yuxarı paleolitə aid nüvələr, Mustye dövrü ilə səsləşən sumağı rəngdə levallua üsulunu göstərən qəlpə tapılıb. Həmçinin Obsidian (dəvəgözü) - vulkan şüşəsindən hazırlanmış xırda lövhədən balıq tutmaq üçün qarmağ (tilov) funksiyalı alət də əldə olunub.
Beləliklə, Azərbaycan paleolitinin banisi Məmmədəli Hüseynovun qeyd etdiyi kimi Mustye, yuxarı paleolit, mezolit, neolit, tunc və son orta əsr dövrünə mənsub materiallar stratiqrafik quruluşda yeni qazıntılarda öz təsdiqini tapıb.
Ümumilikdə Damcılı abidəsində təxminən 80 min il qədimdən 9 min il əvvələdək arxeologiyada mövcud olmuş keçid pillələrinin yadigarlarını izləmək mümkün olub.
Qeyd edək ki, Tokio Universitetinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə çöl-tədqiqat işləri bu ilin yay fəslində davam etdiriləcək.

In the Damcili ancient settlements and Yatagyeri discovered the tools of production
Since August 2016, the Azerbaijani-Japanese archaeological expedition with the participation of the staff of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, PhDs on the history of Mansur Mansurov and Azad Zeynalov has been functioning in the ancient settlements of Damjili and Yatagery, located on the territory of the Gazakh region.
The main problem investigated by the Azerbaijani-Japanese expedition is the tracking of the stage of the emergence of a society based on the production economy in the South Caucasus.
For the purpose of research around the Damcili settlement dating back to the Paleolithic period, prospecting holes have been drilled and 9 exploratory ditches dug. In the VII and VIII exploration sites (east of the source Damjily), early artifacts were encountered. As a result of the excavations were found tools, made of hard gray stones intended for breeding a fire, as well as fires and remains of fauna dating back to the Neolithic Age.
A narrow pit and water leakage from the depths of the rocks in the neolithic layer prevented deep digging and reaching more ancient cultural layers. At the same time, it was possible to identify remnants of structures from river stones and production facilities, etc. In addition, discoveries dating to the Upper Paleolithic and Moustier periods were discovered. Archaeologists have discovered a hook designed for fishing, made of volcanic glass-obsidian.
Thus, the founder of the Azerbaijani paleotomed Mamedali Huseynov noted that materials related to the periods of Moustier, the Upper Paleolithic, Mesolithic, Neolithic, Bronze and late Middle Ages were confirmed in new excavations in the stratigraphic structure.
In the monument, Damjili also managed to trace the transitional stages of archeology, covering the periods from the 80th millennium to the beginning of the 9th millennium.
Note that, the field research work with the participation of specialists from the University of Tokyo will continue in the summer of this year.