2016-cı ilin avqust ayından etibarən Qazax rayonu ərazisində yerləşən Damcılı və Yataqyeri qədim yaşayış düşərgələrində AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Mənsur Mənsurov və Azad Zeynalovun iştirakı ilə Azərbaycan-Yaponiya arxeoloji ekspedisiya qrupu fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan-Yaponiya ekspedisiyasının tədqiq etdiyi başlıca problem Cənubi Qafqazda istehsal təsərrüfatına əsaslanan cəmiyyətin yaranma mərhələsini izləməkdir.
Bu məqsədlə Damcılı paleolit yaşayış məskəni ətrafında yoxlama şurfları qazılıb və 9 kəşfiyyat xəndəyi qurulub. Bunlardan 7-ci və 8-ci qazıntı sahələrində (Damcılı bulağından şərqə) ilkin artefaktlar üzə çıxmağa başlayıb. Nəticədə qədim neolit dövrünə xas olan boz rəngdə sərt çaxmaq daşlarından qoparılmış massiv qəlpələr üzərində diş-diş retuşlu dik ağızlı, dairəvi, yonucu tipli qaşovlar və onlara müvafiq nüvələr, həmçinin ocaq yerləri, fauna qalıqları aşkar edilib.
Neolit təbəqəsində şurfun darlığı, digər tərəfdən qaya dibindən su sızmaları dərinə qazmağa və daha qədim mədəni təbəqələrə enməyə imkan verməyib. Bununla belə çay daşlarından tikinti qalığı, dənəzən, sürtgəc tipli istehsal vasitələrini götürmək mümkün olub. Digər qazıntı yerindən isə yuxarı paleolitə aid nüvələr, Mustye dövrü ilə səsləşən sumağı rəngdə levallua üsulunu göstərən qəlpə tapılıb. Həmçinin Obsidian (dəvəgözü) - vulkan şüşəsindən hazırlanmış xırda lövhədən balıq tutmaq üçün qarmağ (tilov) funksiyalı alət də əldə olunub.
Beləliklə, Azərbaycan paleolitinin banisi Məmmədəli Hüseynovun qeyd etdiyi kimi Mustye, yuxarı paleolit, mezolit, neolit, tunc və son orta əsr dövrünə mənsub materiallar stratiqrafik quruluşda yeni qazıntılarda öz təsdiqini tapıb.
Ümumilikdə Damcılı abidəsində təxminən 80 min il qədimdən 9 min il əvvələdək arxeologiyada mövcud olmuş keçid pillələrinin yadigarlarını izləmək mümkün olub.
Qeyd edək ki, Tokio Universitetinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə çöl-tədqiqat işləri bu ilin yay fəslində davam etdiriləcək.

В древних поселениях Дамджылы и Ятагъери обнаружены средства производства
С августа 2016 года в древних поселениях Дамджылы и Ятагъери, расположенных на территории Газахского района, функционирует азербайджано-японская археологическая экспедиция с участием сотрудников Института археологии и этнографии НАНА, докторов философии по истории Мансура Мансурова и Азада Зейналова.
Основной проблемой, исследуемой азербайджано-японской экспедицией, является отслеживание этапа возникновения на Южном Кавказе общества, основанного на производственном хозяйстве.
С целью исследования вокруг поселения Дамджылы, относящегося к периоду палеолита, пробурены шурфы и вырыты 9 разведочных рвов. В VII и VIII разведочных участках (к востоку от источника Дамджылы) встречались ранние артефакты. В результате раскопок были обнаружены орудия труда, изготовленные из жестких серых камней, предназначенных для разведения костра, а также очаги и останки фауны, относящиеся к эпохе неолита.
Узкий шурф и утечка воды из глубин скал в неолитном слое не позволили глубоко копать и достичь более древних культурных слоев. Вместе с тем удалось выявить остатки сооружений из речных камней и производственные средства и т.п. Кроме того, были обнаружены находки, относящиеся к периоду верхнего палеолита и периоду Мустье. Археологами был обнаружен предназначенный для рыболовства крючок, изготовленный из вулканического стекла - обсидиана.
Таким образом, основатель азербайджанского палеота Мамедали Гусейнов отметил, что материалы, относящиеся к периодам Мустье, верхнего палеолита, мезолита, неолита, бронзы и позднего средневековья нашли свое подтверждение в новых раскопках в стратиграфическом строении.
В памятнике также Дамджылы удалось проследить образцы переходных этапов археологии, охватывающих периоды от 80 тысячелетия до начала 9 тысячелетия.
Отметим, что полевые исследовательские работы с участием специалистов Токийского университета продолжатся и летом текущего года.