"AMEA-nın professoru" elmi adının verilməsi məqsədilə keçirilən seçkidə BTEB üzrə 4 namizəd iştirak edir
İyunun 12-də AMEA Rəyasət Heyətində Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) ümumi yığıncağı keçirilib. Yığıncaqda bölmə üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisələrin direktorları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov açaraq gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Ümumi yığıncaqda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Üzvi gübrələr laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Paşa Zamanov elmdə göstərdiyi xidmətlərə görə və 90 illik yubileyi münasibətilə BTEB-in Fəxri fərmanı ilə mükafatlandırılıb.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim ƏzizovƏlövsət Quliyevin 70, Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Eldar Novruzovun 75, Zoologiya İnstitutunun Teriologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qiyas Quliyevin 70 və Fiziologiya İnstitutunun Hüceyrənin morfofunksional plastikliyi laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Fəxrəddin Əskərovun 80 illik yubileylərinin keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb, eləcə də Zoologiya İnstitutunda Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin yaradılması ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alınıb.
Daha sonra yeni təsis olunmuş "AMEA-nın professoru" elmi adına namizədliyini təqdim etmiş şəxslərin adları diqqətə çatdırılıb. Namizədlərin sənədləri ilə tanışlıqdan sonra onların elmi və pedaqoji fəaliyyətlərinə dair müzakirələr aparılıb.
Akademik Əhliman Əmiraslanov "AMEA-nın professoru" elmi adının verilməsi məqsədilə keçirilən seçkidə biologiya və tibb elmləri üzrə 4 namizədin iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu ada layiq görüləcək alimlərin AMEA-da baş verən proseslərdə daha yaxından iştirakı təmin ediləcək. Sonra büro üzvləri adları qeyd edilən namizədlər barədə fikirlərini səsləndiriblər.
Sonda gizli səsvermə yolu ilə seçki keçirilib və namizədlərin adı AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim ediləcək siyahıya daxil olunub.

12 июня в Президиуме НАНА состоялось общее собрание Отделения биологических и медицинских наук. В собрании приняли участие действительные члены и члены-корреспонденты НАНА отделения, директора научных учреждений.
Открывая вступительным словом мероприятие, академик-секретарь ОБМН, академик Ахлиман Амирасланов, довел до внимания участников вопросы повестки дня
На общем собрании руководитель Лаборатории органических удобрений Института почвоведения и агрохимии, доктор аграрных наук Паша Заманов был награжден Почетной грамотой ОБМН за заслуги в развитии науки и по случаю 90-летнего юбилея.
На мероприятии были обсуждены вопросы касательно 70-летнего юбилея членов-корреспондентов НАНА Ибрагима Азизова и Аловсата Гулиева, 75-летнего юбилея заместителя директора Института ботаники по научной работе, доктора биологических наук Эльдара Новрузова, 70-летнего юбилея руководителя Лаборатории териологии Института зоолигии, доктора биологических наук Гияса Гулиева и 80-летнего юбилея руководителя Лаборатории морфофункциональной пластичности клеток Института физиологии, доктора биологических наук Фахраддина Аскерова.
На заседании рассмотрен ряд кадровых вопросов, а также было принято решение о возбуждении ходатайства перед Президиумом НАНА в связи с созданием Отдела международных связей в Институте зоологии.
Затем были доведены до внимания имена лиц, выдвинувших кандидатуру на соискание ученого звания «Профессор НАНА». После ознакомления с документами кандидатов была обсуждена их научно-педагогическая деятельность.
Затем академик Ахлиман Амирасланов сообщил, что в выборах на соискание ученого звания «Профессор НАНА» по биологическим и медицинским наукам выдвинута кандидатура 4 человек. Он отметил, что ученые, удостоенные этого звания примут более активное участие в процессах, происходящих в НАНА. Затем члены бюро высказали свое мнение о вышеуказанных кандидатах.
В заключение были проведены выборы путем тайного голосования и имена кандидатов были включены в список, который будет представлен в Президиум НАНА.